reklama
 
 

Domy zavěšené na útesech připomínají ptačí budky. Švédští architekti jimi bojují s nedostatkem půdy

14. 6. 2017 9:05
Švédští architekti přichází s unikátním konceptem, který by v budoucnu mohl pomoci řešit problém s nedostatkem bydlení. K umístění domků nevyužívají pozemky, ale volné skalní útesy.

Švédští architekti Elisabetta Gabrielliová a Pontus Öhman ve spolupráci s ateliérem Moderna Trähus přišli s konceptem, který by v budoucnu mohl vyřešit problém s nedostatkem bydlení.

Inspirovali se přírodou a třípodlažní dřevěné domky s ocelovou konstrukcí umístili místo na zem na skalní útesy. Vyhnuli se tak nejenom nedostatku stavebních pozemků, ale zároveň i jejich vysoké ceně.

"Nemusíme stavět pouze na pozemcích. Proč bychom se nemohli inspirovat v říši zvířat? Mnoho ptáků i živočichů žije na stromech nebo v trhlinách pod zemí," píší autoři na webové stránce projektu. Ten nazvali jako Nestinbox neboli Hnízdo v krabici. 

Navrhují svými domky "zabydlet" nevyužité plochy skalních útesů. "V severní Skandinávii a samozřejmě i v dalších hornatých částech světa, a to i ve městech, je mnoho skalních stěn.Ty mohou skvěle fungovat pro montáž a připevnění domků, pokud budou vybaveny integrovanou nosnou konstrukcí," upřesňuje jeden z architektů. 

Minimalistické dřevěné domky jsou řešeny tak, aby nabídly komfort dvěma osobám. Padesát metrů čtverečních je rozděleno do tří podlaží. V prostřední části se nachází vstup s malou předsíní, koupelna s toaletou a kuchyň. 

Prostor ve spodním podlaží, kam vede točité schodiště, se dá jednoduše přepažit. Vzniknout zde tedy může ložnice a pracovna. Stejné schody vedou i do horního patra, které by mělo sloužit jako obývací prostor. 

Okna jsou pouze na dvou stranách. Dveře jsou na zadní stěně. Ke skalní stěně jsou domky připevněny pomocí ocelové konstrukce. 

autor: pej | 14. 6. 2017 9:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama