Unikátní historické fotky: Tak se stavěla bazilika Sacré-Cœur na Montmartru

Unikátní historické fotky: Tak se stavěla bazilika Sacré-Cœur na Montmartru
Mohutná sněhobílá bazilika Sacré-Coeur (chrám Nejsvětějšího srdce), obdivovaná i zatracovaná stavba, vznikla jako reakce na prohranou prusko-francouzskou válku. Základní kámen chrámu v byzantsko-románském slohu byl položen před 145 lety, 16. července 1875. Na staveniště baziliky dělníci vybudovali koleje, aby se tam lépe dostával materiál.
Letecký pohled na Paříž z počátku 60. let od fotografa Henrarda Rogera.
Ulice Cortot v době výstavby baziliky.
Abadie se finálních prací nedožil, na projektu se vystřídalo šest dalších architektů, přičemž každý ho trochu pozměnil. Chrám byl vysvěcen v říjnu 1919.
Foto: Musées de la ville de Paris / Public domain
Dan Poláček Magdaléna Daňková Tomáš Vocelka Dan Poláček, Magdaléna Daňková, Tomáš Vocelka
16. 6. 2020 6:20
Jeden z největších turistických hitů Paříže, bazilika Sacré-Cœur na Montmartru, právě slaví 145 let od okamžiku, kdy byl položen její základní kámen. A protože se začala stavět v době, kdy už se fotografovalo, existují z doby její stavby jedinečné snímky. Dochovaly se zejména v archivu Muzeí města Paříže a díky nim se můžeme podívat, jak to v době stavby vypadalo.

Když se řekne Paříž, většině turistů se vybaví Eiffelova věž, katedrála Notre Dame a bazilika Sacré-Cœur (tedy bazilika Nejsvětějšího Srdce Ježíšova) na Montmartru.

Ačkoliv je bazilika jednou z nejslavnějších pařížských památek, není nijak zvlášť stará - začala se stavět jen pár let před Eiffelovkou, přesněji řečeno 16. června 1875, kdy byl položen její základní kámen. 

Baziliku navrhl architekt Paul Abadie ve stylu, v němž se mísí vlivy byzantského a románského slohu. Stavba se ovšem protáhla, byla hotova až v roce 1914. Pak se vše kvůli první světové válce zastavilo a první bohoslužby zde byly zahájeny v mírovém roce 1919. 

Snímky z doby, kdy se bazilika stavěla, jsou z větší části k nalezení v archivu Muzeí města Paříže. Tato instituce před několika měsíci zveřejnila svůj digitalizovaný archiv starých fotografií a díky tomu máme možnost prohlédnout si, jak Montmartre v době stavby vypadal a jak se měnil jeho vzhled.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy