Domy zavěšené na útesech připomínají ptačí budky. Švédští architekti jimi bojují s nedostatkem půdy

pej
14. 6. 2017 9:05
Švédští architekti přichází s unikátním konceptem, který by v budoucnu mohl pomoci řešit problém s nedostatkem bydlení. K umístění domků nevyužívají pozemky, ale volné skalní útesy.
Koncept Nestinbox
Koncept Nestinbox | Foto: Profimedia.cz

Švédští architekti Elisabetta Gabrielliová a Pontus Öhman ve spolupráci s ateliérem Moderna Trähus přišli s konceptem, který by v budoucnu mohl vyřešit problém s nedostatkem bydlení.

Nestinbox
Nestinbox | Foto: Profimedia.cz

Inspirovali se přírodou a třípodlažní dřevěné domky s ocelovou konstrukcí umístili místo na zem na skalní útesy. Vyhnuli se tak nejenom nedostatku stavebních pozemků, ale zároveň i jejich vysoké ceně.

"Nemusíme stavět pouze na pozemcích. Proč bychom se nemohli inspirovat v říši zvířat? Mnoho ptáků i živočichů žije na stromech nebo v trhlinách pod zemí," píší autoři na webové stránce projektu. Ten nazvali jako Nestinbox neboli Hnízdo v krabici. 

Navrhují svými domky "zabydlet" nevyužité plochy skalních útesů. "V severní Skandinávii a samozřejmě i v dalších hornatých částech světa, a to i ve městech, je mnoho skalních stěn.Ty mohou skvěle fungovat pro montáž a připevnění domků, pokud budou vybaveny integrovanou nosnou konstrukcí," upřesňuje jeden z architektů. 

Minimalistické dřevěné domky jsou řešeny tak, aby nabídly komfort dvěma osobám. Padesát metrů čtverečních je rozděleno do tří podlaží. V prostřední části se nachází vstup s malou předsíní, koupelna s toaletou a kuchyň. 

Nestinbox
Nestinbox | Foto: Profimedia.cz

Prostor ve spodním podlaží, kam vede točité schodiště, se dá jednoduše přepažit. Vzniknout zde tedy může ložnice a pracovna. Stejné schody vedou i do horního patra, které by mělo sloužit jako obývací prostor. 

Okna jsou pouze na dvou stranách. Dveře jsou na zadní stěně. Ke skalní stěně jsou domky připevněny pomocí ocelové konstrukce. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy