O Trumpův rodný dům není zájem. Realitka tak vybírá peníze, aby mu jej mohla vrátit

Magazín Magazín
13. 12. 2020 20:52
Dům, ve kterém vyrůstal americký prezident Donald Trump, se už dlouho nedaří prodat. Současný vlastník honosného sídla v newyorském Queensu za něj chce tři miliony dolarů (přes 65 milionů korun). Realitní agentura teď rozjela crowdfundingovou kampaň, která má za cíl vybrat peníze od Trumpových podporovatelů a v případě úspěchu nemovitost končícímu prezidentovi darovat.
Dům, ve kterém vyrůstal americký prezident Donald Trump, se už dlouho nedaří prodat. Současný vlastník za něj chce tři miliony dolarů (přes 65 milionů korun).
Dům, ve kterém vyrůstal americký prezident Donald Trump, se už dlouho nedaří prodat. Současný vlastník za něj chce tři miliony dolarů (přes 65 milionů korun). | Foto: Reuters

Realitní makléři z Paramount Realty USA doufají, že se honosného sídla s pěti ložnicemi a čtyřmi koupelnami konečně zbaví. "Máte rádi prezidenta Trumpa? Vzdejte mu díky a přispějte k tomu, aby se do svého rodného domu mohl vrátit," píšou v popisku crowdfundingové kampaně na webu GoFundMe.

Zatím se však zdá, že se cílovou částku tři miliony dolarů (přes 65 milionů korun) vybrat nepodaří.

Po více než dvou týdnech od spuštění lidé na odkoupení domu přispěli zatím jen něco přes tři tisíce dolarů (v přepočtu zhruba 65 tisíc korun). Někteří z nich navíc k drobným příspěvkům přidávají vzkazy jako "Shame On You Trump" (Styď se, Trumpe). Informoval o tom deník The Telegraph.

Za nezdarem může být skutečnost, že v kosmopolitním New Yorku není Trump příliš populární. Nebo to, že ve stejné čtvrti se za stejnou částku prodávají další čtyři domy, většina z nich jsou ale na rozdíl od Trumpova rodného sídla novostavby. 

V aukci i na Airbnb

Nemovitost nyní vlastní společnost Trump Birth House a kdo za ní stojí, zůstává záhadou. Loni na podzim byla nabídnuta v aukci, nikdo za ni ale nebyl ochotný dát ani vyvolávací částku. Dům byl dříve k dispozici také na platformě Airbnb a zájemcům bylo za jednu noc účtováno 800 dolarů (v přepočtu přes 17 tisíc korun).

Cena Trumpova rodného domu výrazně vzrostla v době jeho zvolení do prezidentského úřadu. V roce 2008 se prodal za 782,5 tisíce dolarů (přes 17 milionů korun). A v roce 2017, těsně předtím, než se Trump nastěhoval do Bílého domu, se ho v aukci podařilo vydražit za 1,4 milionu dolarů (více než 30 milionů korun).

"Nedá se říct, že by o dům nikdo neměl zájem. Současný majitel ho chce pouze prodat za částku, která je mimo realitu. Odpovídající hodnota by podle mě byla okolo jednoho milionu dolarů," řekla pro The Telegraph majitelka realitní agentury Paramount Realty Misha Haghaniová.

Stavbu v tudorovském stylu z cihel a štuků nechal v roce 1940 zbudovat prezidentův otec, developer a filantrop Fred Trump. Prezident v domě žil do svých čtyř let a poté se s rodinou přestěhoval do ještě velkolepější rezidence McMansion s 23 místnostmi.

Trumpovy žaloby na volby jsou nebezpečná hra, Biden má ale velký náskok, říká Antoš:

Zřejmě se americké volby nebudou rozhodovat u soudu, Biden vyhraje se značným náskokem, Trump musí dát na stůl důkazy, říká ústavní právník | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy