V Beskydech čekají na vypuštění čtyři nová orlí mláďata

Barbora Fialová
21. 7. 2011 13:20
Nejnověji ze Slovenska přicestoval mladý orel Urban z Oravy
Orel Urban a Metod Macek
Orel Urban a Metod Macek | Foto: Barbora Fialová

Bartošovice - Ze Slovenska do Beskyd doputovalo další orlí mládě, které by mělo najít svůj domov pod českou oblohou.

Čtvrtým nájemníkem voliéry v Beskydech se v úterý stal mladý orel Urban. Přidal se tak ke trojici orlíků - Robinovi, Sáře a Toničce, které ochranáři ze záchranné stanice v Bartošovicích přepravili do vypouštěcí voliéry minulý týden.

Mladí orli budou začas vypuštěni v rámci projektu "Návrat orla sklaního".

Orel skalní, dravec s rozpětím křídel kolem dvou metrů, u nás vyhynul vinou člověka. Po více než sto letech se teď má - právě díky unikátnímu projektu - do Česka vrátit.

O orlíky se do převozu starala adoptivní orlice Dina.

"Urban byl do úterý v péči adoptivní orlice Zoji," říká Metod Macek, vedoucí slovenské záchranné a rehabilitační stanice Zázrivá.

Pověření pracovníci státní ochrany přírody Slovenské republiky odebrali Urbana z hnízda na Oravě včas, přibližně deset dní po vylíhnutí, a tak mu jeho o dva dny starší sestra nestihla tolik ublížit (kainismus).

Protože orlí samci vyspívají dříve než samice a orel Robin měl zlomená obě křídla, je nyní Urban ze čtyř obyvatelů voliéry nejaktivnější. Také je asi o tři dny starší než ostatní mláďata.

Svatý Urban je patronem vinařů. Jeho orlí jmenovec snad nebude dělat ostudu svému jménu a "rozveselí" ostatní.

"Robin, Sára a Tonička jej budou napodobovat," předpovídá dění ve voliéře manažer a spoluautor projektu Návrat orla skalního do Česka Petr Orel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy