Česká republika je nejnezdravější zemí světa, tvrdí britský výzkum. Nejzdravější je Afghánistán

Magazín Magazín
26. 9. 2017 10:58
Češi jsou podle britského výzkumu nejnezdravějším národem na světě. Podle konzumace alkoholu, cigaret a podílu obézních lidí v populaci se umístili na světové špičce. Předběhli i Rusko, Slovinsko, Slovensko či Polsko. Jako naopak nejzdravější země světa vyšly z analýzy Afghánistán, Guinea, Nigérie, Nepál či Demokratická republika Kongo.
Foto: Thinkstock

Česká republika je podle britské zdravotnické organizace Clinic Compare nejnezdravější zemí světa. Britský výzkum je založen na datech sesbíraných Světovou zdravotnickou organizací ve 179 zemích světa.

Žebříček nezdravých zemí byl seřazován na základě analýzy konzumace alkoholu, tabáku a podílu obezity v populaci. Informaci o výsledcích přinesl deník The Independent.

Z analýzy vyplývá, že každý Čech vypije ročně 13,7 litru alkoholu, což je více než jeden a půl panáka tvrdého alkoholu denně. Kromě toho jsou Češi jedenáctí na světě co do konzumace tabáku.

Východní část Evropy je nejnezdravějším regionem světa

V nezdravém životním stylu předběhli Češi i Rusy, Slovince, Slováky, Chorvaty a Poláky. Východní část Evropy se tak ukázala jako nejnezdravější region světa. Do první desítky se však dostaly také Spojené státy americké, jejichž 35 % obyvatelstva trpí nebezpečnou obezitou.

Regionem s největší obezitou však překvapivě nejsou USA, ale Oceánie. Téměř polovina obyvatelstva Samoy má BMI (Body Mass Index - Index tělesné hmotnosti) nad 30 bodů. Jako normální je přitom vnímáno rozmezí 18,5 až 25. Mezi dalšími obézními národy se umístili také obyvatelé Fidži, Tonga, Tuvalu a Kiribati.

Jako naopak nejzdravější země světa vyšly z analýzy Afghánistán, Guinea, Nigérie, Nepál či Demokratická republika Kongo. Afghánci jsou druhý nejméně obézní národ na světě, ročně vykouří zhruba 83 cigaret a pijí také nejméně alkoholu. Což je dáno i tím, že jeho držení i konzumace jsou zakázány.

Video: Karel Nešpor o pití alkoholu 

Jsou Češi přeborníky v pití alkoholu? Jak jsou na tom v porovnání s Evropou? A jak poznat závislost na alkoholu? Karel Nešpor v DVTV Forum. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 22 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy