Foto: Cimrmanovy trenky "Zemanky", želva, co tančí tango. Objeveny další věci českého génia

Foto: Cimrmanovy trenky "Zemanky", želva, co tančí tango. Objeveny další věci českého génia
V pasáží pražského paláce YMCA byla slavnostně zahájena výstava mapující Cimrmanovy cestovatelské aktivity. Nad autobustou českého génia se skvěl vzkaz Václava Havla "Cimrman nás všechny přežije."
Vernisáž uvedl výtvarník a humorista Jiří Slíva. Přinesl s sebou i list ze starého Mladého světa - na jedné straně jsou jeho vůbec první publikované kresby, na druhé straně je shodou okolností ilustrace Jaroslava Weigla k otištěné povídce.
Jaroslav Weigel (vlevo) je nejen autorem kostýmních návrhů a návrhů kulis, ale i celkové grafické image Divadla Járy Cimrmana.
Herec a cimrmanolog Petr Brukner představil návštěvníkům vernisáže Cimrmana světoběžníka.
Foto: Archiv Václava Kotka
hrz
Aktualizováno 24. 9. 2015 16:56
Výstava věnovaná českému géniovi s názvem Světoběžník Jára Cimrman začíná v pasáži pražského Paláce YMCA 24. září a potrvá až do 10. října. Vstup je zdarma.

Fotogalerie – Známý pražský Palác YMCA v ulici Na Poříčí hostí již třetí výstavu s cimrmanovskou tematikou. V minulých letech tu herec a manažer Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek uvedl smyšleného českého génia jako sportovce a v expozici Šikovní Divadla Járy Cimrmana představil herce této oblíbené scény.

Poté, co byla zrušena stálá výstava o životě a díle českého génia v Petřínské rozhledně, to byl právě Palác YMCA, který  hned po Malostranské besedě   nabídl populárním cimrmanovským výstavám v Praze prostor. Výstava s názvem Světoběžník Jára Cimrman zahrne mnoho exponátů z Kotkova bohatého archivu s půvabnými popisky Zdeňka Svěráka.

K vidění tu budou i plakáty a grafiky Jaroslava Weigela, včetně jeho originálních a dosud nevystavených kostýmních návrhů k hrám Švestka a Posel z Liptákova.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy