Foto: Houba k nezaplacení. Zachrání nás od sucha i od záplav, přesto se mokřadů zbavujeme

Foto: Houba k nezaplacení. Zachrání nás od sucha i od záplav, přesto se mokřadů zbavujeme
V první řadě je dobré si ujasnit, co všechno je a není mokřad. Jedná se o přírodní biotopy na pomezí souše a vody – bažiny, rašeliniště, tůňky, jezírka, vlhké louky, prameniště...
"Nejde o místo, kde se jednou vyskytla voda, protože tam něco vyteklo, ale pokud se jedná o místo, kde se třeba každé jaro objeví jezírko, pak už to mokřad je," říká Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody.
Člověk odedávna mokřady vysušuje a zaváží, protože v nich nevidí žádný "momentální" užitek - nelze tu nic pěstovat, nejdu tu bydlet, rekreovat se. Jenže když přijdou extrémní sucha nebo záplavy, diví se, jaké fatální následky to má.
Kdyby člověk tolik mokřadů nezlikvidoval, v lecčem by mu mohl tento na první pohled neužitečný, či dokonce škodlivý biotop pomoci. "Mokřad v podstatě funguje jako houba, která třeba po přívalových srážkách do sebe nasaje vodu a pak ji postupně uvolňuje. Jde o prostředí, které umí regulovat extrémní sucho a vyrovnávat extrémy počasí," vysvětluje Jan Moravec.
Foto: Jan Moravec
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 2. 2018 10:03
Koupit mokřad, pak ho zavézt a vytvořit na něm zástavbu, popřípadě ho zalesnit či odvodnit a přeměnit v pole. Tyto praktiky mohou lidem připadat jako logické - co také s podmáčenou loukou? Jenže jak upozorňují odborníci, jsou tyto postupy také velmi krátkozraké. Mokřady fungují jako houba, umí vodu nasávat i pak postupně uvolňovat, a pomohou tak člověku se záplavami i se suchem. Ne nadarmo slavíme 2. února Mezinárodní den mokřadů. "Každá tůňka, každé prameniště, každé malé rašeliniště či kousek lužního lesa má velký význam pro optimalizaci vodního režimu v krajině i jako místo nesmírné biologické rozmanitosti," říká Jan Moravec z vedení Českého svazu ochránců přírody.
 

Právě se děje

před 30 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy