Kongo chce chránit druhý největší deštný prales

vk
29. 5. 2008 15:30
Rezervace má mít až 150 tisíc kilometrů čtverečních
Kongo - země donedávna zmítaná válkou - chce chránit deštné pralesy
Kongo - země donedávna zmítaná válkou - chce chránit deštné pralesy | Foto: Reuters

Kinshasa - Až 15 milionů kilometrů čtverečních deštných pralesů hodlá přeměnit vláda afrického Konga v chráněné území.

Lesy v takzvané Konžské pánvi jsou druhým největším světovým deštným pralesem a domovem mnoha unikátních rostlinných a živočišných druhů.

Rozkládají se hlavně na území Demokratické republiky Kongo.

Celá lesní oblast v zemi, včetně takzvaných suchých lesů, pokrývá okolo jednoho milionu kilometrů čtverečních, což je plocha větší  než území Německa a Francie dohromady. 

Zmírnění klimatických změn

"Rozhodnutí Demokratické republiky Kongo chránit lesní zdroje ustavením nově chráněných oblastí na mě udělalo velký dojem.  Země zároveň zajistila i jejich udržitelné užívání svými obyvateli," uvedl na mezinárodní konferenci o biodiverzitě v Bonnu německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel.

Nelegální těžba decimuje deštné pralesy po celém světě
Nelegální těžba decimuje deštné pralesy po celém světě | Foto: Reuters
  

Gabriel zároveň navrhl, aby byly nové chráněné oblasti zařazeny do celosvětové ekologické iniciativy LifeWeb.

"Prospěch z toho bude mít nejen Demokratická republika Kongo, ale také mezinárodní společenství. Ochrana ohromných lesů pomůže zmírnit klimatické změny a ochránit zdraví této lesní biodiverzity," řekl šéf německého resortu životního prostředí.

Po mnoha letech občanské války je země zchudlá. Pracně se snaží přestavět ekonomiku, administrativní struktury a politické instituce.

Mimo boje s nelegální těžbou dřeva je pro ochranu Konžské pánve a její bohaté biodiverzity zásadní zavést principy udržitelného spravování a režimu chráněných oblastí pro tyto na rostliny a zvířata bohaté druhy.

Co je biodiverzita?

  • Biodiverzita čili biologická rozmanitost zdůrazňuje rozmanitost a různorodost organismů a jejich prostředí.
  • Jako nová koncepce integrující všechny úrovně živého světa od genů po ekosystémy se objevila v polovině 80. let 20. století.
  • Nejde o pouhý součet všech genů, druhů a ekosystémů, ale spíše o variabilitu uvnitř a mezi nimi.

Více než čtyřnásobná rezervace 

V současnosti je devět procent plochy Konga - tedy asi 22 tisíc kilometrů čtverečních - chráněno v různých skupinách přírodních rezervací.

Vláda si dala za cíl  rozšířit tuto oblast na 150 tisíc kilometrů čtverečních.

Jen Německo, kde od půli května rokují experti na biodiverzitu z celé planety, poskytuje Konžské pánvi celkově přes 53 milionů eur na ochranu tropických deštných pralesů.

Více o problémech v Africe:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy