Pohádka o muži s obřím penisem čelí kritice. Dětem se líbí, hájí se dánská televize

Magazín Magazín
6. 1. 2021 19:44
Muž s nadměrně vyvinutým penisem není typem postavy, kterou by člověk očekával v pořadu pro děti. V animovaném seriálu John Dillermand, který začala vysílat dánská veřejnoprávní televize, se takový hrdina přesto objevuje. Podle kritiků jde ovšem pohádka proti genderové rovnosti a podporuje stereotypy patriarchální společnosti.
John Dillermand a jeho mimořádně dlouhý, neovladatelný penis. Dánsko uvádí nový animovaný seriál pro děti | Video: DR TV

Dánská veřejnoprávní televize DR začala vysílat dětský animovaný seriál John Dillermand, jehož hlavním hrdinou je muž s nadměrně vyvinutým přirozením. Ústrojí "penisového muže" (diller je dánský výraz pro mužský pohlavní úd) je natolik velké, že s ním v pohádce maluje po zdech, vztyčuje vlajku nebo dětem krade zmrzlinu.

Mnoha dospělým divákům ovšem postavička chlapíka, který svůj penis nedovede kontrolovat, příliš vtipná nepřipadala. Pilotní díl seriálu stanice odvysílala po Novém roce a hned nato se v zemi strhla bouřlivá debata o tom, co do pořadů pro děti ještě patří a co už je za hranou. Informoval o tom britský list The Guardian.

"Je tohle opravdu poselství, které chceme dětem v době po vypuknutí kampaně #MeToo předat?" ptala se například spisovatelka Anne Lise Marstrand-Jørgensenová. Profesor genderových studií na univerzitě v Roskilde Christian Groes zase uvedl, že seriál oslavující mužské genitálie jde proti trendu směřujícímu k větší rovnosti pohlaví.

"Pohádka může děti utvrzovat ve stereotypních představách patriarchální společnosti a omlouvat nevhodné chování ze strany mužů. Tvůrci se snažili, aby byl příběh vtipný, takže se může zdát na první pohled neškodný. To je ovšem omyl a měli bychom se zamyslet nad tím, co si děti ze seriálu do svého života vezmou," zdůraznil Groes.

Klinická psycholožka Erla Heinesen Højstedová, která pracuje s rodinami a dětmi, je naopak přesvědčená, že odpůrci pořadu berou seriál příliš vážně. "John Dillermand si s dětmi povídá, přemýšlí podobně jako ony a navíc si musíme přiznat, že dětem genitálie připadají legrační," upozornila Højstedová.

"Seriál vypráví o muži, který je impulzivní a ne vždycky se dokáže ovládat. Často dělá chyby, stejně jako je dělají děti, ale co je důležité, snaží se své omyly napravit a přijímá za své činy odpovědnost. Když Dillermandovi v pohádce jedna žena řekne, aby svůj penis nechal v kalhotách, poslechne ji. To je přece hezké, je na něj spoleh," vyzdvihla psycholožka.

Autoři seriálu se podle Højstedové mohli zamyslet nad tím, že by ukázali různorodost toho, jak lidská těla mohou vypadat, a nezaměřovat se jen na nadměrně vyvinutý penis. "Na druhou stranu pořad rozhodně není o sexu, a pokud ho tak budeme vnímat, svědčí to jen o tom, že si do něj promítáme naše dospělácké představy," dodala.

Televizní dramaturgy stanice DR kritické názory prozatím nechávají v klidu. "Stejně tak jsme mohli přijít se seriálem o ženě, která nemá pod kontrolou svou vaginu. Nejdůležitější pro nás je, že se John Dillermand líbí dětem," citoval britský deník oficiální vyjádření stanice.

Mohlo by vás zajímat: Masturbace je zdraví prospěšná. Kvůli stresu přibývá mladých mužů bez erekce

Muži neradi mluví o tom, že častěji chodí čůrat a mají problémy s erekci, v poslední době se to ale zlepšuje, říká urolog a androlog Martin Lukeš. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 13 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 52 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy