V Beskydech čekají na vypuštění čtyři nová orlí mláďata

Barbora Fialová
21. 7. 2011 13:20
Nejnověji ze Slovenska přicestoval mladý orel Urban z Oravy
Orel Urban a Metod Macek
Orel Urban a Metod Macek | Foto: Barbora Fialová

Bartošovice - Ze Slovenska do Beskyd doputovalo další orlí mládě, které by mělo najít svůj domov pod českou oblohou.

Čtvrtým nájemníkem voliéry v Beskydech se v úterý stal mladý orel Urban. Přidal se tak ke trojici orlíků - Robinovi, Sáře a Toničce, které ochranáři ze záchranné stanice v Bartošovicích přepravili do vypouštěcí voliéry minulý týden.

Mladí orli budou začas vypuštěni v rámci projektu "Návrat orla sklaního".

Orel skalní, dravec s rozpětím křídel kolem dvou metrů, u nás vyhynul vinou člověka. Po více než sto letech se teď má - právě díky unikátnímu projektu - do Česka vrátit.

O orlíky se do převozu starala adoptivní orlice Dina.

"Urban byl do úterý v péči adoptivní orlice Zoji," říká Metod Macek, vedoucí slovenské záchranné a rehabilitační stanice Zázrivá.

Pověření pracovníci státní ochrany přírody Slovenské republiky odebrali Urbana z hnízda na Oravě včas, přibližně deset dní po vylíhnutí, a tak mu jeho o dva dny starší sestra nestihla tolik ublížit (kainismus).

Protože orlí samci vyspívají dříve než samice a orel Robin měl zlomená obě křídla, je nyní Urban ze čtyř obyvatelů voliéry nejaktivnější. Také je asi o tři dny starší než ostatní mláďata.

Svatý Urban je patronem vinařů. Jeho orlí jmenovec snad nebude dělat ostudu svému jménu a "rozveselí" ostatní.

"Robin, Sára a Tonička jej budou napodobovat," předpovídá dění ve voliéře manažer a spoluautor projektu Návrat orla skalního do Česka Petr Orel.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy