Paříž protkaná světlem a stíny. Hana Fialová fotí město pod Eiffelovkou po svém

Paříž protkaná světlem a stíny. Hana Fialová fotí město pod Eiffelovkou po svém
Hana Fialová je fotografka, která miluje dvě města - Prahu a Paříž. Právě její snímky z Paříže si můžete prohlédnout v této fotogalerii.
Hana Fialová: Paříž
Hana Fialová: Paříž
Hana Fialová: Paříž
Foto: Hana Fialová
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, Hana Fialová
2. 3. 2020 15:37
Geometrické linie, siluety postav, spousta světla a hluboké stíny. Snímky Hany Fialové z Paříže rozhodně nepřipomínají záběry z pohlednic a turistických průvodců. Mají svoji vlastní atmosféru, odrážejí osobitý pohled - a vznikly vlastně díky tomu, že fotografka kdysi o Paříži začala psát blog.

"Fotografovat jsem sice začala starou analogovou Yashikou už někdy na střední škole, ale později převážily jiné koníčky," vysvětluje fotografka, co předcházelo vzniku jejích snímků z poslední doby. "K fotografii jsem se vrátila po dlouhé pauze až zhruba před dvanácti lety, kdy jsem začala psát dva blogy, jeden o Praze a jeden o Paříži, a potřebovala jsem texty doprovázet fotografiemi," říká.

Zároveň přiznává, že do fotografií architektury, památek a městské krajiny se jí postupně začali vkrádat kolemjdoucí lidé, až nakonec jejich záběry převážily a staly se hlavním předmětem jejího zájmu.

"Architektura a podoby města však dodnes částečně určují hlavní témata mých fotografií - nejvíc mě zajímá světlo a stíny, linie, odrazy, siluety a tvary. V poslední době se však čím dál více soustřeďuji také na zachycování vztahů mezi lidmi, jejich emocí a příběhů," konstatuje fotografka, která Paříž považuje za svůj druhý domov. 

"Chci na svých fotkách ukázat, že Paříž není jen Eiffelovka nebo Louvre, ale také zajímavá moderní architektura na okraji města a především zapadlá původní předměstí s neuspořádanými dvorky, strmými pouličními schodišti, starými dílnami a úzkými dlážděnými uličkami, kde často fotili skvělí fotografové minulého století jako Willy Ronis, Robert Doisneau, Izis nebo Brassaï, kteří pro mě představují nepřekonatelné vzory," popisuje Hana Fialová.

S jejími snímky jak z Paříže, tak i z Prahy se můžete pravidelně setkávat například ve fotografické skupině Street Report, která má svou stránku na Facebooku. Rubrika Foto na Aktuálně.cz se Street Reportem dlouhodobě spolupracuje. Skupina se zaměřuje na pouliční (nebo také street) fotografii a funguje v podstatě jako moderní fotoklub - její členové se totiž nescházejí jen na sociálních sítích, ale také v reálném životě.

Více fotografií Hany Fialové najdete zde:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy