Pralesy devastují i Češi, Greenpeace to chtějí změnit

Pavel Baroch
6. 8. 2008 11:13
Jak se milují stromy? Podívejte se na VIDEO v článku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Do Evropské unie včetně Česka proudí každý rok miliony nelegálně pokácených stromů z Asie, Afriky a Latinské Ameriky.

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace nyní zahájila kampaň, která má přimět evropské zákonodárce, aby přijali přísná pravidla pro obchodování se dřevem. Brusel by se přitom měl zabývat touto otázkou už v září.

"Chceme se ujistit, že evropští zákonodárci včetně předsedy Evropské komise José Barossa na tento důležitý krok přes letní dovolené nezapomněli," řekla Lenka Boráková, mluvčí české pobočky Greenpeace.

Ekologové proto natočili videoklip s názvem Lesní láska, který má na problém nelegálního dovozu tropického dřeva do Evropy upozornit.

Zničeno je 80 procent pralesů

Podle nich je odlesňování planety - a zejména mýcení původních pralesů - jedním z největších globálních ekologických problémů.

"V původních pralesech žije téměř devadesát procent všech druhů živočichů a rostlin obývajících Zemi. Jsou i domovem posledních přírodních národů," poznamenala Boráková.

"Téměř osmdesát procent všech světových pralesů už bylo zničeno a ročně mizí další na území o rozloze 1,5krát větší než Česká republika," dodala.

Dovoz tropického dřeva se ztrojnásobil

Tropické dřevo z nelegálního kácení se vozí i do Česka. "Jen mezi lety 1999 a 2003 se dovoz tropického dřeva do České republiky ztrojnásobil a stále roste," řekla Boráková.

Foto: Aktuálně.cz

Podle výpočtů Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se v současnosti importuje až 100 tisíc metrů krychlových ročně. "Pouze několik málo firem je zatím schopno zaručit, že jejich zboží neobsahuje ilegálně vytěžené dřevo," řekla Lenka Boráková z Greenpeace.

Stromy, které skončí v záchodě

Podle starších informací Světového fondu na ochrany přírody je Česko v boji s dovozem nelegálně vytěženého dřeva třetí nejhorší zemí v Evropě. Hůře dopadlo už jen Polsko a Irsko. Naopak nejlépe se v hodnocení umístila Velká Británie, Nizozemí nebo Dánsko.

"Evropská unie je hlavním spotřebitelem nelegálně vytěženého dřeva z celého světa, ale vlády selhávají v úsilí zavést dostatečné požadavky na legální a doložitelný původ stromů a výrobků ze dřeva," uvedl Světový fond na ochranu přírody.

Záchody. Ilustrační foto.
Záchody. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Podle organizace se na odlesnění planety výrazně podílejí evropští výrobci toaletního papíru, papírových kapesníků a ubrousků.

Světový fond na ochranu přírody na základě svého výzkumu u pěti největších výrobců konstatoval, že firmy používají především dřevo z čerstvě pokácených stromů. Využití recyklovaných surovin je jen minimální.

Každý den se tak spláchne do záchodu nebo vyhodí do koše 270 tisíc zdravých stromů. Většina zpracovatelských firem se navíc podle organizace vůbec nebrání nákupu surovin na výrobu toaletního papíru a ubrousků pochybného původu.

 

Právě se děje

Další zprávy