Obrazem: Tak industriální Česko chátrá. Vzorem na záchranu jsou Dolní Vítkovice

Industriální památky
Historie souboru staveb v Dolních Vítkovicích se začala psát v roce 1828 a skončila posledním odpichem v roce 1998. Za tu dobu se zde vyrobilo 90 milionů tun surového železa. Velkolepý projekt obnovy a zpřístupnění uzavřeného industriálního areálu odstartoval v roce 2007 založením spolku Dolní oblast Vítkovice z iniciativy šéfa strojírenských Vítkovic Jana Světlíka.
Architektonickou podobu "novým" stavbám vložil AP Ateliér architekta Josefa Pleskota. "Jedna z nejzdařilejších konverzí poslední doby je multifunkční centrum GONG, vzniklé přestavbou bývalého plynojemu. Nevšední stavba právem získala ocenění Stavba roku 2013," dodává Petr Kučera.
Dříve nepřístupný průmyslový areál se stal unikátním veřejným prostorem, přístupným 24 hodin denně. Konají se zde řady akcí včetně multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava, který již dosáhl mezinárodního věhlasu.
Některé objekty jsou postupně rekonstruovány a přizpůsobovány novému účelu, ostatní jsou zakonzervovány ve svém původním stavu. "Představují tak téměř umělecké dílo, industriální sochy, připomínku časů, které se již ve své někdejší podobě nevrátí," dodává.
Foto: Rendy Urbexon
Petra Jansová Petra Jansová, Per Kučera
29. 7. 2016 16:02
Industriální stavby se v Česku zachraňují a přizpůsobují novému účelu. Řada z nich má ale nejistou budoucnost. Architekt Petr Kučera se vydal hledat ty nejzdařilejší rekonstrukce i ty, kterým hrozí zbourání.

Česká republika je plná průmyslových a technických památek. Jejich osud je různorodý. Některé už zanikly nebo postupně podléhají zkáze, jako například bývalá továrna na výrobu lustrů na Českolipsku.

Jiné jsou po vzoru komplexu budov v Dolních Vítkovicích na Ostravsku rekonstruovány a přizpůsobeny novému účelu. Kdysi nepřístupný průmyslový areál se stal unikátním veřejným prostorem, kde se koná celá řada akcí včetně multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava, který již dosáhl mezinárodního věhlasu. 

Mnoho z industriálních budov však stále na svůj osud teprve čeká, stejně jako budova bývalých automatických válcových mlýnů bratří Winternitzů v Pardubicích.

 

Právě se děje

Další zprávy