První panelák vznikl před 65 roky. „Krásná“ sídliště postupně nahradily králíkárny

První panelák vznikl před 65 roky. „Krásná“ sídliště postupně nahradily králíkárny
V roce 1954 už stojí celopanelový dům i ve Zlíně na Benešově nábřeží s konstrukčním systém nazvaným G jako Gottwaldov. Navrhli ho architekti Hynek Adamec a Bohumír Kula a jeho stavba trvala jen čtyři měsíce.
Do pionýrské fáze, kdy se při bytové výstavbě uplatňovaly panelové bloky a zcela nové principy, se řadí i Kolektivní dům v Litvínově neboli Koldům. Vznikl v roce 1958 dle návrhu architektů Bohumila Böhma, Jaroslava Škardy a Bohumila Jarolíma.
Nová Ostrava, první obvod Poruby, vznikl v období 1952-1954 podle návrhu Václava Hilského. Vychází z prvního panelového domu ve Zlíně typu G, a spadá tedy do skupiny celomontovaných domů. Architekti si na sídlišti měli vyzkoušet, jak vybudovat nové městské prostředí pro pracující socialistickou společnost.
Sídliště Ďáblice se začalo stavět v roce 1966 podle návrhu architekta Viktora Tučka. Jeho kvalitou jsou velké zelené plochy, umělecké instalace, domy s polouzavřenými dvory, průchody a volnými partery pro obchody.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 7. 2020 10:16
První dům z panelů vznikl v Československu před 65 lety. Stojí v ulici U Prefy poblíž sídliště v pražských Ďáblicích a od pozdějších typizovaných staveb se liší tím, že má jen tři patra. Dům, který navrhl architekt Miloslav Wimmer, má navíc sedlovou střechu a byty o výměře téměř 100 metrů čtverečních. Podívejte se, jak se z prvních experimentů vyvinula sídliště pro čtvrtinu populace.

Fotografie a informace vychází z cyklu výstav Příběh paneláku, realizovaných v letech 2014-2017 ve všech krajských městech. Ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem vyšel katalog Paneláci 1: padesát sídlišť v českých zemích, který čtenáře seznamuje s okolnostmi a důvody výstavby sídlišť, architekturou a urbanismem těchto celků i s osobnostmi jejich autorů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy