První panelák vznikl před 65 roky. „Krásná“ sídliště postupně nahradily králíkárny

První panelák vznikl před 65 roky. „Krásná“ sídliště postupně nahradily králíkárny
V roce 1954 už stojí celopanelový dům i ve Zlíně na Benešově nábřeží s konstrukčním systém nazvaným G jako Gottwaldov. Navrhli ho architekti Hynek Adamec a Bohumír Kula a jeho stavba trvala jen čtyři měsíce.
Do pionýrské fáze, kdy se při bytové výstavbě uplatňovaly panelové bloky a zcela nové principy, se řadí i Kolektivní dům v Litvínově neboli Koldům. Vznikl v roce 1958 dle návrhu architektů Bohumila Böhma, Jaroslava Škardy a Bohumila Jarolíma.
Nová Ostrava, první obvod Poruby, vznikl v období 1952-1954 podle návrhu Václava Hilského. Vychází z prvního panelového domu ve Zlíně typu G, a spadá tedy do skupiny celomontovaných domů. Architekti si na sídlišti měli vyzkoušet, jak vybudovat nové městské prostředí pro pracující socialistickou společnost.
Sídliště Ďáblice se začalo stavět v roce 1966 podle návrhu architekta Viktora Tučka. Jeho kvalitou jsou velké zelené plochy, umělecké instalace, domy s polouzavřenými dvory, průchody a volnými partery pro obchody.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 7. 2020 10:16
První dům z panelů vznikl v Československu před 65 lety. Stojí v ulici U Prefy poblíž sídliště v pražských Ďáblicích a od pozdějších typizovaných staveb se liší tím, že má jen tři patra. Dům, který navrhl architekt Miloslav Wimmer, má navíc sedlovou střechu a byty o výměře téměř 100 metrů čtverečních. Podívejte se, jak se z prvních experimentů vyvinula sídliště pro čtvrtinu populace.

Fotografie a informace vychází z cyklu výstav Příběh paneláku, realizovaných v letech 2014-2017 ve všech krajských městech. Ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem vyšel katalog Paneláci 1: padesát sídlišť v českých zemích, který čtenáře seznamuje s okolnostmi a důvody výstavby sídlišť, architekturou a urbanismem těchto celků i s osobnostmi jejich autorů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy