Unikátní fotky ze stavby pařížského metra. Podívejte se, jak vznikala první linka

Unikátní fotky ze stavby pařížského metra. Podívejte se, jak vznikala první linka
Snímek zachycuje rozvětvení trati metra u Boulevard Diderot před Gare de Lyon.
Ve stanici Ménilmontant se však oheň opět rozhořel a nešel uhasit. Ve stejné době přijel do sousední stanice Couronnes vlak, který vezl zhruba tři stovky lidí z evakuovaného vlaku. Řidič ukončil jízdu a požádal cestující, aby vyšli po schodech ze stanice.
Ražba tunelu pro novou linku metra.
V letech 1943 a 1944 bylo metro částečně poškozeno bombardováním Spojenců, například Simplon, Pont de Sèvres či Billancourt. Jiné, hlubší stanice sloužily naopak jako úkryty pro obyvatelstvo.
Foto: Paris Musées / Public domain
Magdaléna Daňková Dan Poláček Magdaléna Daňková, Dan Poláček
19. 7. 2020 12:48
V neděli uplyne 120 let od zprovoznění první linky pařížského metra. Síť podzemní dráhy ve francouzské metropoli patří k největším a nejstarším na světě. Métropolitain, jak se podzemní dráha nazývá oficiálně, byla otevřena u příležitosti Světové výstavy v roce 1900 a pyšní se unikátními secesními vstupy. Více než 200 kilometrů dnes obsluhuje 16 linek.

První linka pařížského metra na trase Porte de Vincennes - Porte Maillot byla otevřena 19. července 1900 a měla propojovat závodiště letních olympijských her a Vincenneský lesík na východě města. Autorem vstupů do metra se stal Hector Guimard a spousta z nich stále stojí. 

První úvahy o zřízení metra v hlavním městě ožily již koncem 19. století, kdy vlivem modernizace Paříže narostl dopravní ruch. Projekt, který předložili inženýři Fulgence Bienvenüe a Edmond Huet, schválila pařížská rada 20. dubna 1896.

Metro bylo plánováno jako podzemí trať s elektrickou trakcí, se standardním rozchodem a nemělo přesahovat území města. Délka stanic byla určena na 75 metrů. Linka číslo 1 byla uvedena do zkušebního provozu již v červnu 1900. A po úplném otevření si tento nový způsob dopravy Pařížané oblíbili. 

Po otevření došlo v následujících letech k expanzi, při které vznikla rozsáhlá síť metra pod vedením inženýra Fulgence Bienvenüeho, takže do druhé světové války vzniklo 14 linek o celkové délce 159 kilometrů. Dnes čítá pařížské metro více než 200 kilometrů, které obsluhuje 16 linek. A momentálně probíhají práce na automatizaci některých z nich. 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy