Plastové lahve na slunci uvolňují toxické látky. Pijte raději ze skla, radí odborníci

Magazín Magazín
24. 7. 2019 11:40
Každý člověk by měl v panujících vedrech vypít dostatečné množství tekutin. Napít se z plastové lahve, která se notnou chvíli povalovala na slunci, ale není zrovna nejlepší nápad. Odborníci upozorňují, že čím více se plastové obaly na jídlo či pití zahřívají, tím více toxinů se z nich uvolňuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Čím teplejší (plastový obal) je, tím více věcí v plastech se může uvolnit do jídla nebo pitné vody," upozornil Rolf Halden z Arizonské státní univerzity.

Už samotným pitím balené vody do sebe člověk může dostat až 120 tisíc částic plastu ročně, jak odhalila nedávná studie publikovaná v odborném časopise Environmental Science & Technology. 

Čím déle je však plastová lahev vystavena vysoké teplotě, tím více roste pravděpodobnost, že bude uvolňovat škodlivé toxiny, na což už v minulosti upozornila řada výzkumů. Například Arizonská univerzita vedla studii o tom, jaký vliv má zvyšující se teplota na uvolňování antimonů z PET lahví. Při jejich výrobě se totiž jako katalyzátor používá oxid antimonitý.

Experiment americké univerzity ukázal, že zatímco při teplotě okolo 21 stupňů se v balené vodě nacházelo neškodné množství chemických prvků, u dlouhodobě vyšších teplot hladina toxinů překročila tolerovatelné množství.

Místo plastu raději sklo

"Teplo skutečně narušuje chemické vazby v plastech, jako třeba v plastových lahvích, a tyto chemikálie pak mohou uniknout do nápojů," potvrdila pro webový magazín National Geographic vědkyně Julia Taylorová z Missourské univerzity. 

V roce 2014 našli vědci v čínských balených vodách vysoké dávky antimonu a toxického bisfenolu A (BPA), vysoké množství antimonu prokázaly také testy mexických balených vod o dva roky později. Obě studie testovaly vodu v podmínkách nad 65 stupňů Celsia, což bývá teplota uvnitř vyhřátých aut stojících na slunci.

Podle Haldena jsou balené vody velmi důležité ve stavech nouze a lidé by se z nich měli napít, pokud jim hrozí dehydratace. Plasty s nápoji by však obecně měly být skladovány na temném a ideálně chladném místě. Podle Taylorové je vždy nejlepší alternativou plastů sklo, a to i v případě tvrzených lahví. 

Rolf Halden také upozorňuje na to, že občasné pití z "petek" lidem pravděpodobně zdraví nezničí. "Pokud se ale během dne napijete z dvaceti různých plastových lahví, pak je otázka bezpečnosti namístě," myslí si.

A dodává, že nejhorší je kumulace plastů v jídle a pití. Sám tak například dává přednost kovovým lahvím na vodu před těmi plastovými. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy