Malebná Olomouc na fotkách. Chci zachytit kouzlo města a jeho zákoutí, říká fotograf

Malebná Olomouc na fotkách. Chci zachytit kouzlo města a jeho zákoutí, říká fotograf
Olomouc je pro fotografa Tomáše Helíska srdeční záležitostí. "Ve fotkách se snažím odrazit mé vnímání města, každodenní situace a kouzlo momentů či zákoutí, kterých si běžně nevšímáme," říká. Olomoucká radnice a Sloup Nejsvětější trojice je jednou z hlavních dominant Olomouce, kterou Tomáš Helísek rád fotí.
Street art a klasická architektura je jedno z témat jeho tvorby.
Světla, stíny a hry se sluncem Tomáše baví nejvíce. Nyní vystavuje své snímky v Bratislavě - na výstavě Olomouc z po(d)hledu.
Tomáš Helísek se snaží svým okem a fotoaparátem zachytit netradičně ulice Olomouce.
Foto: Tomáš Helísek
vot vot
11. 5. 2021 16:00
Olomouc je pro fotografa Tomáše Helíska srdeční záležitostí. "Ve fotkách se snažím odrazit mé vnímání města, každodenní situace a kouzlo momentů či zákoutí, kterých si běžně nevšímáme. Miluji historickou část města, hru světel a stínů," říká. Své snímky nyní vystavuje v Bratislavě na výstavě Olomouc z po(d) hledu. Proč to jméno? Protože vidí město z perspektivy vozíčkáře.

"Výstava olomouckých fotografií v Bratislavě vznikla na základě myšlenky Nory Gill ze slovenského zastoupení agentury CzechTourism," vysvětluje Tomáš Helísek. "Tento nápad jsme měli už dříve, ale čekalo se na vhodný okamžik a celý projekt jsme společně více než rok plánovali," dodává.

Výstava, která potrvá do 31. května, je instalována ve venkovním prostoru na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě. Jejím cílem je mimo jiné ukázat, že je hanácká metropole nejen krásná, ale také přístupná a vstřícná k handicapovaným návštěvníkům.

"Autor fotografií je sám vozíčkář a zároveň vášnivý fotograf. Město zná jako svou dlaň, fotí v něm dlouhodobě a ve všech ročních obdobích. Snímky ukazují rozmanitost, bohatou historii, cennou architekturu Olomouce, její uličky s jedinečnou atmosférou, upravené parky, ale také současnost - moderní výtvarná díla či velkoplošná graffiti," přibližuje Nora Gill, ředitelka slovenské pobočky agentury CzechTourism.

Nad výstavou převzali záštitu velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, primátor Olomouce Miroslav Žbánek a starostka městské části Bratislava - Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. "Nerezignovat, nevzdávat se, žít naplno, odevzdávat ze sebe maximum a brát si od života vše dobré, co nabízí - tak by bylo možné stručně charakterizovat autora fotografií výstavy, Tomáše Helíska. Jsem rád, že máme možnost představit jeho kolekci fotografií z Olomouce," uvedl na vernisáži výstavy velvyslanec Tomáš Tuhý.

O fotografovi

Tomáš Helísek (* 1986, Nový Jičín). Vozíčkář, fotograf, jezdec na handbiku a životní vícebojař. Od narození má mozkovou obrnu a překonal 13 operací páteře. V Olomouci žije se svou rodinou 10 let a fotografování se věnuje zhruba stejnou dobu. Mezi jeho oblíbená témata patří reportáž, street a fotky z cest. Postupy typické pro jeho oblíbenou reportážní fotografii se snaží aplikovat, i pokud fotí portréty, rodinné snímky nebo svatby. Zastává heslo, že pro fotografii je důležitější myšlenka a duše než fotoaparát a technická dokonalost. Více na webu tomashelisek.cz a na instagramu @tomashelisek_photographer.

 

Právě se děje

Další zprávy