Sen šíleného cukráře, nebo Čepičkův dům? Hotel International měl být původně vojenskou ubytovnou

Sen šíleného cukráře, nebo Čepičkův dům? Hotel International měl být původně vojenskou ubytovnou
Monumentální stavba Hotelu International, který je nejtypičtější ukázkou architektury socialistického realismu v Praze, vznikla především z popudu tehdejšího ministra obrany Alexeje Čepičky.
Jejím předobrazem se stala Lomonosova univerzita v Moskvě. "Jde vlastně o takovou socialistickou obdobu amerických mrakodrapů," dodává Petr Kučera s tím, že podobné monumentální výškové stavby vznikaly podle Stalinovy doktríny i v dalších zemích východního bloku.
V Praze měla tato reprezentativní dominanta stát původně na Palachově náměstí, posléze se uvažovalo i o Vítězném náměstí v Dejvicích. Nakonec se našlo místo v Podbabě. "Je to vlastně dost absurdní. Výšková dominanta byla umístěna do nejnižšího místa a v podstatě není téměř odnikud vidět," dodává Kučera s tím, že do historického centra Prahy se ostýchali vstupovat architekti i v těch nejtvrdších dobách.
Na místě bývalých cihelen na Julisce se ale podle plánů architektů z Vojenského projektového ústavu stavěla vojenská ubytovna Družba pro mimopražské důstojníky.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
19. 6. 2017 10:55
Monumentální budova Hotelu International vystavěná ve stylu socialistického realismu vznikla především z iniciativy tehdejšího ministra obrany Alexeje Čepičky. Původně měla sloužit jako ubytovna pro mimopražské důstojníky a sovětské delegace. Nakonec se z ní stal jeden nejluxusnějších hotelů. O historii "nenáviděné" budovy vyprávěl architekt a popularizátor Petr Kučera v rámci série komentovaných přednášek pořádaných spolkem Architektura 489.
 

Právě se děje

Další zprávy