Mladí orli se rozlétli, Tonička létá s orly mořskými

(red)
20. 11. 2011 10:00
Na vypouštěcí lokalitě se zdržuje jen Sára

Bartošovice - Mladým orlům z projektu Návrat orla skalního, kteří byli v létě vypuštěni na české nebe, se na svobodě daří.

Na vypouštěcí lokalitě se nadále zdržuje pouze samice Sára, i ta však již zalétá do širšího území.

Tonička se vzdálila domovské lokalitě na více jak 50 km. Zajímavé je, že ji momentálně dělá společnost rodinka orlů mořských, se kterou zatím velmi dobře vychází.

Samec Urban se nadále zdržuje na původní místě vzdáleném cca 15 km od vypouštěcí voliéry, evidentně je ve velmi dobré kondici.

Všichni orli jsou pravidelně monitorováni.

David s Filoménou začínají jít do podzimního toku a obhajují hnízdiště, podobně se chová také Kysučan se samicí Isabelou.

Z ostatních vypuštěných orlů nejčastěji máme na signálu samici Petru, vypuštěnou v loňském roce.

Orel skalní, dravec s rozpětím křídel kolem dvou metrů, u nás vyhynul vinou člověka. Po více než sto letech se teď má - právě díky unikátnímu projektu - do Česka vrátit.

Petr Orel, spoluautor a manažer projektu

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy