Unikátní fotky ze stavby pařížského metra. Podívejte se, jak vznikala první linka

Unikátní fotky ze stavby pařížského metra. Podívejte se, jak vznikala první linka
Snímek zachycuje rozvětvení trati metra u Boulevard Diderot před Gare de Lyon.
Ve stanici Ménilmontant se však oheň opět rozhořel a nešel uhasit. Ve stejné době přijel do sousední stanice Couronnes vlak, který vezl zhruba tři stovky lidí z evakuovaného vlaku. Řidič ukončil jízdu a požádal cestující, aby vyšli po schodech ze stanice.
Ražba tunelu pro novou linku metra.
V letech 1943 a 1944 bylo metro částečně poškozeno bombardováním Spojenců, například Simplon, Pont de Sèvres či Billancourt. Jiné, hlubší stanice sloužily naopak jako úkryty pro obyvatelstvo.
Foto: Paris Musées / Public domain
Magdaléna Daňková Dan Poláček Magdaléna Daňková, Dan Poláček
19. 7. 2020 12:48
V neděli uplyne 120 let od zprovoznění první linky pařížského metra. Síť podzemní dráhy ve francouzské metropoli patří k největším a nejstarším na světě. Métropolitain, jak se podzemní dráha nazývá oficiálně, byla otevřena u příležitosti Světové výstavy v roce 1900 a pyšní se unikátními secesními vstupy. Více než 200 kilometrů dnes obsluhuje 16 linek.

První linka pařížského metra na trase Porte de Vincennes - Porte Maillot byla otevřena 19. července 1900 a měla propojovat závodiště letních olympijských her a Vincenneský lesík na východě města. Autorem vstupů do metra se stal Hector Guimard a spousta z nich stále stojí. 

První úvahy o zřízení metra v hlavním městě ožily již koncem 19. století, kdy vlivem modernizace Paříže narostl dopravní ruch. Projekt, který předložili inženýři Fulgence Bienvenüe a Edmond Huet, schválila pařížská rada 20. dubna 1896.

Metro bylo plánováno jako podzemí trať s elektrickou trakcí, se standardním rozchodem a nemělo přesahovat území města. Délka stanic byla určena na 75 metrů. Linka číslo 1 byla uvedena do zkušebního provozu již v červnu 1900. A po úplném otevření si tento nový způsob dopravy Pařížané oblíbili. 

Po otevření došlo v následujících letech k expanzi, při které vznikla rozsáhlá síť metra pod vedením inženýra Fulgence Bienvenüeho, takže do druhé světové války vzniklo 14 linek o celkové délce 159 kilometrů. Dnes čítá pařížské metro více než 200 kilometrů, které obsluhuje 16 linek. A momentálně probíhají práce na automatizaci některých z nich. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy