Nejstarší víno našli archeologové v Gruzii. Nádoby jsou staré osm tisíc let

Magazín Magazín
17. 11. 2017 7:30
Zřetelné stopy vína v nádobách byly objeveny před časem ve dvou neolitických vesnicích zhruba 50 kilometrů od gruzínského Tbilisi. Podle výzkumníků se datují do roku 5980 před naším letopočtem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Osm tisíc let staré kameninové nádoby na víno byly objeveny ve dvou neolitických vesnicích Gadachrili Gora a Shulaveris Gora, zhruba 50 kilometrů od gruzínského Tbilisi. Zřetelné stopy vína byly objeveny v osmi z nich, nejstarší je datována zhruba do roku 5980 před naším letopočtem.

Některé nádoby nesly výjevy hroznů a tančících mužů. S informací přišla britská BBC s odvoláním na článek publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Domníváme se, že se skutečně jedná o nejstarší příklad domestikace volně rostoucí euroasijské vinné révy výhradně k výrobě vína," uvedl spoluautor studie Stephen Batiuk z Torontské univerzity.

Víno jako ohnisko náboženství i léčiv

A dodal, že víno je klíčové pro civilizaci, jak ji známe na Západě. "Víno se stalo ohniskem náboženských kultů, léčiv, kuchyní, ekonomik a společnosti na starověkém Blízkém východě," dodal Batiuk.

Velké nádoby jménem kvevri, podobné těm starověkým, se podle Davida Lordkipanidze, ředitele Gruzínského národního muzea, v zemi stále používají pro výrobu vína. A Batiuk k tomu podle BBC dodal, že i výroba zůstala po staletí pravděpodobně velmi podobná té starověké.

Až do nynějška byl za nejstarší důkaz vinařství považován nález keramiky v severozápadním Íránu, který byl datován do doby zhruba před sedmi tisíci lety. V roce 2011 zase byly v jedné arménské jeskyni nalezeny lisy na výrobu vína a fermentační nádoby.

Za vůbec nejstarší alkoholický nápoj je považován ten z rýže, medu a ovoce nalezený v Číně. Vyroben byl sedm tisíc let před začátkem našeho letopočtu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 45 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy