Fenomén Zbrojovka: fotografové zachránili tisíce negativů, měly skončit v popelnici

Fenomén Zbrojovka: fotografové zachránili tisíce negativů, měly skončit v popelnici
"Zbrojovka, tam byla jistota. Staří zbrojováci říkali, když měl někdo zaječí úmysly: Drž se komínu. Komín, to je jistota. A ono to tak bylo. Tam, když se člověku v nějaké oblasti nedařilo, když v něčem neuspěl, pořád měl tolik možností jiné práce," říká jeden z pamětníků v nové knize Fenomén Zbrojovka, která obsahuje výběr fotografií ze zachráněného fotoarchivu podniku Zbrojovky Brno. Původně byl připraven k vyhození na skládku a je v něm přibližně 80 tisíc snímků.
Ukázka z knihy Fenomén Zbrojovka.
Herec Miroslav Horníček pózuje s revolverem Zbrojovky Brno. Nedatováno.
Ukázka z knihy Fenomén Zbrojovka
Foto: Aktuálně.cz / Kolektiv neznámých autorů / Reprofoto z knihy Romana France a Josefa Ondrika „Fenomén Zbrojovka“, kterou vydalo nakladatelství TIC Brno v roce 2022 / ww.fenomenzbrojovka.cz
Tomáš Vocelka Dan Poláček Tomáš Vocelka, Dan Poláček
Aktualizováno 21. 1. 2023 14:15
Nechybělo moc a osmdesát tisíc negativů z archivu někdejší Zbrojovky Brno by skončilo na skládce. "Byl jsem s kamarádem zrovna ve sběrném dvoře, když jsme si všimli, že tam nějaký pán vyhazuje filmy. Bylo nám to líto, a tak jsme ho poprosili, jestli by nám je nedal," říká fotograf Roman Franc. Historické fotografie se podařilo zachránit a teď z nich vznikla i působivá kniha Fenomén Zbrojovka.

Fotografický poklad Zbrojovky Brno se vešel do třiceti sedmi krabic. "Když jsme to odváželi, skoro jsme naplnili dvě malá auta," vzpomíná Roman Franc na dobu před patnácti lety, kdy se k negativům dostal. "Dlouho jsme pak s kolegou nevěděli, co si s tak rozsáhlým archivem počít," přiznává fotograf. Snímky však byly dobře uloženy a nehrozil jim zánik. 

"Všechno se pohnulo kupředu před dvěma lety, když jsem si uvědomil, že fotoarchiv Zbrojovky by mohl zajímat město Brno, jehož Informační turistické centrum se snaží upozorňovat na místní industriální dědictví," konstatuje Roman Franc. Nakonec se podařilo spojit úsilí fotografů, Turistického informačního centra města Brna i developerské firmy, která v oblasti bývalého areálu továrny buduje čtvrť Nová Zbrojovka. 

"Nakonec jsme zpracovali všech osmdesát tisíc negativů. Z nich jsme udělali užší výběr zhruba sedmi tisíc fotek a z toho pak vznikla sada asi 370 snímků, které se naskenovaly pro knihu," konstatuje Franc.

Ze snímků nedávno vznikla fotografická kniha Fenomén Zbrojovka, kde se obrazová část prolíná se vzpomínkami pamětníků.

"Procházení tak rozsáhlého archivu bylo v něčem fascinující, ale místy i dost tísnivé," uvedla Lucia L. Fišerová, která snímky do knihy vybírala. "Desetitisíce snímků politických schůzí, návštěv pohlavárů, soutěží ve střelbě, prvomájových průvodů nebo pečlivě zdokumentovaných, svépomocně vyrobených agitačních hesel ukázaly, jak pevně byl celý podnik zasazen v strukturách vládnoucí strany. Na druhé straně fotografie odhalily i lidštější tvář závodu v podobě výjevů z podnikových rekreací, nespočetných narozeninových oslav spojených s jídlem, pitím, tancem a specifickou výzdobou pracovních prostor nebo kradmých záběrů z chvil nicnedělání," dodala.

"Tato kniha není osamoceným počinem. Vznikla v rámci dlouhodobého projektu Brno Industrial, ve kterém mapujeme období rozmachu i ústupu brněnského průmyslu," konstatuje v publikaci Jana Janulíková z Turistického informačního centra Brno. Impulzem ke vzniku knihy byl podle ní právě mimořádný nález fotografického archivu Zbrojovky.  

Na vydání titulu se s Turistickým informačním centrem Brno podíleli také Nová Zbrojovka a Muzeum města Brna za finanční podpory statutárního města Brna.

O knize Fenomén Zbrojovka

Fenomén Zbrojovka - obálka knihy
Foto: Fenomén Zbrojovka

Koncept publikace Roman Franc a Josef Ondrik. Koncepce, výběr a uspořádání obrazové části: Lucia L. Fišerová. Texty: L. Fišerová, K. Nedbálková, A. Kastnerová, M. Stöhr, K. Jordánová, R. Čerbák a M. Klenovský. Texty v češtině a angličtině. Počet stran: 356. Více informací a možnost zakoupení na adrese: darkyzbrna.cz/cti-brno/fenomen-zbrojovka/

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka. Na místě jsou i záchranáři, událost se obešla bez zranění. Policii asistují i strážníci. "Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka.

"Na místě máme inspektora provozu a také velkokapacitní sanitní vůz, z evakuovaných nikdo nevyžadoval naši péči," řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. V péči měli záchranáři podle ní pouze zajištěného muže. "Po kontrole zdravotního stavu jsme jej převezli do zdravotnického zařízení. Nejednalo se o zranění," řekla mluvčí.

Policii asistuje i šest strážníků. "Naše hlídky působí ve venkovních prostorách. Zajišťují veřejný pořádek a především se starají o bezpečnost evakuovaných lidí. Ti byli zejména v první fázi rozrušení a někteří z nich mimo jiné neopatrně vstupovali na silnici," popsal v tiskové zprávě mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že několik dalších hlídek městské policie včetně psovodů a pořádkové jednotky je připraveno v rezervě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy