Obrazem: Tak industriální Česko chátrá. Vzorem na záchranu jsou Dolní Vítkovice

Industriální památky
Historie souboru staveb v Dolních Vítkovicích se začala psát v roce 1828 a skončila posledním odpichem v roce 1998. Za tu dobu se zde vyrobilo 90 milionů tun surového železa. Velkolepý projekt obnovy a zpřístupnění uzavřeného industriálního areálu odstartoval v roce 2007 založením spolku Dolní oblast Vítkovice z iniciativy šéfa strojírenských Vítkovic Jana Světlíka.
Architektonickou podobu "novým" stavbám vložil AP Ateliér architekta Josefa Pleskota. "Jedna z nejzdařilejších konverzí poslední doby je multifunkční centrum GONG, vzniklé přestavbou bývalého plynojemu. Nevšední stavba právem získala ocenění Stavba roku 2013," dodává Petr Kučera.
Dříve nepřístupný průmyslový areál se stal unikátním veřejným prostorem, přístupným 24 hodin denně. Konají se zde řady akcí včetně multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava, který již dosáhl mezinárodního věhlasu.
Některé objekty jsou postupně rekonstruovány a přizpůsobovány novému účelu, ostatní jsou zakonzervovány ve svém původním stavu. "Představují tak téměř umělecké dílo, industriální sochy, připomínku časů, které se již ve své někdejší podobě nevrátí," dodává.
Foto: Rendy Urbexon
Petra Jansová Petra Jansová, Per Kučera
29. 7. 2016 16:02
Industriální stavby se v Česku zachraňují a přizpůsobují novému účelu. Řada z nich má ale nejistou budoucnost. Architekt Petr Kučera se vydal hledat ty nejzdařilejší rekonstrukce i ty, kterým hrozí zbourání.

Česká republika je plná průmyslových a technických památek. Jejich osud je různorodý. Některé už zanikly nebo postupně podléhají zkáze, jako například bývalá továrna na výrobu lustrů na Českolipsku.

Jiné jsou po vzoru komplexu budov v Dolních Vítkovicích na Ostravsku rekonstruovány a přizpůsobeny novému účelu. Kdysi nepřístupný průmyslový areál se stal unikátním veřejným prostorem, kde se koná celá řada akcí včetně multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava, který již dosáhl mezinárodního věhlasu. 

Mnoho z industriálních budov však stále na svůj osud teprve čeká, stejně jako budova bývalých automatických válcových mlýnů bratří Winternitzů v Pardubicích.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy