Robin, Sára a Tonička jsou na místě. Vyhlížejí svobodu

Barbora Fialová
19. 7. 2011 7:50
Dvě orlí samičky a jeden samec z projektu návrat orla skalního už jsou ve vypouštěcí voliéře
Mladá orlice Tonička v rukou Petra Orla krátce před tím, než se začne zabydlovat ve vypouštěcí voliéře na stráni v Beskydech
Mladá orlice Tonička v rukou Petra Orla krátce před tím, než se začne zabydlovat ve vypouštěcí voliéře na stráni v Beskydech | Foto: Barbora Fialová

Bartošovice - Rychle nastříhat větve do krabic, vzít antény a vysílačky, krmení pro orly...

„Doufám, že jsem nic nezapomněl," sedá si do auta manažer a spoluautor projektu Návrat orla skalního Petr Orel.

Vzápětí ale od volantu zase vstává. Nechce při couvání ze záchranné stanice v Bartošovicích zajet chundelaté štěně Báru, jednoho ze čtyř hlídačů stanice. A tak musí sehnat kolegyni, která by malou fenku na chvíli pohlídala.

Přibližně o půl deváté z Bartošovic vyjíždějí tři auta.

V kufru prvního se veze mladý orel Robin, v druhém autě cestují spolu se spoluautorem projektu Otakarem Závalským mladé orlice Sára a Tonička.

Čtěte více: Vše o projektu "Návrat orla..." na Aktuálně.cz

Třetí auto patří kameramanovi Enricovi Gombalovi, který ale v kufru veze jen kameru. Jedinou, pro orly nevítanou, zastávkou po cestě do nového domova, voliéry v Beskydech, je veterinární ordinace v Novém Jičíně.

Robin nemá lidi rád

Veterinář musí orly jednoho po druhém očipovat. Nejvíce se vzpouzí Robin. K hlasitému protestu má ale důvod. Před třemi týdny si polámal křídla, a tak mu je doktor ještě rentgenuje.

„Je dobře, že se mu nelíbí kontakt s člověkem, bude mít lidi navždy zakódované jako tvory, kteří mu dělali něco nepříjemného a bude se jim vyhýbat," říká při přidržování Robinova křídla na rentgenu Petr Orel.

Orlí samec i samice jsou opět v krabicích, ochranáři čekají na výsledky rentgenu.

Orlík Robin se rozhlíží po svém novém domově. Až v půlce srpna z vypouštěcí voliéry vylétne, bude toto místo považovat za své rodiště
Orlík Robin se rozhlíží po svém novém domově. Až v půlce srpna z vypouštěcí voliéry vylétne, bude toto místo považovat za své rodiště | Foto: Barbora Fialová

Konečně. Veterinář přichází s dobrou zprávou. Robin má kosti srostlé. Pokud bude mít štěstí a bude se mu ve voliéře dařit, v srpnu by mohl se Sárou a Toničkou vylétnout nad Beskydy.

Vzhůru v bednách

Dál už se autem dojet nedá. Nejrychleji a s největší orlí bednou vyráží do kopce Otakar Závalský.

Druhou bere Petr Orel a pro třetí k autům od voliéry sešli dobrovolníci Honza Bártek a Petr Hůla, kteří budou do konce července hlídat okolí orlího domova.

Mladá trojice orlů potřebuje na ztotožnění s Beskydami klid, a tak jsou v jejím okolí zastaveny veškeré lesnické práce a proti zvědavým zbloudilým turistům nebo houbařům budou orly bránit právě dobrovolníci.

Strážci ve stanu

Nejdřív je vidět stan, kempinkový stůl a židli. Honza a Petr se už zabydleli. Od stanu k voliéře vedou schody provizorně vykopané ve svahu. Vzácná zásilka je konečně na místě.

Jako prvního přenáší Petr Orel z krabice do voliéry Robina, pak Sáru a nakonec Toničku.

Také mladé orly postříká vodou z rozprašovače, aby si urovnali peří až v jejich novém domově nebudou překážet lidé.

Cvak, cvak, cvak. Foťáky a obří kamera dnes naposledy míří na zmatené dravce - celebrity.

Vodu i naporcovaný oběd mají orli nachystané a není už žádný důvod zůstávat déle ve voliéře. Snad se dravcům výhled z ní zalíbí natolik, že v srpnu bez problémů vylétnou na beskydskou oblohu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy