Pršelo více, než jindy. Mladí orli jsou však připraveni

Barbora Fialová
17. 8. 2011 8:30
Orel Urban byl připraven jako první, týden čekal na ostatní
Foto: Barbora Fialová

Beskydy - Tým projektu Návrat orla skalního vypustí už ve čtvrtek 18. srpna z voliéry na svobodu tři mladé orly.

Nad Moravskoslezskými Beskydami se poprvé volně prolétne orel Urban a samice Sára a Tonička.

Čtvrtého nájemníka voliéry, orla Robina, zatím ochranáři do volné přírody nevypustí. Robin měl zlomená křídla, která už sice srostla, ale bez asistence člověka by v přírodě nepřežil.

Záchranná stanice v Bartošovicích zahájila projekt v roce 2006 a ochranáři budou vypouštět orly na české nebe už pošesté.

Podle spoluautora projektu, Otakara Závalského, mají Robin, Sára, Tonička a Urban ve voliéře oproti svým předchůdcům nejdeštivější počasí. Přesto se v porovnání s předchozími generacemi daleko častěji koupají.

Na svobodu s odkladem

Vypouštění z voliéry měli pracovníci ze záchranné stanice v Bartošovicích naplánované už na minulý týden. „Orlíci ještě dorůstají, připravený byl jen Urban," vysvětlil Petr Orel, manažer projektu.

Robin, Sára a Tonička jsou ve voliéře o čtyři dny déle než Urban. Metod Macek, vedoucí partnerské záchranné stanice Zázrivá, dovezl Urbana ze Slovenska o něco později.

Trojice orlů z bartošovické stanice na Urbana nijak zvlášť nereagovala. „Urbanovi ale trvalo přibližně čtyři dny, než si na společnost zvyknul," říká ornitolog Závalský a dodává, že teď už jsou všichni čtyři v naprostém souladu.

Před vypuštěním budou mít orli ve voliéře jednodenní, možná dvoudenní, hladovku. Svoji váhu si v té době budou ale hlídat už sami.

Kilometr? Může být

„Kromě Robina budou všichni perfektně létat a při prvním letu uletí třeba i více než kilometr," předpovídá dění v den D ornitolog Závalský. Většinou je prý ale první let orlů z projektu dlouhý do tří až čtyř stovek metrů.

 Čtyři orlí mláďata odebrali na jaře pověření pracovníci státní ochrany přírody Slovenské republiky ze čtyř orlích hnízd na Slovensku. Odebraní orlíci by zahynuli kvůli silnějším sourozencům (tzv. kainismus).

Urbana se ujala adoptivní orlice Zoja v záchranné stanici Zázrivá na Slovensku, o Robina, Sáru a Toničku se starala orlice Dina v Bartošovicíh na Moravě.

Ve voliéře, kam byli mladí orli převezeni v polovině července, se sžívají s novým prostředím už sami.

 

Právě se děje

Další zprávy