Rybář jí sendvič s netopýrem. Kontroverzní reklama sklízí kritiku, už ji řeší i úřady

ČTK ČTK
5. 1. 2021 10:34
V Austrálii vyvolala rozruch reklama, v níž si muž pochutnává na sendviči s netopýrem. Videem, které jen na platformě YouTube zhlédlo na 250 tisíc lidí, se nyní zabývá australský úřad pro dohled nad reklamou.
Sendvič s netopýrem. Australské úřady prošetřují kontroverzní reklamu | Video: Bcfaustralia

Za kontroverzním spotem, v němž se zpívá, že pandemii covidu-19 způsobil "někdo, kdo snědl netopýra", stojí obchod s outdoorovým vybavením Boating Camping Fishing (BCF). Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Ačkoliv se rané případy koronavirové nákazy prokázaly na tržišti s živými zvířaty v čínském Wu-chanu, neexistuje žádný definitivní důkaz o tom, že by tam virus vznikl, píše BBC.

Australský úřad pro dohled nad reklamou uvedl, že obdržel řadu stížností na letní reklamní kampaň BCF a nyní je vyhodnocuje. Podle mluvčího BCF však mělo jít o veselou marketingovou kampaň. Doplnil, že mnoho Australanů zůstane v létě doma a reklama je vybízí, aby prozkoumali svůj vlastní dvorek.

BCF v hledáčku regulátora není poprvé. Na seznamu společností, jejichž reklamy vyvolaly nejvíce stížností, se obchod ocitl v roce 2016 i 2018. "V průběhu let BCF zahájila tradici drzých reklam v duchu dobře míněné zábavy," řekl mluvčí BCF. "Budou mít své kritiky a my to bereme," dodal.

Australsko-čínské vztahy v loňském roce podle expertů zaznamenaly největší ochlazení za poslední dekády. Reklama by mohla k napětí ještě přispět. Loni v dubnu Austrálie podpořila globální vyšetřování původu koronaviru. Čínská diplomacie to označila za politické manévrování namířené proti Číně. Australský dovoz do Číny je od té doby pod drobnohledem.

V listopadu Čína uvalila na australská vína cla ve výši 212 procent s tím, že Austrálie export svých vín subvencuje a dočasná čínská opatření tak jen korigují nekalou konkurenci. Čínští studenti a turisté byli rovněž varováni před cestami do Austrálie, což bylo zdůvodněno obavami z rasismu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy