Urban, orel skalní, byl v Polsku zastřelen

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 3. 2012 8:08
Exemplář byl postřelen z lovecké brokové zbraně

Praha - Další z orlů skalních, které se ochránci pokouší vrátit v rámci projektu "Návrat orla skalního" na českou oblohu, je po smrti.

V půli února byl na polském území, v blízkosti obce Pruchna, nalezen uhynulý orel.

"Šlo o kadáver samce Urbana, narozeného v roce 2011 a vypuštěného v srpnu téhož roku," uvedl Petr Orel, vedoucí projektu. "Ještě počátkem týdne vykazoval tento orel - dle lokací získaných ze satelitu - pohyb, koncem tohoto týdne však zůstával na jednom místě a proto jsme se rozhodli k prověření přímo v terénu."

Orel Urban měl připevněnou kombinovanou satelitní (se solárním panelem) a radiovou vysílačku a jeho pohnízdní potulka byla velmi pečlivě monitorována.

Osm broků

Byl nalezen zcela pod sněhem a kadáver byl zmrzlý. Identifikován byl dále podle ornitologického kroužku na pravém běháku, na levém běháku pak měl červený plastový kroužek.

Nález celoevropsky chráněného druhu dravce byl v ten samý den ohlášen na Komisariat policji w Strumeniu v Polsku.

Z následného vyšetření jednoznačně vyplynulo, že tento exemplář byl  postřelen z lovecké brokové zbraně. V těle uvízlo celkem 8 olověných broků, tyto byly rozprostřeny po celém těle a na dolních končetinách.

"Jeden brok zasáhl krajinu srdeční, druhý levou plíci a třetí krajinu jater, ostatní broky byl rozmístěny v dolních končetinách. Z výše uvedeného zjištění jednoznačně vyplývá, že broky zasáhly důležité vnitřní orgány a bezprostředně způsobily orlovi zranění, která nebyla slučitelná se životem," uvedl vedoucí projektu Petr Orel.

Kadáver vážil přesně 3500g, orel Urban byl tedy ve vynikající fyzické kondici, hmotnost odpovídá téměř jeho váze při vypouštění (3590g).

Po postřelení samice Anči v listopadu 2006, kterou se však podařilo vyléčit a opětovně vypustit, je to druhý případ.

Na stránkách projektu se o mrtvém Urbanovi píše: "Byl to největší samec vypuštěný v rámci projektu, odchován byl zcela bez kontaktu člověka adoptivní orlicí Zojou v Záchranné stanici v Zázrivé. Byl nejsamostatnější mládě ze všech vypuštěných orlů. Po několika týdnech se zcela osamostatnil a nebyl dále přikrmován, již v druhém týdnu po vypuštění byl pozorován při lovu drobných zemních hlodavců. Jeho pohnízdní potulka trvala pouhých 6 měsíců, zdržoval se především na území Moravskoslezského kraje a několikrát zalétl také do přilehlých hraničních oblastí v Polsku, což se mu stalo osudným. Svou smrt našel 63 km od místa vypuštění, necelých 8 km za hranicí."

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy