New York - Podle nového plánu OSN dostanou rozvojové státy zaplaceno za to, když nebudou kácet lesy a naopak vysadí nové.
O novém plánu, jehož cílem je zpomalení globálního oteplování, informovala agentura Reuters.
Nový program nazvaný Program snížených emisí z odlesňování a znehodnocování lesa čili UN-REDD bude pomáhat devíti rozvojovým zemím včetně Bolívie, Indonésie a Zambie.
Peníze mají jít na zavádění monitorovacích systémů, které by sledovaly stav lesního porostu v zemi.
Čtěte také: Ničení přírody sníží světové HDP o osm procent
Lepší živý les než mrtvý
„Lesy jsou užitečnější živé než mrtvé. Výhody jejich ekosystému jsou v ceně miliard nebo dokonce bilionů dolarů, pokud se držíme jen ekonomických modelů," řekl pro agenturu Reuters výkonný ředitel Programu pro životní prostředí při OSN Achim Steiner.
Kácení lesů kvůli dřevu a zemědělské ploše v rozvojových zemích způsobuje podle vědeckého klimatického panelu OSN téměř dvacet procent všech emisí skleníkových plynů.
Stromy v sobě během růstu hromadí oxid uhličitý a vypouštějí ho, když hnijí nebo jsou páleny.
Země z tropických oblastí tlačí na zařazení UN-REDD jako dodatku ke smlouvě, která by měla nahradit Kjótský protokol o globálním oteplování. Doufají, že smlouvu nahrazující Kjótský protokol, kterému končí platnost v roce 2012, se podaří schválit na letošním setkání v Kodani.
Povolení znečišťovat na prodej
Podle plánu UN-REDD by rozvojové země získávaly obchodovatelné kredity na emise uhlíku za ochranu a sázení stromů. Například Indonésie má podle odhadů OSN potenciál získat až miliardu dolarů ročně, pokud odlesňování sníží na milion hektarů ročně.
Tyto kredity by si mohly nakoupit bohaté země a použít je k naplnění svých vlastních emisních limitů, jak tomu je například v Evropské unii.
Některé členské státy OSN ale s tímto modelem nesouhlasí. Například podle Barryho Gardinera, poradce britského premiéra Gordona Browna ve věcech lesnictví, je model snížení kácení lesů špatný.
Gardiner místo toho navrhl, aby bohaté státy jednoduše platily tropickým zemím podle současné plochy, kterou tam pokrývají lesy. Pokud země bude pokračovat v kácení nebo pálení, měla by být ze seznamu plateb vyškrtnuta.
Do nového Kjóta
Přes některé výhrady téměř všechny státy na jednání o klimatu v Ghaně minulý měsíc vyjádřily podporu zavedení plánu omezení odlesňování do nové smlouvy OSN.
Norsko, které hledá cesty kompenzace emisí oxidu uhlíku ze svého rostoucího obchodu se zemním plynem, darovalo na počáteční fázi projektu UN-REDD 35 milionů dolarů.
Souvislosti: Co bude po Kjótu? V Ghaně učiněn váhavý krok vpřed