Obrazem: Hele, hoří mi ruka! Tak se dělá věda pro děti v největší laboratoři Česka

Obrazem: Hele, hoří mi ruka! Tak se dělá věda pro děti v největší laboratoři Česka
Je to patrně největší laboratoř v Česku. Zabírá celý "kulaťák" v pražských Dejvicích a projde jí během jednodenní akce kolem 15 tisíc nadšených vědeckých amatérů.
Děti jsou ve svém živlu. Akce tak plní účel - nadchnout mládež pro vědu.
Dá se na to jít různými způsoby. Od předvádění dnes již slavné elektrické formule studentů ČVUT...
... přes zajímavosti, jako je vláček poháněný vodíkem z nafukovacího balonku…
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 9. 2018 22:40
Festival vědy je společným projektem vysokých škol, akademických a volnočasových institucí. Na 73 stanovištích u Vítězného náměstí v pražských Dejvicích si bezmála 15 tisíc diváků mohlo na vědu doslova sáhnout. V téhle velké laboratoři si zájemci vyzkoušeli nespočet pokusů a prověřili nejrůznější přístroje a technologie.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy