Pršelo více, než jindy. Mladí orli jsou však připraveni

Barbora Fialová
17. 8. 2011 8:30
Orel Urban byl připraven jako první, týden čekal na ostatní
Foto: Barbora Fialová

Beskydy - Tým projektu Návrat orla skalního vypustí už ve čtvrtek 18. srpna z voliéry na svobodu tři mladé orly.

Nad Moravskoslezskými Beskydami se poprvé volně prolétne orel Urban a samice Sára a Tonička.

Čtvrtého nájemníka voliéry, orla Robina, zatím ochranáři do volné přírody nevypustí. Robin měl zlomená křídla, která už sice srostla, ale bez asistence člověka by v přírodě nepřežil.

Záchranná stanice v Bartošovicích zahájila projekt v roce 2006 a ochranáři budou vypouštět orly na české nebe už pošesté.

Podle spoluautora projektu, Otakara Závalského, mají Robin, Sára, Tonička a Urban ve voliéře oproti svým předchůdcům nejdeštivější počasí. Přesto se v porovnání s předchozími generacemi daleko častěji koupají.

Na svobodu s odkladem

Vypouštění z voliéry měli pracovníci ze záchranné stanice v Bartošovicích naplánované už na minulý týden. „Orlíci ještě dorůstají, připravený byl jen Urban," vysvětlil Petr Orel, manažer projektu.

Robin, Sára a Tonička jsou ve voliéře o čtyři dny déle než Urban. Metod Macek, vedoucí partnerské záchranné stanice Zázrivá, dovezl Urbana ze Slovenska o něco později.

Trojice orlů z bartošovické stanice na Urbana nijak zvlášť nereagovala. „Urbanovi ale trvalo přibližně čtyři dny, než si na společnost zvyknul," říká ornitolog Závalský a dodává, že teď už jsou všichni čtyři v naprostém souladu.

Před vypuštěním budou mít orli ve voliéře jednodenní, možná dvoudenní, hladovku. Svoji váhu si v té době budou ale hlídat už sami.

Kilometr? Může být

„Kromě Robina budou všichni perfektně létat a při prvním letu uletí třeba i více než kilometr," předpovídá dění v den D ornitolog Závalský. Většinou je prý ale první let orlů z projektu dlouhý do tří až čtyř stovek metrů.

 Čtyři orlí mláďata odebrali na jaře pověření pracovníci státní ochrany přírody Slovenské republiky ze čtyř orlích hnízd na Slovensku. Odebraní orlíci by zahynuli kvůli silnějším sourozencům (tzv. kainismus).

Urbana se ujala adoptivní orlice Zoja v záchranné stanici Zázrivá na Slovensku, o Robina, Sáru a Toničku se starala orlice Dina v Bartošovicíh na Moravě.

Ve voliéře, kam byli mladí orli převezeni v polovině července, se sžívají s novým prostředím už sami.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 15 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy