Malebná Olomouc na fotkách. Chci zachytit kouzlo města a jeho zákoutí, říká fotograf

Malebná Olomouc na fotkách. Chci zachytit kouzlo města a jeho zákoutí, říká fotograf
Olomouc je pro fotografa Tomáše Helíska srdeční záležitostí. "Ve fotkách se snažím odrazit mé vnímání města, každodenní situace a kouzlo momentů či zákoutí, kterých si běžně nevšímáme," říká. Olomoucká radnice a Sloup Nejsvětější trojice je jednou z hlavních dominant Olomouce, kterou Tomáš Helísek rád fotí.
Street art a klasická architektura je jedno z témat jeho tvorby.
Světla, stíny a hry se sluncem Tomáše baví nejvíce. Nyní vystavuje své snímky v Bratislavě - na výstavě Olomouc z po(d)hledu.
Tomáš Helísek se snaží svým okem a fotoaparátem zachytit netradičně ulice Olomouce.
Foto: Tomáš Helísek
vot vot
11. 5. 2021 16:00
Olomouc je pro fotografa Tomáše Helíska srdeční záležitostí. "Ve fotkách se snažím odrazit mé vnímání města, každodenní situace a kouzlo momentů či zákoutí, kterých si běžně nevšímáme. Miluji historickou část města, hru světel a stínů," říká. Své snímky nyní vystavuje v Bratislavě na výstavě Olomouc z po(d) hledu. Proč to jméno? Protože vidí město z perspektivy vozíčkáře.

"Výstava olomouckých fotografií v Bratislavě vznikla na základě myšlenky Nory Gill ze slovenského zastoupení agentury CzechTourism," vysvětluje Tomáš Helísek. "Tento nápad jsme měli už dříve, ale čekalo se na vhodný okamžik a celý projekt jsme společně více než rok plánovali," dodává.

Výstava, která potrvá do 31. května, je instalována ve venkovním prostoru na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě. Jejím cílem je mimo jiné ukázat, že je hanácká metropole nejen krásná, ale také přístupná a vstřícná k handicapovaným návštěvníkům.

"Autor fotografií je sám vozíčkář a zároveň vášnivý fotograf. Město zná jako svou dlaň, fotí v něm dlouhodobě a ve všech ročních obdobích. Snímky ukazují rozmanitost, bohatou historii, cennou architekturu Olomouce, její uličky s jedinečnou atmosférou, upravené parky, ale také současnost - moderní výtvarná díla či velkoplošná graffiti," přibližuje Nora Gill, ředitelka slovenské pobočky agentury CzechTourism.

Nad výstavou převzali záštitu velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, primátor Olomouce Miroslav Žbánek a starostka městské části Bratislava - Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. "Nerezignovat, nevzdávat se, žít naplno, odevzdávat ze sebe maximum a brát si od života vše dobré, co nabízí - tak by bylo možné stručně charakterizovat autora fotografií výstavy, Tomáše Helíska. Jsem rád, že máme možnost představit jeho kolekci fotografií z Olomouce," uvedl na vernisáži výstavy velvyslanec Tomáš Tuhý.

O fotografovi

Tomáš Helísek (* 1986, Nový Jičín). Vozíčkář, fotograf, jezdec na handbiku a životní vícebojař. Od narození má mozkovou obrnu a překonal 13 operací páteře. V Olomouci žije se svou rodinou 10 let a fotografování se věnuje zhruba stejnou dobu. Mezi jeho oblíbená témata patří reportáž, street a fotky z cest. Postupy typické pro jeho oblíbenou reportážní fotografii se snaží aplikovat, i pokud fotí portréty, rodinné snímky nebo svatby. Zastává heslo, že pro fotografii je důležitější myšlenka a duše než fotoaparát a technická dokonalost. Více na webu tomashelisek.cz a na instagramu @tomashelisek_photographer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy