Pršelo více, než jindy. Mladí orli jsou však připraveni

Barbora Fialová
17. 8. 2011 8:30
Orel Urban byl připraven jako první, týden čekal na ostatní
Foto: Barbora Fialová

Beskydy - Tým projektu Návrat orla skalního vypustí už ve čtvrtek 18. srpna z voliéry na svobodu tři mladé orly.

Nad Moravskoslezskými Beskydami se poprvé volně prolétne orel Urban a samice Sára a Tonička.

Čtvrtého nájemníka voliéry, orla Robina, zatím ochranáři do volné přírody nevypustí. Robin měl zlomená křídla, která už sice srostla, ale bez asistence člověka by v přírodě nepřežil.

Záchranná stanice v Bartošovicích zahájila projekt v roce 2006 a ochranáři budou vypouštět orly na české nebe už pošesté.

Podle spoluautora projektu, Otakara Závalského, mají Robin, Sára, Tonička a Urban ve voliéře oproti svým předchůdcům nejdeštivější počasí. Přesto se v porovnání s předchozími generacemi daleko častěji koupají.

Na svobodu s odkladem

Vypouštění z voliéry měli pracovníci ze záchranné stanice v Bartošovicích naplánované už na minulý týden. „Orlíci ještě dorůstají, připravený byl jen Urban," vysvětlil Petr Orel, manažer projektu.

Robin, Sára a Tonička jsou ve voliéře o čtyři dny déle než Urban. Metod Macek, vedoucí partnerské záchranné stanice Zázrivá, dovezl Urbana ze Slovenska o něco později.

Trojice orlů z bartošovické stanice na Urbana nijak zvlášť nereagovala. „Urbanovi ale trvalo přibližně čtyři dny, než si na společnost zvyknul," říká ornitolog Závalský a dodává, že teď už jsou všichni čtyři v naprostém souladu.

Před vypuštěním budou mít orli ve voliéře jednodenní, možná dvoudenní, hladovku. Svoji váhu si v té době budou ale hlídat už sami.

Kilometr? Může být

„Kromě Robina budou všichni perfektně létat a při prvním letu uletí třeba i více než kilometr," předpovídá dění v den D ornitolog Závalský. Většinou je prý ale první let orlů z projektu dlouhý do tří až čtyř stovek metrů.

 Čtyři orlí mláďata odebrali na jaře pověření pracovníci státní ochrany přírody Slovenské republiky ze čtyř orlích hnízd na Slovensku. Odebraní orlíci by zahynuli kvůli silnějším sourozencům (tzv. kainismus).

Urbana se ujala adoptivní orlice Zoja v záchranné stanici Zázrivá na Slovensku, o Robina, Sáru a Toničku se starala orlice Dina v Bartošovicíh na Moravě.

Ve voliéře, kam byli mladí orli převezeni v polovině července, se sžívají s novým prostředím už sami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy