Hurá na prázdniny! Zabalit kufry "papíráky", "vulkany", obrovské dekové spacáky, stany, tlusté tyče od stanů, se kterými se ale bezvadně šermovalo a vydávalo to dunivé zvuky...
Krosny s kovovou konstrukcí, nacpat embéčka, lady, žigulíky, trabanty a hurá do kempu. Pobyt v kempu býval masovou záležitostí, stan vedle stanu, soukromí žádné, hluk značný, a to i z překřikujících se "tranzistoráků".
Mnozí lidé ale nejeli nikam a děti trávily léto mezi šedivými panelovými domy. Samy, bez strachu rodičů, že by se jim něco mohlo stát.
Skládací stolečky a křesílka nemohly chybět, oblíbené byly také nafukovací lodě, zásadně oranžovo-modré barvy, které se plnily vzduchem pomocí šlapací pumpy, tzv. "berušky". Po sfouknutí a složení šlo takovou loď vzít na záda.
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 23. 7. 2015 20:10
Připomeňte si, jak lidé trávili dovolenou během socialismu, kdy se cestovalo především po republice a spalo se v kempech u vody.

Česká Třebová - Městské muzeum Česká Třebová připravilo na léto výstavu Hurá, prázdniny!, která připomíná způsoby trávení času v prázdninovém období v době socialismu, kdy se cestovalo především po republice, dovolená se trávila v kempech a děti jezdily na pionýrské tábory.

Zájemci si mohou pomocí prohlížečky Meoskop prohlédnout nepřeberné množství obrázků v 3D z tehdejšího Československa i ciziny. Malé děti čeká opravdové pískoviště. K dispozici je i převlékárna s dobovými modely, ve kterých se návštěvníci mohou vyfotografovat a pořídit si tak vlastní fotografii z dovolené v kempu.

Výstava probíhá do 30. srpna.

před 15 minutami

Ottawa vyhrála v NHL venku po téměř dvou měsících

Hokejisté Ottawy zvítězili v úterním utkání NHL na ledě Buffala 5:2 a venku si připsali výhru poprvé od 4. prosince. Rozdílový gól dali při vyloučení domácího hráče Michaela Frolíka. Calgary, jehož brankář David Rittich zůstal po vystoupení na Utkání hvězd na střídačce, podlehlo doma St. Louis 4:5 po samostatných nájezdech.

Ottawa vstupovala do utkání s nejhorším využitím přesilových her v této sezoně NHL, ale v Buffalu jí početní výhody vycházely. Z této herní situace se ujala vedení 1:0, 2:1 a ve 49. minutě potrestal faul a hrubost Frolíka za stavu 2:2 Mike Reilly. Kanadský klub, který venku prohrál v předchozích sedmi zápasech, stvrdil výhru dvěma zásahy v závěrečné powerplay. Domácím se deset minut před koncem zranil gólman Linus Ullmark.

Vedení se v Calgary několikrát překlopilo ze strany na stranu. St. Louis dalo rychle první gól utkání, ale v 16. minutě už prohrávalo, protože domácí využili dvě přesilové hry. Obhájce titulu ale kontroval ještě v první třetině dvěma zásahy.

Kanadskému klubu patřilo prostřední dějství a skóre opět otočilo i díky Seanu Monahanovu, který se v zápase trefil dvakrát. Hosté ale v úvodní minutě třetí třetiny vyrovnali a v rozstřelu bylo hotovo už po druhé sérii. Rozhodující nájezd proměnil David Perron.