Sen šíleného cukráře, nebo Čepičkův dům? Hotel International měl být původně vojenskou ubytovnou

Sen šíleného cukráře, nebo Čepičkův dům? Hotel International měl být původně vojenskou ubytovnou
Monumentální stavba Hotelu International, který je nejtypičtější ukázkou architektury socialistického realismu v Praze, vznikla především z popudu tehdejšího ministra obrany Alexeje Čepičky.
Jejím předobrazem se stala Lomonosova univerzita v Moskvě. "Jde vlastně o takovou socialistickou obdobu amerických mrakodrapů," dodává Petr Kučera s tím, že podobné monumentální výškové stavby vznikaly podle Stalinovy doktríny i v dalších zemích východního bloku.
V Praze měla tato reprezentativní dominanta stát původně na Palachově náměstí, posléze se uvažovalo i o Vítězném náměstí v Dejvicích. Nakonec se našlo místo v Podbabě. "Je to vlastně dost absurdní. Výšková dominanta byla umístěna do nejnižšího místa a v podstatě není téměř odnikud vidět," dodává Kučera s tím, že do historického centra Prahy se ostýchali vstupovat architekti i v těch nejtvrdších dobách.
Na místě bývalých cihelen na Julisce se ale podle plánů architektů z Vojenského projektového ústavu stavěla vojenská ubytovna Družba pro mimopražské důstojníky.
Foto: Jakub Plíhal
Monumentální budova Hotelu International vystavěná ve stylu socialistického realismu vznikla především z iniciativy tehdejšího ministra obrany Alexeje Čepičky. Původně měla sloužit jako ubytovna pro mimopražské důstojníky a sovětské delegace. Nakonec se z ní stal jeden nejluxusnějších hotelů. O historii "nenáviděné" budovy vyprávěl architekt a popularizátor Petr Kučera v rámci série komentovaných přednášek pořádaných spolkem Architektura 489.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy