Foto: Cimrmanovy trenky "Zemanky", želva, co tančí tango. Objeveny další věci českého génia

Foto: Cimrmanovy trenky "Zemanky", želva, co tančí tango. Objeveny další věci českého génia
V pasáží pražského paláce YMCA byla slavnostně zahájena výstava mapující Cimrmanovy cestovatelské aktivity. Nad autobustou českého génia se skvěl vzkaz Václava Havla "Cimrman nás všechny přežije."
Vernisáž uvedl výtvarník a humorista Jiří Slíva. Přinesl s sebou i list ze starého Mladého světa - na jedné straně jsou jeho vůbec první publikované kresby, na druhé straně je shodou okolností ilustrace Jaroslava Weigla k otištěné povídce.
Jaroslav Weigel (vlevo) je nejen autorem kostýmních návrhů a návrhů kulis, ale i celkové grafické image Divadla Járy Cimrmana.
Herec a cimrmanolog Petr Brukner představil návštěvníkům vernisáže Cimrmana světoběžníka.
Foto: Archiv Václava Kotka
hrz
Aktualizováno 24. 9. 2015 16:56
Výstava věnovaná českému géniovi s názvem Světoběžník Jára Cimrman začíná v pasáži pražského Paláce YMCA 24. září a potrvá až do 10. října. Vstup je zdarma.

Fotogalerie – Známý pražský Palác YMCA v ulici Na Poříčí hostí již třetí výstavu s cimrmanovskou tematikou. V minulých letech tu herec a manažer Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek uvedl smyšleného českého génia jako sportovce a v expozici Šikovní Divadla Járy Cimrmana představil herce této oblíbené scény.

Poté, co byla zrušena stálá výstava o životě a díle českého génia v Petřínské rozhledně, to byl právě Palác YMCA, který  hned po Malostranské besedě   nabídl populárním cimrmanovským výstavám v Praze prostor. Výstava s názvem Světoběžník Jára Cimrman zahrne mnoho exponátů z Kotkova bohatého archivu s půvabnými popisky Zdeňka Svěráka.

K vidění tu budou i plakáty a grafiky Jaroslava Weigela, včetně jeho originálních a dosud nevystavených kostýmních návrhů k hrám Švestka a Posel z Liptákova.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy