Foto: Mosty, lávky i dům na muří nožce. To jsou nominace na Českou cenu za architekturu

Foto: Mosty, lávky i dům na muří nožce. To jsou nominace na Českou cenu za architekturu
Administrativní budova firmy Brusivo, Rokycany / Zábran - Nová architekti (2015)
Archeologická základna Mikulčice/ Pelčák a partner architekti (2013)
Archeopark Pavlov / Architektonická kancelář Radko Květ (2016)
Bytový dům, Praha 3 / A.LT ARCHITEKTI (2016)
Foto: archiv autora
Bydlení
13. 6. 2017 9:55
Do užšího výběru poroty České ceny za architekturu se dostalo dvaačtyřicet projektů. Nejčastějším tématem letošních nominací jsou jednoznačně rodinné domy, výstavní projekty, čtyři dopravní stavby a nejméně pak projekty, které se zaměřují na veřejný prostor. Jednoznačnou hvězdou letošního ročníku ceny je Jihomoravský kraj, který je v nominacích zastoupen 10 realizacemi.

Sedmičlenná mezinárodní odborná porota druhého ročníku České ceny za architekturu do užšího výběru nominovala 42 projektů, z nichž na konci listopadu 2017 vzejde zhruba deset finalistů a držitel České ceny za architekturu. 

Do soutěžní přehlídky bylo možné přihlásit díla realizovaná v letech 2012-2016, z nominovaných staveb jich však byla převážná většina dokončena v období posledních dvou let (22 nominací bylo dokončeno v roce 2016 a pět v roce 2015). 

Nejčastějším tématem letošních nominací jsou jednoznačně rodinné domy. Následují výstavní projekty (například Vnímání od Jana Šépky v Českých Budějovicích či vzducholoď Gulliver kotvící na střeše holešovického Centra současného umění DOX, jejímž autorem je Huť architektury Martina Rajniše) či stavby spadající do oblasti vzdělávání.

V nominacích jsou zastoupeny čtyři dopravní stavby a nejméně pak projekty, které se zaměřují na veřejný prostor. A kromě velkých investic, jako je například budova Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně nebo Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze, jsou mezi nominovanými i menší projekty, jako je například Létající černý dům či pomník Archima Šipla na Liberecku.

V letošním výběru převažují novostavby, ze 42 nominací se o novostavby jedná ve 33 případech. 

Jednoznačnou hvězdou letošního ročníku je Jihomoravský kraj, který je v nominacích zastoupen 10 realizacemi. Přímo z Brna pak pochází polovina těchto nominací, další jsou rozprostřené v menších sídlech, což opět dokazuje, že kvalitní architektura není záležitostí pouze velkých měst.

O druhou příčku v rámci regionů se dělí Praha a Středočeský kraj (po osmi nominacích). Svého zástupce v nominacích mají opět středočeské dvoutisícové Líbeznice, o kterých je v souvislosti s kvalitní architekturou slyšet čím dál tím více. Reprezentovat je bude novodobá sokolovna od Atelieru M1 architekti. 

Hned sedm ateliérů je v nominacích zastoupeno dvěma realizacemi. Pražské studio D3A je nominováno za rodinný dům na Zeleném Pruhu a dostavbu administrativní budovy Palác Křižík 2.

Loňský finalista soutěžní přehlídky Atelier M1 Architekti se porotu pokusí zaujmout již zmíněným Dřevákem a rekonstrukcí Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Studio Pelčák a partner se představí díky zmiňovaným Mikulčicím a Filozofické fakultě v Brně, dvojice Zábran-Nová pak porotce upoutala administrativní budovou firmy Brusivo a řadovými domy ve Zruči.

Architekt Jan Šépka boduje s projektem Vnímání a s domkem na "muří nožce" umístěným v sadu. Šafer Hájek architekti porotu upoutali základní školou v Dobřichovicích a Společenským centrem Breda & Weinstein v Opavě.

Kteří architekti budou natolik úspěšní, že se dostanou mezi finalisty, bude jasné 27. listopadu 2017 na slavnostním galavečeru v Místě pro nové umění-Jatka 78 v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy