Fenomén Zbrojovka: fotografové zachránili tisíce negativů, měly skončit v popelnici

Fenomén Zbrojovka: fotografové zachránili tisíce negativů, měly skončit v popelnici
"Zbrojovka, tam byla jistota. Staří zbrojováci říkali, když měl někdo zaječí úmysly: Drž se komínu. Komín, to je jistota. A ono to tak bylo. Tam, když se člověku v nějaké oblasti nedařilo, když v něčem neuspěl, pořád měl tolik možností jiné práce," říká jeden z pamětníků v nové knize Fenomén Zbrojovka, která obsahuje výběr fotografií ze zachráněného fotoarchivu podniku Zbrojovky Brno. Původně byl připraven k vyhození na skládku a je v něm přibližně 80 tisíc snímků.
Ukázka z knihy Fenomén Zbrojovka.
Herec Miroslav Horníček pózuje s revolverem Zbrojovky Brno. Nedatováno.
Ukázka z knihy Fenomén Zbrojovka
Foto: Aktuálně.cz / Kolektiv neznámých autorů / Reprofoto z knihy Romana France a Josefa Ondrika „Fenomén Zbrojovka“, kterou vydalo nakladatelství TIC Brno v roce 2022 / ww.fenomenzbrojovka.cz
Tomáš Vocelka Dan Poláček Tomáš Vocelka, Dan Poláček
Aktualizováno 21. 1. 2023 14:15
Nechybělo moc a osmdesát tisíc negativů z archivu někdejší Zbrojovky Brno by skončilo na skládce. "Byl jsem s kamarádem zrovna ve sběrném dvoře, když jsme si všimli, že tam nějaký pán vyhazuje filmy. Bylo nám to líto, a tak jsme ho poprosili, jestli by nám je nedal," říká fotograf Roman Franc. Historické fotografie se podařilo zachránit a teď z nich vznikla i působivá kniha Fenomén Zbrojovka.

Fotografický poklad Zbrojovky Brno se vešel do třiceti sedmi krabic. "Když jsme to odváželi, skoro jsme naplnili dvě malá auta," vzpomíná Roman Franc na dobu před patnácti lety, kdy se k negativům dostal. "Dlouho jsme pak s kolegou nevěděli, co si s tak rozsáhlým archivem počít," přiznává fotograf. Snímky však byly dobře uloženy a nehrozil jim zánik. 

"Všechno se pohnulo kupředu před dvěma lety, když jsem si uvědomil, že fotoarchiv Zbrojovky by mohl zajímat město Brno, jehož Informační turistické centrum se snaží upozorňovat na místní industriální dědictví," konstatuje Roman Franc. Nakonec se podařilo spojit úsilí fotografů, Turistického informačního centra města Brna i developerské firmy, která v oblasti bývalého areálu továrny buduje čtvrť Nová Zbrojovka. 

"Nakonec jsme zpracovali všech osmdesát tisíc negativů. Z nich jsme udělali užší výběr zhruba sedmi tisíc fotek a z toho pak vznikla sada asi 370 snímků, které se naskenovaly pro knihu," konstatuje Franc.

Ze snímků nedávno vznikla fotografická kniha Fenomén Zbrojovka, kde se obrazová část prolíná se vzpomínkami pamětníků.

"Procházení tak rozsáhlého archivu bylo v něčem fascinující, ale místy i dost tísnivé," uvedla Lucia L. Fišerová, která snímky do knihy vybírala. "Desetitisíce snímků politických schůzí, návštěv pohlavárů, soutěží ve střelbě, prvomájových průvodů nebo pečlivě zdokumentovaných, svépomocně vyrobených agitačních hesel ukázaly, jak pevně byl celý podnik zasazen v strukturách vládnoucí strany. Na druhé straně fotografie odhalily i lidštější tvář závodu v podobě výjevů z podnikových rekreací, nespočetných narozeninových oslav spojených s jídlem, pitím, tancem a specifickou výzdobou pracovních prostor nebo kradmých záběrů z chvil nicnedělání," dodala.

"Tato kniha není osamoceným počinem. Vznikla v rámci dlouhodobého projektu Brno Industrial, ve kterém mapujeme období rozmachu i ústupu brněnského průmyslu," konstatuje v publikaci Jana Janulíková z Turistického informačního centra Brno. Impulzem ke vzniku knihy byl podle ní právě mimořádný nález fotografického archivu Zbrojovky.  

Na vydání titulu se s Turistickým informačním centrem Brno podíleli také Nová Zbrojovka a Muzeum města Brna za finanční podpory statutárního města Brna.

O knize Fenomén Zbrojovka
Autor fotografie: Fenomén Zbrojovka

O knize Fenomén Zbrojovka

Koncept publikace Roman Franc a Josef Ondrik. Koncepce, výběr a uspořádání obrazové části: Lucia L. Fišerová. Texty: L. Fišerová, K. Nedbálková, A. Kastnerová, M. Stöhr, K. Jordánová, R. Čerbák a M. Klenovský. Texty v češtině a angličtině. Počet stran: 356. Více informací a možnost zakoupení na adrese: darkyzbrna.cz/cti-brno/fenomen-zbrojovka/

 

Právě se děje

Další zprávy