Látkové kapesníky i menstruační kalhotky. Věci ze socialismu, které předběhly dobu

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 7. 2019 18:02
Lidstvo za svou existenci vyprodukovalo přes osm miliard tun plastu. Na dnech moří a oceánů nekončí jen PET lahve, vědci upozorňují, že životní prostředí zamořují i další věci na jedno použití, jako jsou vložky, tampony či papírové kapesníky. Některé firmy se proto ohlédly zpět a věci denní spotřeby vyrábí z materiálů, které člověk může znovu použít. Recyklovatelné výrobky jsou dnes znovu trendy, a to i přesto, že dříve nesplňovaly hygienické normy. Podívejte se na šest věcí, které předběhly dobu.
Foto: Shutterstock

Kapesníky na několik použití

Mnozí je ještě mají doma v šuplíku. Jsou praktické, v zimě se nerozmáčí a šetří peníze. Látkové kapesníky byly nepostradatelnou výbavou každé socialistické domácnosti. Ženy je praly a žehlily, aby jim muži a děti nedělali ostudu. Zatímco ve světě si už lidé dávno kupovali balíčky jednorázových kapesníků, Češi si už tak nějak zvykli na to, že si posmrkanou klasiku nosí pořád při sobě. A dělají to tak dodnes.

"Československo neprošlo érou západní nadměrné hygienizace v 80. a částečně v 90. letech, například domácnosti neměnily každý den ručníky," vysvětluje historik Martin Franc. Doba ale ukázala, že papírové kapesníky produkují velké množství odpadu, a tak to, co pro cizince bylo dříve nechutné, je dnes ekologické a trendy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy