reklama
 
 

Nejstarší víno našli archeologové v Gruzii. Nádoby jsou staré osm tisíc let

17. 11. 2017 7:30
Zřetelné stopy vína v nádobách byly objeveny před časem ve dvou neolitických vesnicích zhruba 50 kilometrů od gruzínského Tbilisi. Podle výzkumníků se datují do roku 5980 před naším letopočtem.

Osm tisíc let staré kameninové nádoby na víno byly objeveny ve dvou neolitických vesnicích Gadachrili Gora a Shulaveris Gora, zhruba 50 kilometrů od gruzínského Tbilisi. Zřetelné stopy vína byly objeveny v osmi z nich, nejstarší je datována zhruba do roku 5980 před naším letopočtem.

Některé nádoby nesly výjevy hroznů a tančících mužů. S informací přišla britská BBC s odvoláním na článek publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Domníváme se, že se skutečně jedná o nejstarší příklad domestikace volně rostoucí euroasijské vinné révy výhradně k výrobě vína," uvedl spoluautor studie Stephen Batiuk z Torontské univerzity.

Víno jako ohnisko náboženství i léčiv

A dodal, že víno je klíčové pro civilizaci, jak ji známe na Západě. "Víno se stalo ohniskem náboženských kultů, léčiv, kuchyní, ekonomik a společnosti na starověkém Blízkém východě," dodal Batiuk.

Velké nádoby jménem kvevri, podobné těm starověkým, se podle Davida Lordkipanidze, ředitele Gruzínského národního muzea, v zemi stále používají pro výrobu vína. A Batiuk k tomu podle BBC dodal, že i výroba zůstala po staletí pravděpodobně velmi podobná té starověké.

Až do nynějška byl za nejstarší důkaz vinařství považován nález keramiky v severozápadním Íránu, který byl datován do doby zhruba před sedmi tisíci lety. V roce 2011 zase byly v jedné arménské jeskyni nalezeny lisy na výrobu vína a fermentační nádoby.

Za vůbec nejstarší alkoholický nápoj je považován ten z rýže, medu a ovoce nalezený v Číně. Vyroben byl sedm tisíc let před začátkem našeho letopočtu.

autor: Magazín | 17. 11. 2017 7:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama