Leonardo da Vinci v Praze. Génius, který předběhl dobu

autoportrét Leonarda da Vinci
Leonardova genialita se projevovala už od dětství. Známý je příběh o kusu dřeva, který dal jistý kupec Leonardovu otci, aby na něj chlapec namaloval srdce. "Leonardovi to přišlo banální a namaloval draky a různé fantazijní motivy. Otec byl jeho dílem tak nadšený, že místo zadavateli prodal dřevo za mnohem dráž někomu jinému," říká o Leonardovi studentka průmyslového designu na ČVUT v Praze Stanislava Širočková. O dětství geniálního umělce toho historikové ale mnoho nevědí.
Géniovi, který nepřestává udivovat ani 500 let po své smrti, se nikdy nedostalo odborného vzdělání, přesto jeho práce předstihla o stovky let mnoho oborů lidského života. Jeho velkou vášní bylo létání. Už jako malý chlapec obdivoval ptáky a jejich pohyb. Ve svých skicách a následných konstrukcích se pak pokoušel napodobit jejich pohyb a poprvé dostat člověka do vzduchu.
"Toto je předchůdce moderního vrtulníku, zkonstruovaný z tkaniny, drátu a dříve bambusu. Do spodní části se měli vejít čtyři muži a roztočit hřídel, aby se stroj vznesl. To se mu ale nikdy nepodařilo," říká mladý průvodce výstavou o Leonardu da Vincim, student gymnázia Sebastian Brůcha.
Novější typ létacího stroje (vpravo dole). Dříve využíval pohyblivá ptačí křídla, která se ale neosvědčila, proto v tomto případě vytvořil křídla pevná. Pilot ležel na prkně mezi křídly a stroj měl rozpohybovat pomocí šlapek. Ani v tomto případě nebyl úspěšný.
Foto: Jakub Plíhal
jaz
5. 8. 2015 14:10
Do konce prázdnin probíhá v pražské Lucerně výstava věnovaná renesančnímu muži, jehož odvážné návrhy předznamenaly pokrok moderní doby. Jak ve skutečnosti vypadá práce Leonarda da Vinci?

Praha – Levoruký umělec, konstruktér a milovník ptactva Leonardo da Vinci může působit jako bájná postava ve stylu Járy Cimrmana. V 15. století svými myšlenkami, návrhy a vynálezy předběhl výrazně svou dobu, díky čemuž působí jeho život i práce tak záhadně a dává vzniknout i konspiračním teoriím.

"Spousta Leonardových strojů je jen o myšlence, ale zároveň předzvěstí pozdějších vynálezů. Trvalo 500 let, než na jeho práci navázali objevitelé,“ vysvětluje Stanislava Širočková, která společně s kolegou Sebastianem Brůchou a dalšími provádí putovní výstavou Da Vinci - Inventions v pražské Lucerně, kde je možné vidět Leonardovy vynálezy, obrazy i nákresy.

Leonardo da Vinci není jen jeho Mona Lisa, ale i létací stroje, funkční automobil, zbraně, první jízdní kolo, studie lidského těla a mnohem více. Miloval ptáky a nechal se jimi inspirovat při konstrukci letadel, což se také projevilo v jeho jídelníčku. Byl totiž zapřisáhlý vegetarián.

Co nevíte o slavném Leonardu da Vinci, o němž odborníci tvrdí, že miloval i maloval výhradně muže? Podívejte se do fotogalerie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rada ČNB opět nechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ve středu ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Sazby by měly podle ekonomů beze změny zůstat delší dobu.

Na posledním měnovém jednání na počátku srpna nechala rada úrokové sazby také stejné. Naposledy je změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy