Robin, Sára a Tonička jsou na místě. Vyhlížejí svobodu

Barbora Fialová
19. 7. 2011 7:50
Dvě orlí samičky a jeden samec z projektu návrat orla skalního už jsou ve vypouštěcí voliéře
Mladá orlice Tonička v rukou Petra Orla krátce před tím, než se začne zabydlovat ve vypouštěcí voliéře na stráni v Beskydech
Mladá orlice Tonička v rukou Petra Orla krátce před tím, než se začne zabydlovat ve vypouštěcí voliéře na stráni v Beskydech | Foto: Barbora Fialová

Bartošovice - Rychle nastříhat větve do krabic, vzít antény a vysílačky, krmení pro orly...

„Doufám, že jsem nic nezapomněl," sedá si do auta manažer a spoluautor projektu Návrat orla skalního Petr Orel.

Vzápětí ale od volantu zase vstává. Nechce při couvání ze záchranné stanice v Bartošovicích zajet chundelaté štěně Báru, jednoho ze čtyř hlídačů stanice. A tak musí sehnat kolegyni, která by malou fenku na chvíli pohlídala.

Přibližně o půl deváté z Bartošovic vyjíždějí tři auta.

V kufru prvního se veze mladý orel Robin, v druhém autě cestují spolu se spoluautorem projektu Otakarem Závalským mladé orlice Sára a Tonička.

Čtěte více: Vše o projektu "Návrat orla..." na Aktuálně.cz

Třetí auto patří kameramanovi Enricovi Gombalovi, který ale v kufru veze jen kameru. Jedinou, pro orly nevítanou, zastávkou po cestě do nového domova, voliéry v Beskydech, je veterinární ordinace v Novém Jičíně.

Robin nemá lidi rád

Veterinář musí orly jednoho po druhém očipovat. Nejvíce se vzpouzí Robin. K hlasitému protestu má ale důvod. Před třemi týdny si polámal křídla, a tak mu je doktor ještě rentgenuje.

„Je dobře, že se mu nelíbí kontakt s člověkem, bude mít lidi navždy zakódované jako tvory, kteří mu dělali něco nepříjemného a bude se jim vyhýbat," říká při přidržování Robinova křídla na rentgenu Petr Orel.

Orlí samec i samice jsou opět v krabicích, ochranáři čekají na výsledky rentgenu.

Orlík Robin se rozhlíží po svém novém domově. Až v půlce srpna z vypouštěcí voliéry vylétne, bude toto místo považovat za své rodiště
Orlík Robin se rozhlíží po svém novém domově. Až v půlce srpna z vypouštěcí voliéry vylétne, bude toto místo považovat za své rodiště | Foto: Barbora Fialová

Konečně. Veterinář přichází s dobrou zprávou. Robin má kosti srostlé. Pokud bude mít štěstí a bude se mu ve voliéře dařit, v srpnu by mohl se Sárou a Toničkou vylétnout nad Beskydy.

Vzhůru v bednách

Dál už se autem dojet nedá. Nejrychleji a s největší orlí bednou vyráží do kopce Otakar Závalský.

Druhou bere Petr Orel a pro třetí k autům od voliéry sešli dobrovolníci Honza Bártek a Petr Hůla, kteří budou do konce července hlídat okolí orlího domova.

Mladá trojice orlů potřebuje na ztotožnění s Beskydami klid, a tak jsou v jejím okolí zastaveny veškeré lesnické práce a proti zvědavým zbloudilým turistům nebo houbařům budou orly bránit právě dobrovolníci.

Strážci ve stanu

Nejdřív je vidět stan, kempinkový stůl a židli. Honza a Petr se už zabydleli. Od stanu k voliéře vedou schody provizorně vykopané ve svahu. Vzácná zásilka je konečně na místě.

Jako prvního přenáší Petr Orel z krabice do voliéry Robina, pak Sáru a nakonec Toničku.

Také mladé orly postříká vodou z rozprašovače, aby si urovnali peří až v jejich novém domově nebudou překážet lidé.

Cvak, cvak, cvak. Foťáky a obří kamera dnes naposledy míří na zmatené dravce - celebrity.

Vodu i naporcovaný oběd mají orli nachystané a není už žádný důvod zůstávat déle ve voliéře. Snad se dravcům výhled z ní zalíbí natolik, že v srpnu bez problémů vylétnou na beskydskou oblohu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy