Česká republika je nejnezdravější zemí světa, tvrdí britský výzkum. Nejzdravější je Afghánistán

Magazín Magazín
26. 9. 2017 10:58
Češi jsou podle britského výzkumu nejnezdravějším národem na světě. Podle konzumace alkoholu, cigaret a podílu obézních lidí v populaci se umístili na světové špičce. Předběhli i Rusko, Slovinsko, Slovensko či Polsko. Jako naopak nejzdravější země světa vyšly z analýzy Afghánistán, Guinea, Nigérie, Nepál či Demokratická republika Kongo.
Foto: Thinkstock

Česká republika je podle britské zdravotnické organizace Clinic Compare nejnezdravější zemí světa. Britský výzkum je založen na datech sesbíraných Světovou zdravotnickou organizací ve 179 zemích světa.

Žebříček nezdravých zemí byl seřazován na základě analýzy konzumace alkoholu, tabáku a podílu obezity v populaci. Informaci o výsledcích přinesl deník The Independent.

Z analýzy vyplývá, že každý Čech vypije ročně 13,7 litru alkoholu, což je více než jeden a půl panáka tvrdého alkoholu denně. Kromě toho jsou Češi jedenáctí na světě co do konzumace tabáku.

Východní část Evropy je nejnezdravějším regionem světa

V nezdravém životním stylu předběhli Češi i Rusy, Slovince, Slováky, Chorvaty a Poláky. Východní část Evropy se tak ukázala jako nejnezdravější region světa. Do první desítky se však dostaly také Spojené státy americké, jejichž 35 % obyvatelstva trpí nebezpečnou obezitou.

Regionem s největší obezitou však překvapivě nejsou USA, ale Oceánie. Téměř polovina obyvatelstva Samoy má BMI (Body Mass Index - Index tělesné hmotnosti) nad 30 bodů. Jako normální je přitom vnímáno rozmezí 18,5 až 25. Mezi dalšími obézními národy se umístili také obyvatelé Fidži, Tonga, Tuvalu a Kiribati.

Jako naopak nejzdravější země světa vyšly z analýzy Afghánistán, Guinea, Nigérie, Nepál či Demokratická republika Kongo. Afghánci jsou druhý nejméně obézní národ na světě, ročně vykouří zhruba 83 cigaret a pijí také nejméně alkoholu. Což je dáno i tím, že jeho držení i konzumace jsou zakázány.

Video: Karel Nešpor o pití alkoholu 

Jsou Češi přeborníky v pití alkoholu? Jak jsou na tom v porovnání s Evropou? A jak poznat závislost na alkoholu? Karel Nešpor v DVTV Forum. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 34 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy