Obří plastika vaginy rozděluje Brazílii. Kritici nadávají umělkyni do "levičáků"

Magazín Magazín
4. 1. 2021 18:00
Brazilská umělkyně Juliana Notariová nainstalovala v uměleckém parku na severovýchodě Brazílie 33 metrů vysokou železobetonovou plastiku vaginy. Červená vulva pojmenovaná Diva se ale stala rozbuškou mezi podporovateli a odpůrci současného brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.
Socha obří vagíny v Brazílii od Juliany Notariové
Socha obří vagíny v Brazílii od Juliany Notariové | Foto: facebook.com/juliana.notari

Juliana Notariová vytvářela červenou železobetonovou skulpturu téměř rok. A od víkendu se nachází na hornatém pozemku ve státě Pernambuco, který je známou kulturní mekkou.

Umělkyně uvedla, že cílem jejího díla je zamyslet se nad vztahem mezi "přírodou a kulturou ve falocentrické a antropocentrické západní společnosti" a vyvolat debatu o "problematizaci pohlaví".

Podle Notariové je tato debata v Brazílii důležitější než kdykoliv dřív a odkazuje na konzervativní a krajně pravicovou politiku úřadujícího brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, píše britský deník The Guardian

Umělecké dílo i komentář jeho autorky však vyvolaly ostrou rozepři mezi Bolsonarovými odpůrci a podporovateli. Příznivci brazilského prezidenta zavalili Facebook Notariové nadávkami a často obscénními příspěvky. Ti zdrženlivější podle britského deníku nadávají umělkyni do levičáků. 

Fanoušci Notariovou však chválí za to, že nádherně ztvárnila intimní ženské partie a ukázala je světu. A přidávají, jak důležité je dílo pro feministickou debatu. 

Podle filmového režiséra Klebera Mendonçi Filha jsou reakce na práci Notariové zrcadlem současné brazilské společnosti. A pochválil ji za takto odvážné dílo, které vzniklo v době, kdy Brazílii vládne konzervativní prezident. 

Jair Bolsonaro od svého nástupu do prezidentského úřadu v roce 2019 často kritizuje soudobé umělce, většinou ty, kteří s ním nesouhlasí. Tvrdí o nich, že ždímají veřejné fondy, aby prodávali "komunistický odpad", připomíná deník The Guardian. 

Mohlo by vás zajímat: Jan Němec z VŠE o režimu Jaira Bolsonara

Brazílie je v počtu vražd na úrovni Kolumbie, nový prezident Bolsonaro slibuje více zbraní lidem a beztrestnost policistům, popisuje Jan Němec z VŠE. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy