Unikátní historické fotky: Tak se stavěla bazilika Sacré-Cœur na Montmartru

Unikátní historické fotky: Tak se stavěla bazilika Sacré-Cœur na Montmartru
Mohutná sněhobílá bazilika Sacré-Coeur (chrám Nejsvětějšího srdce), obdivovaná i zatracovaná stavba, vznikla jako reakce na prohranou prusko-francouzskou válku. Základní kámen chrámu v byzantsko-románském slohu byl položen před 145 lety, 16. července 1875. Na staveniště baziliky dělníci vybudovali koleje, aby se tam lépe dostával materiál.
Letecký pohled na Paříž z počátku 60. let od fotografa Henrarda Rogera.
Ulice Cortot v době výstavby baziliky.
Abadie se finálních prací nedožil, na projektu se vystřídalo šest dalších architektů, přičemž každý ho trochu pozměnil. Chrám byl vysvěcen v říjnu 1919.
Foto: Musées de la ville de Paris / Public domain
Dan Poláček Magdaléna Daňková Tomáš Vocelka Dan Poláček, Magdaléna Daňková, Tomáš Vocelka
16. 6. 2020 6:20
Jeden z největších turistických hitů Paříže, bazilika Sacré-Cœur na Montmartru, právě slaví 145 let od okamžiku, kdy byl položen její základní kámen. A protože se začala stavět v době, kdy už se fotografovalo, existují z doby její stavby jedinečné snímky. Dochovaly se zejména v archivu Muzeí města Paříže a díky nim se můžeme podívat, jak to v době stavby vypadalo.

Když se řekne Paříž, většině turistů se vybaví Eiffelova věž, katedrála Notre Dame a bazilika Sacré-Cœur (tedy bazilika Nejsvětějšího Srdce Ježíšova) na Montmartru.

Ačkoliv je bazilika jednou z nejslavnějších pařížských památek, není nijak zvlášť stará - začala se stavět jen pár let před Eiffelovkou, přesněji řečeno 16. června 1875, kdy byl položen její základní kámen. 

Baziliku navrhl architekt Paul Abadie ve stylu, v němž se mísí vlivy byzantského a románského slohu. Stavba se ovšem protáhla, byla hotova až v roce 1914. Pak se vše kvůli první světové válce zastavilo a první bohoslužby zde byly zahájeny v mírovém roce 1919. 

Snímky z doby, kdy se bazilika stavěla, jsou z větší části k nalezení v archivu Muzeí města Paříže. Tato instituce před několika měsíci zveřejnila svůj digitalizovaný archiv starých fotografií a díky tomu máme možnost prohlédnout si, jak Montmartre v době stavby vypadal a jak se měnil jeho vzhled.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy