Leonardo da Vinci v Praze. Génius, který předběhl dobu

autoportrét Leonarda da Vinci
Leonardova genialita se projevovala už od dětství. Známý je příběh o kusu dřeva, který dal jistý kupec Leonardovu otci, aby na něj chlapec namaloval srdce. "Leonardovi to přišlo banální a namaloval draky a různé fantazijní motivy. Otec byl jeho dílem tak nadšený, že místo zadavateli prodal dřevo za mnohem dráž někomu jinému," říká o Leonardovi studentka průmyslového designu na ČVUT v Praze Stanislava Širočková. O dětství geniálního umělce toho historikové ale mnoho nevědí.
Géniovi, který nepřestává udivovat ani 500 let po své smrti, se nikdy nedostalo odborného vzdělání, přesto jeho práce předstihla o stovky let mnoho oborů lidského života. Jeho velkou vášní bylo létání. Už jako malý chlapec obdivoval ptáky a jejich pohyb. Ve svých skicách a následných konstrukcích se pak pokoušel napodobit jejich pohyb a poprvé dostat člověka do vzduchu.
"Toto je předchůdce moderního vrtulníku, zkonstruovaný z tkaniny, drátu a dříve bambusu. Do spodní části se měli vejít čtyři muži a roztočit hřídel, aby se stroj vznesl. To se mu ale nikdy nepodařilo," říká mladý průvodce výstavou o Leonardu da Vincim, student gymnázia Sebastian Brůcha.
Novější typ létacího stroje (vpravo dole). Dříve využíval pohyblivá ptačí křídla, která se ale neosvědčila, proto v tomto případě vytvořil křídla pevná. Pilot ležel na prkně mezi křídly a stroj měl rozpohybovat pomocí šlapek. Ani v tomto případě nebyl úspěšný.
Foto: Jakub Plíhal
jaz
5. 8. 2015 14:10
Do konce prázdnin probíhá v pražské Lucerně výstava věnovaná renesančnímu muži, jehož odvážné návrhy předznamenaly pokrok moderní doby. Jak ve skutečnosti vypadá práce Leonarda da Vinci?

Praha – Levoruký umělec, konstruktér a milovník ptactva Leonardo da Vinci může působit jako bájná postava ve stylu Járy Cimrmana. V 15. století svými myšlenkami, návrhy a vynálezy předběhl výrazně svou dobu, díky čemuž působí jeho život i práce tak záhadně a dává vzniknout i konspiračním teoriím.

"Spousta Leonardových strojů je jen o myšlence, ale zároveň předzvěstí pozdějších vynálezů. Trvalo 500 let, než na jeho práci navázali objevitelé,“ vysvětluje Stanislava Širočková, která společně s kolegou Sebastianem Brůchou a dalšími provádí putovní výstavou Da Vinci - Inventions v pražské Lucerně, kde je možné vidět Leonardovy vynálezy, obrazy i nákresy.

Leonardo da Vinci není jen jeho Mona Lisa, ale i létací stroje, funkční automobil, zbraně, první jízdní kolo, studie lidského těla a mnohem více. Miloval ptáky a nechal se jimi inspirovat při konstrukci letadel, což se také projevilo v jeho jídelníčku. Byl totiž zapřisáhlý vegetarián.

Co nevíte o slavném Leonardu da Vinci, o němž odborníci tvrdí, že miloval i maloval výhradně muže? Podívejte se do fotogalerie.

 

Právě se děje

Další zprávy