Obrazem: Hele, hoří mi ruka! Tak se dělá věda pro děti v největší laboratoři Česka

Obrazem: Hele, hoří mi ruka! Tak se dělá věda pro děti v největší laboratoři Česka
Je to patrně největší laboratoř v Česku. Zabírá celý "kulaťák" v pražských Dejvicích a projde jí během jednodenní akce kolem 15 tisíc nadšených vědeckých amatérů.
Děti jsou ve svém živlu. Akce tak plní účel - nadchnout mládež pro vědu.
Dá se na to jít různými způsoby. Od předvádění dnes již slavné elektrické formule studentů ČVUT...
... přes zajímavosti, jako je vláček poháněný vodíkem z nafukovacího balonku…
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 9. 2018 22:40
Festival vědy je společným projektem vysokých škol, akademických a volnočasových institucí. Na 73 stanovištích u Vítězného náměstí v pražských Dejvicích si bezmála 15 tisíc diváků mohlo na vědu doslova sáhnout. V téhle velké laboratoři si zájemci vyzkoušeli nespočet pokusů a prověřili nejrůznější přístroje a technologie.
 

Právě se děje

před 43 minutami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy