Domy zavěšené na útesech připomínají ptačí budky. Švédští architekti jimi bojují s nedostatkem půdy

pej
14. 6. 2017 9:05
Švédští architekti přichází s unikátním konceptem, který by v budoucnu mohl pomoci řešit problém s nedostatkem bydlení. K umístění domků nevyužívají pozemky, ale volné skalní útesy.
Koncept Nestinbox
Koncept Nestinbox | Foto: Profimedia.cz

Švédští architekti Elisabetta Gabrielliová a Pontus Öhman ve spolupráci s ateliérem Moderna Trähus přišli s konceptem, který by v budoucnu mohl vyřešit problém s nedostatkem bydlení.

Nestinbox
Nestinbox | Foto: Profimedia.cz

Inspirovali se přírodou a třípodlažní dřevěné domky s ocelovou konstrukcí umístili místo na zem na skalní útesy. Vyhnuli se tak nejenom nedostatku stavebních pozemků, ale zároveň i jejich vysoké ceně.

"Nemusíme stavět pouze na pozemcích. Proč bychom se nemohli inspirovat v říši zvířat? Mnoho ptáků i živočichů žije na stromech nebo v trhlinách pod zemí," píší autoři na webové stránce projektu. Ten nazvali jako Nestinbox neboli Hnízdo v krabici. 

Navrhují svými domky "zabydlet" nevyužité plochy skalních útesů. "V severní Skandinávii a samozřejmě i v dalších hornatých částech světa, a to i ve městech, je mnoho skalních stěn.Ty mohou skvěle fungovat pro montáž a připevnění domků, pokud budou vybaveny integrovanou nosnou konstrukcí," upřesňuje jeden z architektů. 

Minimalistické dřevěné domky jsou řešeny tak, aby nabídly komfort dvěma osobám. Padesát metrů čtverečních je rozděleno do tří podlaží. V prostřední části se nachází vstup s malou předsíní, koupelna s toaletou a kuchyň. 

Nestinbox
Nestinbox | Foto: Profimedia.cz

Prostor ve spodním podlaží, kam vede točité schodiště, se dá jednoduše přepažit. Vzniknout zde tedy může ložnice a pracovna. Stejné schody vedou i do horního patra, které by mělo sloužit jako obývací prostor. 

Okna jsou pouze na dvou stranách. Dveře jsou na zadní stěně. Ke skalní stěně jsou domky připevněny pomocí ocelové konstrukce. 

 

Právě se děje

Další zprávy