Klenot za 24 miliard. Labská filharmonie se klene na dohled od hamburského přístavu

Fotogalerie designu a architektury Labské filharmonie v Hamburku.
Skleněné tělo leží na cihelné podnoži Kaispeicher A - Nábřežní skladiště A, kde se v minulosti skladovaly kakaové boby. Skladiště navrhl v 60. letech 20. století architekt Werner Kallmorgen. Nicméně v okolí přístavu vznikaly rozsáhlé komplexy skladišť již od konce 19. století. Dnes je většina budov ve Speicherstadt zapsaná na seznamu UNESCO.
Budova pochází z návrhu trojice architektů - Pierre de Meuron, Jacques Herzog, Ascan Mergenthaler. Ze stejné dílny pochází například stavby Tate Modern v Londýně, Alliance Aréna v Mnichově nebo Pekingský národní stadion, kterému se neřekne jinak než Ptačí hnízdo.
Bývalý hamburský starosta Ole von Beust (CDU) prohlásil, že nová filharmonie se stane novým kulturním majákem zařícím pro všechny občany. A tak se taky stalo. Za hamburské Hradčany nakonec město zaplatilo 789 miliónů eur. Při zahájení stavby se počítalo, že cena filharmonie bude 300 miliónů a město nedá více než 77 miliónů eur. Celkově tedy stavba vyšla na 23,4 miliardy korun. Pro srovnání, za komplex tunelů Blanka Praha zaplatila 43 miliard.
Při takto rozsáhlých projektech lze však výslednou cenu odhadnout jen stěží. Dnes je Labská filharmonie druhou nejpředraženější stavbou v Německu, hned po novém letišti Willyho Brandta v Berlíně. Nicméně na cenu lidé zapomenou, symbol však zůstane. Legendární opera v Sydney od architekta Jørna Utzona se prodražila patnáctinásobně a operu po celou dobu výstavby provázely komplikace.
Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
16. 7. 2017 18:55
Nad ústím řeky Labe v Hamburku se vypíná 110 metrů vysoká budova Labské filharmonie. Stavbu ze tří stran obklopuje řeka, jejíž hladina je v odpoledním přílivu neklidná, stejně jako zvlněná střecha filharmonie. Místo automobilů okolní prostor křižují výletní i nákladní lodě. Budova stojí nad bývalým skladištěm v místech, kde námořníci v minulosti překládali kakao, čaj a kávu do rozhlehlých skladních komplexů. Dnes toto místo patří milovníkům hudby. Postavit filharmonii bylo paradoxně pro vedení města těžší než plavba po širém moři. Projekt se několikrát prodražil a město, které plánovalo zaplatil 77 miliónů eur, muselo nakonec zaplatit desetkrát tolik.
 

Právě se děje

Další zprávy