Ničení přírody sníží světové HDP o osm procent

gaz
29. 5. 2008 21:55
Studie ekonomů OSN varuje: Odnesou to zejména chudí
Zkáza lesů je pohromou nejen pro ekology
Zkáza lesů je pohromou nejen pro ekology | Foto: Ondřej Besperát

Bonn - Současný trend ničení přírody a mizení rostlinných a živočišných druhů může v budoucnu snížit světové HDP o šest až osm procent.

Vyplývá to ze zprávy členských zemí Úmluvy o biologické rozmanitosti OSN, o které informovala britská stanice BBC. Vědci ji zveřejní na mezinárodní konferenci o biodiverzitě v Bonnu.

Ještě horší dopad by mohlo mít ničení životního prostředí na chudé obyvatele planety. Jejich životní standard může klesnout až o polovinu.

Autory studie ale nejsou ekologové, nýbrž ekonomové. Právě tím je zpráva významná.

Více o konferenci OSN: Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti

Dopadne to zejména na chudé

"Když se zamyslíte nad výhodami nedotčených ekosystémů - například při kontrole vody, kontrolování povodní a sucha nebo proudění živin z lesů do polí, přicházíte s odpověďmi jako šest nebo osm procent světového HDP," tvrdí Pavan Sukhdev, šéf projektu Ekonomie ekosystémů a biodiverzity (TEEB), který je autorem studie.

V nebezpečí jsou zejména ti nejchudší
V nebezpečí jsou zejména ti nejchudší | Foto: Reuters

"Ale když si uvědomíte, že z přírody má hlavní prospěch především miliarda a půl světových chudých, pak tyto přírodní systémy zahrnují i 40 až 50 procent toho, o čem mluvíme jako o HDP chudých," citovala ho BBC.

TEEB založily německá vláda a Evropská komise.

Německo také zůstává jedním z hlavních bojovníků za zachování světové biodiverzity. Kancléřka Angela Merkelová už slíbila, že její země dá v průběhu příštích čtyř let na záchranu světových lesů a dalších ekosystémů 500 milionů eur.

Zničená příroda

Setkání členských zemí Úmluvy o biologické rozmanitosti je už devátým v řadě. Jeho cílem je celosvětová smlouva o ochraně životního prostředí, která by se měla schválit na summitu v Japonsku roku 2010.

TEEB ve své studii vychází ze všeobecně známých trendů. Počet ryb ve světových oceánech prudce klesá, stejně jako množství rostlinných a živočišných druhů na planetě obecně.

Poškozena je i třetina korálových útesů a za posledních sto let zmizela polovina světových mokřin. Rychle pokračující odlesňování v Amazonii, Indonésii či na Haiti má za následek snížení množství živin v půdě a její náchylnost k erozi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy