Stan, vařič a konzervy. Tak se trávila dovolená v socialismu

Stan, vařič a konzervy. Tak se trávila dovolená v socialismu
Hurá na prázdniny! Zabalit kufry "papíráky", "vulkany", obrovské dekové spacáky, stany, tlusté tyče od stanů, se kterými se ale bezvadně šermovalo a vydávalo to dunivé zvuky...
Krosny s kovovou konstrukcí, nacpat embéčka, lady, žigulíky, trabanty a hurá do kempu. Pobyt v kempu býval masovou záležitostí, stan vedle stanu, soukromí žádné, hluk značný, a to i z překřikujících se "tranzistoráků".
Mnozí lidé ale nejeli nikam a děti trávily léto mezi šedivými panelovými domy. Samy, bez strachu rodičů, že by se jim něco mohlo stát.
Skládací stolečky a křesílka nemohly chybět, oblíbené byly také nafukovací lodě, zásadně oranžovo-modré barvy, které se plnily vzduchem pomocí šlapací pumpy, tzv. "berušky". Po sfouknutí a složení šlo takovou loď vzít na záda.
Foto: Profimedia.cz
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 23. 7. 2015 20:10
Připomeňte si, jak lidé trávili dovolenou během socialismu, kdy se cestovalo především po republice a spalo se v kempech u vody.

Česká Třebová - Městské muzeum Česká Třebová připravilo na léto výstavu Hurá, prázdniny!, která připomíná způsoby trávení času v prázdninovém období v době socialismu, kdy se cestovalo především po republice, dovolená se trávila v kempech a děti jezdily na pionýrské tábory.

Zájemci si mohou pomocí prohlížečky Meoskop prohlédnout nepřeberné množství obrázků v 3D z tehdejšího Československa i ciziny. Malé děti čeká opravdové pískoviště. K dispozici je i převlékárna s dobovými modely, ve kterých se návštěvníci mohou vyfotografovat a pořídit si tak vlastní fotografii z dovolené v kempu.

Výstava probíhá do 30. srpna.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy