Ničení přírody sníží světové HDP o osm procent

gaz
29. 5. 2008 21:55
Studie ekonomů OSN varuje: Odnesou to zejména chudí
Zkáza lesů je pohromou nejen pro ekology
Zkáza lesů je pohromou nejen pro ekology | Foto: Ondřej Besperát

Bonn - Současný trend ničení přírody a mizení rostlinných a živočišných druhů může v budoucnu snížit světové HDP o šest až osm procent.

Vyplývá to ze zprávy členských zemí Úmluvy o biologické rozmanitosti OSN, o které informovala britská stanice BBC. Vědci ji zveřejní na mezinárodní konferenci o biodiverzitě v Bonnu.

Ještě horší dopad by mohlo mít ničení životního prostředí na chudé obyvatele planety. Jejich životní standard může klesnout až o polovinu.

Autory studie ale nejsou ekologové, nýbrž ekonomové. Právě tím je zpráva významná.

Více o konferenci OSN: Zachraňme sedm ekosystémů, vyzývají experti

Dopadne to zejména na chudé

"Když se zamyslíte nad výhodami nedotčených ekosystémů - například při kontrole vody, kontrolování povodní a sucha nebo proudění živin z lesů do polí, přicházíte s odpověďmi jako šest nebo osm procent světového HDP," tvrdí Pavan Sukhdev, šéf projektu Ekonomie ekosystémů a biodiverzity (TEEB), který je autorem studie.

V nebezpečí jsou zejména ti nejchudší
V nebezpečí jsou zejména ti nejchudší | Foto: Reuters

"Ale když si uvědomíte, že z přírody má hlavní prospěch především miliarda a půl světových chudých, pak tyto přírodní systémy zahrnují i 40 až 50 procent toho, o čem mluvíme jako o HDP chudých," citovala ho BBC.

TEEB založily německá vláda a Evropská komise.

Německo také zůstává jedním z hlavních bojovníků za zachování světové biodiverzity. Kancléřka Angela Merkelová už slíbila, že její země dá v průběhu příštích čtyř let na záchranu světových lesů a dalších ekosystémů 500 milionů eur.

Zničená příroda

Setkání členských zemí Úmluvy o biologické rozmanitosti je už devátým v řadě. Jeho cílem je celosvětová smlouva o ochraně životního prostředí, která by se měla schválit na summitu v Japonsku roku 2010.

TEEB ve své studii vychází ze všeobecně známých trendů. Počet ryb ve světových oceánech prudce klesá, stejně jako množství rostlinných a živočišných druhů na planetě obecně.

Poškozena je i třetina korálových útesů a za posledních sto let zmizela polovina světových mokřin. Rychle pokračující odlesňování v Amazonii, Indonésii či na Haiti má za následek snížení množství živin v půdě a její náchylnost k erozi.

 

Právě se děje

Další zprávy