V Beskydech čekají na vypuštění čtyři nová orlí mláďata

Barbora Fialová
21. 7. 2011 13:20
Nejnověji ze Slovenska přicestoval mladý orel Urban z Oravy
Orel Urban a Metod Macek
Orel Urban a Metod Macek | Foto: Barbora Fialová

Bartošovice - Ze Slovenska do Beskyd doputovalo další orlí mládě, které by mělo najít svůj domov pod českou oblohou.

Čtvrtým nájemníkem voliéry v Beskydech se v úterý stal mladý orel Urban. Přidal se tak ke trojici orlíků - Robinovi, Sáře a Toničce, které ochranáři ze záchranné stanice v Bartošovicích přepravili do vypouštěcí voliéry minulý týden.

Mladí orli budou začas vypuštěni v rámci projektu "Návrat orla sklaního".

Orel skalní, dravec s rozpětím křídel kolem dvou metrů, u nás vyhynul vinou člověka. Po více než sto letech se teď má - právě díky unikátnímu projektu - do Česka vrátit.

O orlíky se do převozu starala adoptivní orlice Dina.

"Urban byl do úterý v péči adoptivní orlice Zoji," říká Metod Macek, vedoucí slovenské záchranné a rehabilitační stanice Zázrivá.

Pověření pracovníci státní ochrany přírody Slovenské republiky odebrali Urbana z hnízda na Oravě včas, přibližně deset dní po vylíhnutí, a tak mu jeho o dva dny starší sestra nestihla tolik ublížit (kainismus).

Protože orlí samci vyspívají dříve než samice a orel Robin měl zlomená obě křídla, je nyní Urban ze čtyř obyvatelů voliéry nejaktivnější. Také je asi o tři dny starší než ostatní mláďata.

Svatý Urban je patronem vinařů. Jeho orlí jmenovec snad nebude dělat ostudu svému jménu a "rozveselí" ostatní.

"Robin, Sára a Tonička jej budou napodobovat," předpovídá dění ve voliéře manažer a spoluautor projektu Návrat orla skalního do Česka Petr Orel.

 

Právě se děje

Další zprávy