Malebná Olomouc na fotkách. Chci zachytit kouzlo města a jeho zákoutí, říká fotograf

Malebná Olomouc na fotkách. Chci zachytit kouzlo města a jeho zákoutí, říká fotograf
Olomouc je pro fotografa Tomáše Helíska srdeční záležitostí. "Ve fotkách se snažím odrazit mé vnímání města, každodenní situace a kouzlo momentů či zákoutí, kterých si běžně nevšímáme," říká. Olomoucká radnice a Sloup Nejsvětější trojice je jednou z hlavních dominant Olomouce, kterou Tomáš Helísek rád fotí.
Street art a klasická architektura je jedno z témat jeho tvorby.
Světla, stíny a hry se sluncem Tomáše baví nejvíce. Nyní vystavuje své snímky v Bratislavě - na výstavě Olomouc z po(d)hledu.
Tomáš Helísek se snaží svým okem a fotoaparátem zachytit netradičně ulice Olomouce.
Foto: Tomáš Helísek
vot vot
11. 5. 2021 16:00
Olomouc je pro fotografa Tomáše Helíska srdeční záležitostí. "Ve fotkách se snažím odrazit mé vnímání města, každodenní situace a kouzlo momentů či zákoutí, kterých si běžně nevšímáme. Miluji historickou část města, hru světel a stínů," říká. Své snímky nyní vystavuje v Bratislavě na výstavě Olomouc z po(d) hledu. Proč to jméno? Protože vidí město z perspektivy vozíčkáře.

"Výstava olomouckých fotografií v Bratislavě vznikla na základě myšlenky Nory Gill ze slovenského zastoupení agentury CzechTourism," vysvětluje Tomáš Helísek. "Tento nápad jsme měli už dříve, ale čekalo se na vhodný okamžik a celý projekt jsme společně více než rok plánovali," dodává.

Výstava, která potrvá do 31. května, je instalována ve venkovním prostoru na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě. Jejím cílem je mimo jiné ukázat, že je hanácká metropole nejen krásná, ale také přístupná a vstřícná k handicapovaným návštěvníkům.

"Autor fotografií je sám vozíčkář a zároveň vášnivý fotograf. Město zná jako svou dlaň, fotí v něm dlouhodobě a ve všech ročních obdobích. Snímky ukazují rozmanitost, bohatou historii, cennou architekturu Olomouce, její uličky s jedinečnou atmosférou, upravené parky, ale také současnost - moderní výtvarná díla či velkoplošná graffiti," přibližuje Nora Gill, ředitelka slovenské pobočky agentury CzechTourism.

Nad výstavou převzali záštitu velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, primátor Olomouce Miroslav Žbánek a starostka městské části Bratislava - Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. "Nerezignovat, nevzdávat se, žít naplno, odevzdávat ze sebe maximum a brát si od života vše dobré, co nabízí - tak by bylo možné stručně charakterizovat autora fotografií výstavy, Tomáše Helíska. Jsem rád, že máme možnost představit jeho kolekci fotografií z Olomouce," uvedl na vernisáži výstavy velvyslanec Tomáš Tuhý.

O fotografovi

Tomáš Helísek (* 1986, Nový Jičín). Vozíčkář, fotograf, jezdec na handbiku a životní vícebojař. Od narození má mozkovou obrnu a překonal 13 operací páteře. V Olomouci žije se svou rodinou 10 let a fotografování se věnuje zhruba stejnou dobu. Mezi jeho oblíbená témata patří reportáž, street a fotky z cest. Postupy typické pro jeho oblíbenou reportážní fotografii se snaží aplikovat, i pokud fotí portréty, rodinné snímky nebo svatby. Zastává heslo, že pro fotografii je důležitější myšlenka a duše než fotoaparát a technická dokonalost. Více na webu tomashelisek.cz a na instagramu @tomashelisek_photographer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy