Foto: Toto je nejstarší palírna v Evropě. Nachází se v Prostějově a funguje už 500 let

Foto: Toto je nejstarší palírna v Evropě. Nachází se v Prostějově a funguje už 500 let
Vše začalo touto listinou Viléma z Pernštejna a na Helfštejně, tehdejšího pána Prostějova, ze 4. července 1518. Tou udělil 31 domům prostějovských měšťanů právo vařit a šenkovat pivo, nalévat víno a zřejmě i kořalku (ačkoliv to listina nezmiňuje.)
Mezi těmito šťastlivci byl i hajný Jež ze Seloutek, který vlastnil dům U Zeleného stromu (ilustrační foto).
Tak se začal psát dnes již 500 roků dlouhý příběh prostějovské palírny U Zeleného stromu. V Evropě s největší pravděpodobností neexistuje palírna s delší historií.
Prostějov se stal městem palíren, zvláště jeho žitná kořalka byla pověstná. Vyrábět a prodávat pálenku mohly jen domy s udělenou výsadou, což přispívalo k vysoké kvalitě. A zdejší lékař a kazatel Jan Černý přeložil do češtiny první návod, jak na destilaci alkoholu.
Foto: Muzeum a galerie v Prostějově, Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 7. 2018 10:02
Vše začalo 4. července 1518, kdy Vilém z Pernštejna udělil právo várečné jednatřiceti majitelům domů města Prostějov. Jedním z nich byl hajný Jež ze Seloutek, který vlastnil dům U Zeleného stromu. Tak začal příběh palírny U Zeleného stromu, jež funguje dodnes. Jejím nejproslulejším výrobkem je Starorežná.
 

Právě se děje

teď

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy