Stan, vařič a konzervy. Tak se trávila dovolená v socialismu

Stan, vařič a konzervy. Tak se trávila dovolená v socialismu
Hurá na prázdniny! Zabalit kufry "papíráky", "vulkany", obrovské dekové spacáky, stany, tlusté tyče od stanů, se kterými se ale bezvadně šermovalo a vydávalo to dunivé zvuky...
Krosny s kovovou konstrukcí, nacpat embéčka, lady, žigulíky, trabanty a hurá do kempu. Pobyt v kempu býval masovou záležitostí, stan vedle stanu, soukromí žádné, hluk značný, a to i z překřikujících se "tranzistoráků".
Mnozí lidé ale nejeli nikam a děti trávily léto mezi šedivými panelovými domy. Samy, bez strachu rodičů, že by se jim něco mohlo stát.
Skládací stolečky a křesílka nemohly chybět, oblíbené byly také nafukovací lodě, zásadně oranžovo-modré barvy, které se plnily vzduchem pomocí šlapací pumpy, tzv. "berušky". Po sfouknutí a složení šlo takovou loď vzít na záda.
Foto: Profimedia.cz
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 23. 7. 2015 20:10
Připomeňte si, jak lidé trávili dovolenou během socialismu, kdy se cestovalo především po republice a spalo se v kempech u vody.

Česká Třebová - Městské muzeum Česká Třebová připravilo na léto výstavu Hurá, prázdniny!, která připomíná způsoby trávení času v prázdninovém období v době socialismu, kdy se cestovalo především po republice, dovolená se trávila v kempech a děti jezdily na pionýrské tábory.

Zájemci si mohou pomocí prohlížečky Meoskop prohlédnout nepřeberné množství obrázků v 3D z tehdejšího Československa i ciziny. Malé děti čeká opravdové pískoviště. K dispozici je i převlékárna s dobovými modely, ve kterých se návštěvníci mohou vyfotografovat a pořídit si tak vlastní fotografii z dovolené v kempu.

Výstava probíhá do 30. srpna.

 

Právě se děje

Další zprávy