První panelák vznikl před 65 roky. „Krásná“ sídliště postupně nahradily králíkárny

První panelák vznikl před 65 roky. „Krásná“ sídliště postupně nahradily králíkárny
V roce 1954 už stojí celopanelový dům i ve Zlíně na Benešově nábřeží s konstrukčním systém nazvaným G jako Gottwaldov. Navrhli ho architekti Hynek Adamec a Bohumír Kula a jeho stavba trvala jen čtyři měsíce.
Do pionýrské fáze, kdy se při bytové výstavbě uplatňovaly panelové bloky a zcela nové principy, se řadí i Kolektivní dům v Litvínově neboli Koldům. Vznikl v roce 1958 dle návrhu architektů Bohumila Böhma, Jaroslava Škardy a Bohumila Jarolíma.
Nová Ostrava, první obvod Poruby, vznikl v období 1952-1954 podle návrhu Václava Hilského. Vychází z prvního panelového domu ve Zlíně typu G, a spadá tedy do skupiny celomontovaných domů. Architekti si na sídlišti měli vyzkoušet, jak vybudovat nové městské prostředí pro pracující socialistickou společnost.
Sídliště Ďáblice se začalo stavět v roce 1966 podle návrhu architekta Viktora Tučka. Jeho kvalitou jsou velké zelené plochy, umělecké instalace, domy s polouzavřenými dvory, průchody a volnými partery pro obchody.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 7. 2020 10:16
První dům z panelů vznikl v Československu před 65 lety. Stojí v ulici U Prefy poblíž sídliště v pražských Ďáblicích a od pozdějších typizovaných staveb se liší tím, že má jen tři patra. Dům, který navrhl architekt Miloslav Wimmer, má navíc sedlovou střechu a byty o výměře téměř 100 metrů čtverečních. Podívejte se, jak se z prvních experimentů vyvinula sídliště pro čtvrtinu populace.

Fotografie a informace vychází z cyklu výstav Příběh paneláku, realizovaných v letech 2014-2017 ve všech krajských městech. Ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem vyšel katalog Paneláci 1: padesát sídlišť v českých zemích, který čtenáře seznamuje s okolnostmi a důvody výstavby sídlišť, architekturou a urbanismem těchto celků i s osobnostmi jejich autorů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy