Ženy dohnaly v pití alkoholu muže. Musí se změnit prevence, varuje studie

pej
26. 10. 2016 9:56
Ženy se v množství vypitého alkoholu za posledních 50 let vyrovnají mužům. Může za to nízká cena lihovin, reklama i změna životního stylu. V budoucnu by se tak měla změnit prevence, která má cílit především na ženy mladší generace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ještě před sto lety muži v konzumaci alkoholu jasně vedli. Aktuální studie, na kterou upozornil web deníku The Guardian, ale naznačila, že tento trend se během posledních padesáti letech změnil. Ženy dohonily v pití alkoholu muže.

Ještě generace mužů narozená mezi lety 1891 a 1910 konzumovala alkohol dvakrát častěji než jejich vrstevnice. Mezi ročníky narozenými mezi lety 1991 až 2000 se tento rozdíl ale smazává.

Změnu trendu mají podle aktivistů na svědomí jednak úspěšně cílené marketingové kampaně a rozšíření sortimentu sladkých alkoholických nápojů, stejně jako pokles ceny lihovin. Jak naznačují odborníci, velkou roli hraje i změna životního stylu a trhu práce.

"Vzhledem k tomu, že spotřeba alkoholu u žen od 50. let výrazně stoupla, předpokládáme, že se bude kvůli nízké ceně a snadné dostupnosti nadále zvyšovat," upozorňuje ředitelka nadace Alcohol Concern Emily Robinsonová.

Podle autorů studie by výsledky měly jednoznačně podpořit změnu zacílení preventivních opatření. Ta se v minulosti týkala především mužů. Nově navrhují směřovat osvětu především na ženy mladší generace.

Nadměrné pití podle odborníků způsobuje problémy zdravotní, ale i psychické. Požadují proto, aby alkoholické nápoje byly povinně opatřeny nálepkou, která bude před negativními následky varovat. Apelují rovněž na média a přední lékaře, aby problematiku aktivně přibližovali veřejnosti.

Pití u dětí je větší problém, než se zdá, často se to podceňuje, říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Každý rok skončí podle něj v nemocnici kvůli předávkování alkoholem tisíc dětí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 23 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy