Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Čínsko-evropské Art bienále, Praha 2017

26. 6. 2017 10:05
V těchto dnech se konala tisková konference k připravované výtvarné výstavě „Čínsko-evropské Art Bienále, Praha 2017“, která se bude konat ve dnech 6.9 - 10.9.2017 na Výstavišti Praha v Holešovicích.
Foto: Art Bienále
pan Li Haiwang, generální manažer Čínsko-evropského Art Bienále (Peking)
pan Li Haiwang, generální manažer Čínsko-evropského Art Bienále (Peking) | Foto: Art Bienále

Konference se zúčastnili zástupci českých a čínských uměleckých svazů a další významní hosté. Projekt rozsáhlé umělecké výstavy představili pánové Li Xiang Xu, prezident Čínsko-evropského spolku pro kulturní výměnu a pan Li Haiwang, generální manažer Art Bienále. Mezi přítomnými hosty vystoupil také PhDr. Jan Kohout, prezident New Silk Road Institute Prague. Vyzdvihl význam konání této výstavy jako jedné z prvních kulturních aktivit pořádaných v rámci mezinárodního konceptu Nová Hedvábná stezka. Zdůraznil, že tento koncept nelze redukovat pouze na ekonomické benefity. Jeho význam i průnik do sfér, jako je vzdělání, kultura a vzájemné poznávání jsou nedílnou součástí tohoto globálního projektu.

Zaměření a témata Art Bienále

Vliv globalizace na umělecké formy a zachování kulturních tradic různých oblastí a národů.

Problém oddělení moderního umění od běžného života a hledání nových cest.

Pan Li Xiang Xu, prezident Čínsko-evropského spolku pro kulturní výměnu (Praha)
Pan Li Xiang Xu, prezident Čínsko-evropského spolku pro kulturní výměnu (Praha) | Foto: Art Bienále

První "Čínsko-evropské art bienále" si klade za cíl podpořit chápání čínského umění a demonstrovat život a tvorbu umělců v různých geografických a kulturních oblastech. Ve 21. století dochází vlivem nových médií, internetu a globalizace k celosvětovému propojování kultur i s jejich rozdílnými tradicemi a přístupy. Organizátoři bienále proto zvou na výstavu nejen čínské, ale i některé evropské umělce a mělo by dojít k dialogu a přenosu informací, k novým impulzům pro tvorbu a inspiraci při hledání nových cest v moderním umění.

Výstavní sekce

Art bienále zahrnuje tři výstavní části: "Geografické vztahy a kulturní paměť", "Umění běžného života" a "Folklorní tradice".

Část I: Geografické vztahy a kulturní paměť

Na výstavu jsou pozváni umělci z Číny, České republiky, Španělska, Švýcarska a Německa, pracující různými technikami nebo jejich neobvyklými kombinacemi. Jejich díla sdílí společný rys, a to propojení domácích tradic s uměním jiných oblastí a kultur.  Kurátor se bude věnovat tomu, jak místo narození umělců, prostředí kde vyrostli a místní kulturní tradice ovlivňují jejich tvorbu, použití výtvarných technik a materiálů. Na toto téma proběhne diskuze s hosty z pěti zemí a mělo by dojít i k uměleckému dialogu mezi čínskými a evropskými autory a získání nové inspirace pro jejich tvorbu.

Část II: Umění pro běžný život

PhDr. Jan Kohout, prezident New Silk Road Institute Prague
PhDr. Jan Kohout, prezident New Silk Road Institute Prague | Foto: Art Bienále

Otázka "umění pro běžný život" vznikla v souvislosti s vývojem čínského moderního umění, ovlivněného západní uměleckou koncepcí. Měli bychom přehodnotit pojetí moderního umění, a zamyslet se nad tím, proč se naše současné umění vzdaluje od každodenního života a nebývá pochopeno a přijato divákem. Cílem části "Umění pro běžný život" je přiblížit moderní umění lidem a běžnému životu tak, aby se stalo pochopitelnou a přijatelnou uměleckou formou, a zároveň vytvořit standard pro čínské moderní umění, které by dokázala i veřejnost přijmout a ocenit.

Výstava bude zahrnovat olejomalby, moderní tušové malby, dřevoryt, sochařství, instalační umění, fotografie, video art, ale i lidové umění. Umělecká řemesla, materiály a témata, vycházející z folklorních tradic, poskytují inspiraci i pro moderní "oficiální " umění. (V Číně žije 56 národů, ve zhruba stejně velké Evropě obdobný počet )

Část III: Historie a současnost lidového umění

Vesnice je tradičním základem etnické kultury. Vzhledem k rostoucímu vlivu globalizace ale lidové umění v Číně pomalu zaniká. Venkov a živé kulturní tradice mnoha čínských národů jsou živým "genofondem" kulturní rozmanitosti. To, že bude lidové umění prezentováno na Art bienále, je v souladu s cílem navrátit umění do běžného života. Bienále by mělo ukazovat nejen klasické "elitní" umění, ale také umění v každodenním životě.

Pro tuto část byla vybrána vesnice Tyng v provincii Šan-si jako zástupce čínského folklorního umění. Tyng, starobylá čínská vesnice známá svým zachovalým obytným komplexem z doby dynastií Ming a Qing, stále žije v kulturní komunitě typické pro severní Čínu. Bienále představí estetickou hodnotu zdejší architektury, místní folklorní zvyky, hudbu a různé výtvory lidového umění.

Foto: Art Bienále

Umělecká historie vesnice Tyng je námětem dialogu mezi Čínou a Evropou. Evropští umělci a historici umění, kteří se podílejí na Art bienále, budou přizváni k diskuzi na téma "umění pro běžný život". K účasti bude pozvána i česká vesnice s ukázkou svého stále živého folkloru, který je kulturním dědictvím a odkazem mnoha generací našich předků. Záměrem je nabídnout příběh lidového umění jako téma a inspiraci současným umělcům v naději, že se umění může vrátit do běžného života a emocí obyčejných lidí.

Projekt realizuje organizační výbor Art bienále a Beijing Hainazhidian Culture & Arts Exchange Co., ve spolupráci s organizátory a kurátory z dalších evropských zemí. Výstavu "Čínsko-evropské Art Bienále, Praha 2017" pořádá Čínsko-evropský spolek pro kulturní a uměleckou výměnu (CECAEA) se sídlem v Praze a její pobočka v Pekingu.

 (MAV)

 

Právě se děje

Další zprávy