Návrhářka odmítá praní oblečení. Špínu čistěte kartáčem, budete ekologičtí, radí

Magazín Magazín
8. 7. 2019 13:26
Britská módní návrhářka a dcera slavného hudebníka Paula McCartneyho přišla s ekologickým způsobem čištění oblečení. Stella McCartneyová namísto praní doporučuje oděvy ošetřovat jen kartáčováním povrchových nečistot. Textil tak vydrží déle a současně lidé ušetří za spotřebu vody a elektřiny.
Britská návrhářka Stella McCartneyová
Britská návrhářka Stella McCartneyová | Foto: Shutterstock

"Nejsem ani fanynkou suchého praní a zejména v případě obleků na zakázku radši nechávám špínu suchou a jenom ji stírám kartáčem," vysvětlila McCartneyová.

Úspěšná návrhářka si vybudovala kariéru na udržitelné módě a u své módní značky dává přednost materiálům a výrobním postupům šetrným k životnímu prostředí.

Mezi její příznivkyně patří mimo jiné supermodelka Kate Mossová, americká moderátorka Oprah Winfreyová nebo Kate, vévodkyně z Cambridge, která si šaty od ní vzala i na křest nejmladšího člena britské královské rodiny Archieho.

V rozhovoru pro nedělní vydání The Observer McCartneyová prozradila, že se čištění oblečení bez potřeby praní naučila při své praxi v proslulém pánském krejčovství Savile Row. "U obleků na míru je to naprosto přirozené," dodala.

"Řídím se pravidlem, že pokud není praní naprosto nevyhnutelné, pak oblečení neperu. Ani podprsenku necpu hned do pračky jenom proto, že už jsem ji měla jednou na sobě. Přitom jsem ale extrémně čistotná," svěřila se návrhářka.

McCartneyová klade důraz na etickou módu i ve svých obchodech, a tak v nich zásadně používá LED osvětlení, udržitelné zdroje jako dřevo a papír nebo energii z větrné elektrárny. V prodejně na londýnské Bond Street návštěvníci dokonce najdou jako výzdobu kameny s mechem, které pochází z farmy designérčina otce Paula.

"Tyto aktuální trendy v oděvním průmyslu vychází z iniciativy samotných zákazníků. Ekologie je důležitá zejména pro ty mladé a díky bohu za ně! Nemyslím si, že by výrobci svou strategii nějak měnili, kdyby tu nebyli kupující, kteří podobné změny požadují. Tak, bohužel, funguje kapitalismus," uvedla dále v rozhovoru.

Značka McCartneyové také vydala příručku chytré péče o oblečení. Mezi doporučeními se píše o tom, že by si majitelé oděvů měli praní vždy dvakrát rozmyslet a zkusit textil místo toho vyvětrat, vykartáčovat nebo v případě skvrn čistit jen konkrétní místa.

"Oblečení perte pouze na nízkou teplotu, uschnout ho nechávejte ideálně venku na vzduchu a žehlete jenom v nezbytně nutných případech. Čím méně oděvy perete, tím déle vydrží a tím více ušetříte vody a energie," informuje seznam tipů.

Video: Z nošení oblečení nemáme radost, uspokojuje nás jenom nakupování, říká propagátorka udržitelné módy

Oblečení, které vůbec nezatěžuje přírodu, neexistuje, říká autorka knihy Příběh skříně Veronika Blabla-Hubková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy