Plastové lahve na slunci uvolňují toxické látky. Pijte raději ze skla, radí odborníci

Magazín Magazín
24. 7. 2019 11:40
Každý člověk by měl v panujících vedrech vypít dostatečné množství tekutin. Napít se z plastové lahve, která se notnou chvíli povalovala na slunci, ale není zrovna nejlepší nápad. Odborníci upozorňují, že čím více se plastové obaly na jídlo či pití zahřívají, tím více toxinů se z nich uvolňuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Čím teplejší (plastový obal) je, tím více věcí v plastech se může uvolnit do jídla nebo pitné vody," upozornil Rolf Halden z Arizonské státní univerzity.

Už samotným pitím balené vody do sebe člověk může dostat až 120 tisíc částic plastu ročně, jak odhalila nedávná studie publikovaná v odborném časopise Environmental Science & Technology. 

Čím déle je však plastová lahev vystavena vysoké teplotě, tím více roste pravděpodobnost, že bude uvolňovat škodlivé toxiny, na což už v minulosti upozornila řada výzkumů. Například Arizonská univerzita vedla studii o tom, jaký vliv má zvyšující se teplota na uvolňování antimonů z PET lahví. Při jejich výrobě se totiž jako katalyzátor používá oxid antimonitý.

Experiment americké univerzity ukázal, že zatímco při teplotě okolo 21 stupňů se v balené vodě nacházelo neškodné množství chemických prvků, u dlouhodobě vyšších teplot hladina toxinů překročila tolerovatelné množství.

Místo plastu raději sklo

"Teplo skutečně narušuje chemické vazby v plastech, jako třeba v plastových lahvích, a tyto chemikálie pak mohou uniknout do nápojů," potvrdila pro webový magazín National Geographic vědkyně Julia Taylorová z Missourské univerzity. 

V roce 2014 našli vědci v čínských balených vodách vysoké dávky antimonu a toxického bisfenolu A (BPA), vysoké množství antimonu prokázaly také testy mexických balených vod o dva roky později. Obě studie testovaly vodu v podmínkách nad 65 stupňů Celsia, což bývá teplota uvnitř vyhřátých aut stojících na slunci.

Podle Haldena jsou balené vody velmi důležité ve stavech nouze a lidé by se z nich měli napít, pokud jim hrozí dehydratace. Plasty s nápoji by však obecně měly být skladovány na temném a ideálně chladném místě. Podle Taylorové je vždy nejlepší alternativou plastů sklo, a to i v případě tvrzených lahví. 

Rolf Halden také upozorňuje na to, že občasné pití z "petek" lidem pravděpodobně zdraví nezničí. "Pokud se ale během dne napijete z dvaceti různých plastových lahví, pak je otázka bezpečnosti namístě," myslí si.

A dodává, že nejhorší je kumulace plastů v jídle a pití. Sám tak například dává přednost kovovým lahvím na vodu před těmi plastovými. 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy