Nejstarší víno našli archeologové v Gruzii. Nádoby jsou staré osm tisíc let

Magazín Magazín
17. 11. 2017 7:30
Zřetelné stopy vína v nádobách byly objeveny před časem ve dvou neolitických vesnicích zhruba 50 kilometrů od gruzínského Tbilisi. Podle výzkumníků se datují do roku 5980 před naším letopočtem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Osm tisíc let staré kameninové nádoby na víno byly objeveny ve dvou neolitických vesnicích Gadachrili Gora a Shulaveris Gora, zhruba 50 kilometrů od gruzínského Tbilisi. Zřetelné stopy vína byly objeveny v osmi z nich, nejstarší je datována zhruba do roku 5980 před naším letopočtem.

Některé nádoby nesly výjevy hroznů a tančících mužů. S informací přišla britská BBC s odvoláním na článek publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Domníváme se, že se skutečně jedná o nejstarší příklad domestikace volně rostoucí euroasijské vinné révy výhradně k výrobě vína," uvedl spoluautor studie Stephen Batiuk z Torontské univerzity.

Víno jako ohnisko náboženství i léčiv

A dodal, že víno je klíčové pro civilizaci, jak ji známe na Západě. "Víno se stalo ohniskem náboženských kultů, léčiv, kuchyní, ekonomik a společnosti na starověkém Blízkém východě," dodal Batiuk.

Velké nádoby jménem kvevri, podobné těm starověkým, se podle Davida Lordkipanidze, ředitele Gruzínského národního muzea, v zemi stále používají pro výrobu vína. A Batiuk k tomu podle BBC dodal, že i výroba zůstala po staletí pravděpodobně velmi podobná té starověké.

Až do nynějška byl za nejstarší důkaz vinařství považován nález keramiky v severozápadním Íránu, který byl datován do doby zhruba před sedmi tisíci lety. V roce 2011 zase byly v jedné arménské jeskyni nalezeny lisy na výrobu vína a fermentační nádoby.

Za vůbec nejstarší alkoholický nápoj je považován ten z rýže, medu a ovoce nalezený v Číně. Vyroben byl sedm tisíc let před začátkem našeho letopočtu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy