Ženy dohnaly v pití alkoholu muže. Musí se změnit prevence, varuje studie

pej
26. 10. 2016 9:56
Ženy se v množství vypitého alkoholu za posledních 50 let vyrovnají mužům. Může za to nízká cena lihovin, reklama i změna životního stylu. V budoucnu by se tak měla změnit prevence, která má cílit především na ženy mladší generace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ještě před sto lety muži v konzumaci alkoholu jasně vedli. Aktuální studie, na kterou upozornil web deníku The Guardian, ale naznačila, že tento trend se během posledních padesáti letech změnil. Ženy dohonily v pití alkoholu muže.

Ještě generace mužů narozená mezi lety 1891 a 1910 konzumovala alkohol dvakrát častěji než jejich vrstevnice. Mezi ročníky narozenými mezi lety 1991 až 2000 se tento rozdíl ale smazává.

Změnu trendu mají podle aktivistů na svědomí jednak úspěšně cílené marketingové kampaně a rozšíření sortimentu sladkých alkoholických nápojů, stejně jako pokles ceny lihovin. Jak naznačují odborníci, velkou roli hraje i změna životního stylu a trhu práce.

"Vzhledem k tomu, že spotřeba alkoholu u žen od 50. let výrazně stoupla, předpokládáme, že se bude kvůli nízké ceně a snadné dostupnosti nadále zvyšovat," upozorňuje ředitelka nadace Alcohol Concern Emily Robinsonová.

Podle autorů studie by výsledky měly jednoznačně podpořit změnu zacílení preventivních opatření. Ta se v minulosti týkala především mužů. Nově navrhují směřovat osvětu především na ženy mladší generace.

Nadměrné pití podle odborníků způsobuje problémy zdravotní, ale i psychické. Požadují proto, aby alkoholické nápoje byly povinně opatřeny nálepkou, která bude před negativními následky varovat. Apelují rovněž na média a přední lékaře, aby problematiku aktivně přibližovali veřejnosti.

Pití u dětí je větší problém, než se zdá, často se to podceňuje, říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Každý rok skončí podle něj v nemocnici kvůli předávkování alkoholem tisíc dětí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 50 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy