Návrat orla skalního slaví úspěch, Cecilka má mládě

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 5. 2011 11:00
Mládě je zdravé, vitální. Vážilo 360g

Bartošovice - Samice Cecilka, vypuštěná v rámci projektu v roce 2006, dnes tedy pětiletá, úspěšně zahnízdila a z dvoukusové snášky se ve čtvrtek 12.5. vylíhlo jedno mládě.

Při kontrole provedené pracovníky státní ochrany přírody Slovenska ve středu 18.5. bylo zjištěno, že druhé vejce je neoplozené.

Mládě je zdravé, vitální a má se k světu a ke dni kontroly vážilo 360 gramů.

Samice Cecilka hnízdí na slovenském území, nedaleko hranic, dá se konstatovat, že dochází k naplňování jednoho z cílů projektu a to přiblížit a posléze propojit hnízdní populaci orlů skalních na Slovensku s tou vznikající na území České republiky a to díky tomuto repatriačnímu projektu.

Partnerem Cecilky je samec starší šesti let. Jde o velký úspěch projektu.

David a Filoména: Druhý neúspěch

Hnízdění orlího páru tvořené samcem Davidem (2006) a samicí Filoménou (2007) nebylo ani v této hnízdní sezóně úspěšné

Cecilčino mládě
Cecilčino mládě | Foto: Enrico Gombala, www.orelskalni.cz

Filoména snesla dvě vejce, obě byla neoplozená.

Orlí pár opustil snůšku okolo 26. dubna poté, co bylo jedno vejce rozbité.

Jde o plně harmonizující pár, který má již silnou vazbu na hnízdní teritorium. Je evidentní, že samec David ještě není pohlavně dozrálý. Máme zdokumentované páření na fotopastech, ale i několik přímých pozorování tohoto aktu nedaleko hnízda.

Ani na Slovensku není známo úspěšné hnízdění samce mladšího šesti let, resp. je to silně individuální a u sledovaných párů jde o samce starší 6-ti let. Tento pár je proto pro příští hnízdní období velmi nadějný, navíc si vybral takřka ideální domovské teritorium.

V případě Kysučana (2005) a samice Isabely (2008) nenastala žádná výrazná změna, samice Isabela nešla do toku a není zcela pevně vázána na předmětné území. Samec je naopak v hnízdním území stálý a neopouští ho.

Petr Orel, spoluautor a manažer projektu

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy