Unikátní historické fotky: Tak se stavěla bazilika Sacré-Cœur na Montmartru

Unikátní historické fotky: Tak se stavěla bazilika Sacré-Cœur na Montmartru
Mohutná sněhobílá bazilika Sacré-Coeur (chrám Nejsvětějšího srdce), obdivovaná i zatracovaná stavba, vznikla jako reakce na prohranou prusko-francouzskou válku. Základní kámen chrámu v byzantsko-románském slohu byl položen před 145 lety, 16. července 1875. Na staveniště baziliky dělníci vybudovali koleje, aby se tam lépe dostával materiál.
Letecký pohled na Paříž z počátku 60. let od fotografa Henrarda Rogera.
Ulice Cortot v době výstavby baziliky.
Abadie se finálních prací nedožil, na projektu se vystřídalo šest dalších architektů, přičemž každý ho trochu pozměnil. Chrám byl vysvěcen v říjnu 1919.
Foto: Musées de la ville de Paris / Public domain
Dan Poláček Magdaléna Daňková Tomáš Vocelka Dan Poláček, Magdaléna Daňková, Tomáš Vocelka
16. 6. 2020 6:20
Jeden z největších turistických hitů Paříže, bazilika Sacré-Cœur na Montmartru, právě slaví 145 let od okamžiku, kdy byl položen její základní kámen. A protože se začala stavět v době, kdy už se fotografovalo, existují z doby její stavby jedinečné snímky. Dochovaly se zejména v archivu Muzeí města Paříže a díky nim se můžeme podívat, jak to v době stavby vypadalo.

Když se řekne Paříž, většině turistů se vybaví Eiffelova věž, katedrála Notre Dame a bazilika Sacré-Cœur (tedy bazilika Nejsvětějšího Srdce Ježíšova) na Montmartru.

Ačkoliv je bazilika jednou z nejslavnějších pařížských památek, není nijak zvlášť stará - začala se stavět jen pár let před Eiffelovkou, přesněji řečeno 16. června 1875, kdy byl položen její základní kámen. 

Baziliku navrhl architekt Paul Abadie ve stylu, v němž se mísí vlivy byzantského a románského slohu. Stavba se ovšem protáhla, byla hotova až v roce 1914. Pak se vše kvůli první světové válce zastavilo a první bohoslužby zde byly zahájeny v mírovém roce 1919. 

Snímky z doby, kdy se bazilika stavěla, jsou z větší části k nalezení v archivu Muzeí města Paříže. Tato instituce před několika měsíci zveřejnila svůj digitalizovaný archiv starých fotografií a díky tomu máme možnost prohlédnout si, jak Montmartre v době stavby vypadal a jak se měnil jeho vzhled.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy