Unikátní historické fotky: Tak se stavěla bazilika Sacré-Cœur na Montmartru

Unikátní historické fotky: Tak se stavěla bazilika Sacré-Cœur na Montmartru
Mohutná sněhobílá bazilika Sacré-Coeur (chrám Nejsvětějšího srdce), obdivovaná i zatracovaná stavba, vznikla jako reakce na prohranou prusko-francouzskou válku. Základní kámen chrámu v byzantsko-románském slohu byl položen před 145 lety, 16. července 1875. Na staveniště baziliky dělníci vybudovali koleje, aby se tam lépe dostával materiál.
Letecký pohled na Paříž z počátku 60. let od fotografa Henrarda Rogera.
Ulice Cortot v době výstavby baziliky.
Abadie se finálních prací nedožil, na projektu se vystřídalo šest dalších architektů, přičemž každý ho trochu pozměnil. Chrám byl vysvěcen v říjnu 1919.
Foto: Musées de la ville de Paris / Public domain
Dan Poláček Magdaléna Daňková Tomáš Vocelka Dan Poláček, Magdaléna Daňková, Tomáš Vocelka
16. 6. 2020 6:20
Jeden z největších turistických hitů Paříže, bazilika Sacré-Cœur na Montmartru, právě slaví 145 let od okamžiku, kdy byl položen její základní kámen. A protože se začala stavět v době, kdy už se fotografovalo, existují z doby její stavby jedinečné snímky. Dochovaly se zejména v archivu Muzeí města Paříže a díky nim se můžeme podívat, jak to v době stavby vypadalo.

Když se řekne Paříž, většině turistů se vybaví Eiffelova věž, katedrála Notre Dame a bazilika Sacré-Cœur (tedy bazilika Nejsvětějšího Srdce Ježíšova) na Montmartru.

Ačkoliv je bazilika jednou z nejslavnějších pařížských památek, není nijak zvlášť stará - začala se stavět jen pár let před Eiffelovkou, přesněji řečeno 16. června 1875, kdy byl položen její základní kámen. 

Baziliku navrhl architekt Paul Abadie ve stylu, v němž se mísí vlivy byzantského a románského slohu. Stavba se ovšem protáhla, byla hotova až v roce 1914. Pak se vše kvůli první světové válce zastavilo a první bohoslužby zde byly zahájeny v mírovém roce 1919. 

Snímky z doby, kdy se bazilika stavěla, jsou z větší části k nalezení v archivu Muzeí města Paříže. Tato instituce před několika měsíci zveřejnila svůj digitalizovaný archiv starých fotografií a díky tomu máme možnost prohlédnout si, jak Montmartre v době stavby vypadal a jak se měnil jeho vzhled.

 

Právě se děje

Další zprávy