Leonardo da Vinci v Praze. Génius, který předběhl dobu

autoportrét Leonarda da Vinci
Leonardova genialita se projevovala už od dětství. Známý je příběh o kusu dřeva, který dal jistý kupec Leonardovu otci, aby na něj chlapec namaloval srdce. "Leonardovi to přišlo banální a namaloval draky a různé fantazijní motivy. Otec byl jeho dílem tak nadšený, že místo zadavateli prodal dřevo za mnohem dráž někomu jinému," říká o Leonardovi studentka průmyslového designu na ČVUT v Praze Stanislava Širočková. O dětství geniálního umělce toho historikové ale mnoho nevědí.
Géniovi, který nepřestává udivovat ani 500 let po své smrti, se nikdy nedostalo odborného vzdělání, přesto jeho práce předstihla o stovky let mnoho oborů lidského života. Jeho velkou vášní bylo létání. Už jako malý chlapec obdivoval ptáky a jejich pohyb. Ve svých skicách a následných konstrukcích se pak pokoušel napodobit jejich pohyb a poprvé dostat člověka do vzduchu.
"Toto je předchůdce moderního vrtulníku, zkonstruovaný z tkaniny, drátu a dříve bambusu. Do spodní části se měli vejít čtyři muži a roztočit hřídel, aby se stroj vznesl. To se mu ale nikdy nepodařilo," říká mladý průvodce výstavou o Leonardu da Vincim, student gymnázia Sebastian Brůcha.
Novější typ létacího stroje (vpravo dole). Dříve využíval pohyblivá ptačí křídla, která se ale neosvědčila, proto v tomto případě vytvořil křídla pevná. Pilot ležel na prkně mezi křídly a stroj měl rozpohybovat pomocí šlapek. Ani v tomto případě nebyl úspěšný.
Foto: Jakub Plíhal
jaz
5. 8. 2015 14:10
Do konce prázdnin probíhá v pražské Lucerně výstava věnovaná renesančnímu muži, jehož odvážné návrhy předznamenaly pokrok moderní doby. Jak ve skutečnosti vypadá práce Leonarda da Vinci?

Praha – Levoruký umělec, konstruktér a milovník ptactva Leonardo da Vinci může působit jako bájná postava ve stylu Járy Cimrmana. V 15. století svými myšlenkami, návrhy a vynálezy předběhl výrazně svou dobu, díky čemuž působí jeho život i práce tak záhadně a dává vzniknout i konspiračním teoriím.

"Spousta Leonardových strojů je jen o myšlence, ale zároveň předzvěstí pozdějších vynálezů. Trvalo 500 let, než na jeho práci navázali objevitelé,“ vysvětluje Stanislava Širočková, která společně s kolegou Sebastianem Brůchou a dalšími provádí putovní výstavou Da Vinci - Inventions v pražské Lucerně, kde je možné vidět Leonardovy vynálezy, obrazy i nákresy.

Leonardo da Vinci není jen jeho Mona Lisa, ale i létací stroje, funkční automobil, zbraně, první jízdní kolo, studie lidského těla a mnohem více. Miloval ptáky a nechal se jimi inspirovat při konstrukci letadel, což se také projevilo v jeho jídelníčku. Byl totiž zapřisáhlý vegetarián.

Co nevíte o slavném Leonardu da Vinci, o němž odborníci tvrdí, že miloval i maloval výhradně muže? Podívejte se do fotogalerie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy