Obří plastika vaginy rozděluje Brazílii. Kritici nadávají umělkyni do "levičáků"

Magazín Magazín
4. 1. 2021 18:00
Brazilská umělkyně Juliana Notariová nainstalovala v uměleckém parku na severovýchodě Brazílie 33 metrů vysokou železobetonovou plastiku vaginy. Červená vulva pojmenovaná Diva se ale stala rozbuškou mezi podporovateli a odpůrci současného brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.
Socha obří vagíny v Brazílii od Juliany Notariové
Socha obří vagíny v Brazílii od Juliany Notariové | Foto: facebook.com/juliana.notari

Juliana Notariová vytvářela červenou železobetonovou skulpturu téměř rok. A od víkendu se nachází na hornatém pozemku ve státě Pernambuco, který je známou kulturní mekkou.

Umělkyně uvedla, že cílem jejího díla je zamyslet se nad vztahem mezi "přírodou a kulturou ve falocentrické a antropocentrické západní společnosti" a vyvolat debatu o "problematizaci pohlaví".

Podle Notariové je tato debata v Brazílii důležitější než kdykoliv dřív a odkazuje na konzervativní a krajně pravicovou politiku úřadujícího brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, píše britský deník The Guardian

Umělecké dílo i komentář jeho autorky však vyvolaly ostrou rozepři mezi Bolsonarovými odpůrci a podporovateli. Příznivci brazilského prezidenta zavalili Facebook Notariové nadávkami a často obscénními příspěvky. Ti zdrženlivější podle britského deníku nadávají umělkyni do levičáků. 

Fanoušci Notariovou však chválí za to, že nádherně ztvárnila intimní ženské partie a ukázala je světu. A přidávají, jak důležité je dílo pro feministickou debatu. 

Podle filmového režiséra Klebera Mendonçi Filha jsou reakce na práci Notariové zrcadlem současné brazilské společnosti. A pochválil ji za takto odvážné dílo, které vzniklo v době, kdy Brazílii vládne konzervativní prezident. 

Jair Bolsonaro od svého nástupu do prezidentského úřadu v roce 2019 často kritizuje soudobé umělce, většinou ty, kteří s ním nesouhlasí. Tvrdí o nich, že ždímají veřejné fondy, aby prodávali "komunistický odpad", připomíná deník The Guardian. 

Mohlo by vás zajímat: Jan Němec z VŠE o režimu Jaira Bolsonara

Brazílie je v počtu vražd na úrovni Kolumbie, nový prezident Bolsonaro slibuje více zbraní lidem a beztrestnost policistům, popisuje Jan Němec z VŠE. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy