Corbusierovy stavby památkami UNESCO. Byl to vizionář, ovlivnil i české architekty, říká historik

Corbusierovy stavby památkami UNESCO. Byl to vizionář, ovlivnil i české architekty, říká historik
Villa Le Lac (1923–24) je jednou z prvních Corbusierových realizací ve Švýcarsku. Dům ze železobetonové konstrukce měl sloužit architektovým rodičům.
Návrh domu pro malíře a kritika René Guietta pochází z roku 1926. Stavba Maison Guiette byla realizována o rok později v Antverpách.
Villa La Roche (1923–25) kromě obytné části zahrnovala i galerii. Od roku 1996 je chráněna jako historická památka.
Městská zástavba Cité Frugès (1924–26) v městě Pessac na jihovýchodě Francie přinesla revoluci v oblasti sociálního bydlení.
Foto: Wikipedia Commons
Petra Jansová Petra Jansová
21. 7. 2016 9:18
Na seznam světového dědictví UNESCO se dostalo 17 děl francouzského architekta Charlese-Édouarda Jeannereta, známého jako Le Corbusier, v Německu, Francii, Švýcarsku, Belgii, Argentině, Japonsku a Indii.

Seznam UNESCO se rozrostl o 17 staveb francouzského architekta švýcarského původu Le Corbusiera.

Kulturními památkami se staly například domy v dělnické kolonii Weissenhof na předměstí jihoněmeckého Stuttgartu, kaple Notre Dame du Haut ve východofrancouzské obci Ronchamp nebo stavby v indickém Čandígarhu.

"Líbí se mi na tom to, že památky dnes UNESCO nesleduje jako linii jednotlivých konkrétních staveb, ale jako soubor staveb od jednoho architekta. Corbusier je vedle Adolfa Loose, Miese van der Roheho a Franka Lloyda Wrighta navíc považován za jednoho ze čtyř gigantů architektury 20. století," vysvětluje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Podle něj by to v budoucnu mohlo podpořit i české snahy o to, aby na seznam UNESCO byl zapsán kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze spolu s dalšími stavbami architekta Josipa Plečnika.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy