Zrození metropole. Ostrava na fotkách z padesátých a šedesátých let, temná a krásná

Zrození metropole. Ostrava na fotkách z padesátých a šedesátých let, temná a krásná
Moravská Ostrava, nedatováno. Ukázka z nové knihy Ondřeje Durczaka a Jiřího Siostrzonka Zrození metropole. Ostrava ve fotografiích padesátých a šedesátých let 20. století.
Pohled na komplex dolu Ignát - Jan Šverma. Snímek z cca 60. let 20. století.
Horníci nastupující do tramvaje v Ostravě. Z publikace Ostrava barevná (1962).
Vylévání žhavé strusky v Ostravě. Z publikace Ostrava barevná (1962).
Foto: Aktuálně.cz / Reprofotografie z knihy Ondřeje Durczaka a Jiřího Siostrzonka Zrození metropole. Ostrava ve fotografiích padesátých a šedesátých let 20. století, která byla vydaná v prosinci roku 2022 v Ostravě. / Se souhlasem k užití
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
9. 1. 2023 11:14
V jedné části Ostravy chodily ještě děti s bandaskou pro mléko a do síťovky jim prodavačky ukládaly rohlíky. Na druhé straně města, v jeho centru, velkoplošné obrazovky výkladních skříní lákaly k novému bruselskému životnímu stylu. Tak popisuje Ostravu padesátých a šedesátých let nová fotografická kniha Ondřeje Durczaka a Jiří Siostrzonka Zrození metropole.

Autoři chtějí v knize, která se právě objevila na pultech knihkupectví, přiblížit čtenářům atmosféru rodící se průmyslové metropole v krátkém, ale intenzivním období velkých hospodářských, kulturních, ideologických a sociálních proměn. Zároveň chtějí ukázat, že se i v této složité době obyvatelé města snažili žít naplněné životy. Publikace obsahuje přes dvě stovky mnohdy dosud nepublikovaných dobových fotografií.

"V padesátých a šedesátých letech 20. století probíhal na území města i v hlavách urbanistů, architektů, politiků a ideologů zápas mezi tradicí, historií a modernitou," konstatuje v úvodu knihy sociolog Jiří Siostrzonek. "Asanace a výstavba. Staré domy s patinou, potulní psi v chátrajících a neoprávněně vysmívaných koloniích, ponuré uličky připomínající atmosféru Stínadel, náměstíčka, hornické hospody, koupaliště a hřiště a lokální obchůdky žili důvěrně pomalým životem. A proti nim se vzedmula tsunami sídlišť a moderních komplexů služeb, úřadů, škol s neosobním okolím."

Téměř vesnická pospolitost v satelitních čtvrtích se v té době podle Siostrzonka dostala do kontrastu s formující se anonymní městskou společností v centru Ostravy. "V jedné části Ostravy chodily ještě děti s bandaskou pro mléko, se džbánem pro pivo a do síťovky jim prodavačky ukládaly rohlíky a zdravily maminku. Na druhé straně města, v jeho centru, velkoplošné obrazovky výkladních skříní lákaly k novému životnímu bruselskému stylu šedesátých let," píše.

"Fotografická kniha Zrození metropole. Ostrava ve fotografiích padesátých a šedesátých let 20. století čerpá z vybraných tištěných fotografických materiálů vznikajících na zakázku, ale i osobitých pohledů soukromých fotografických archivů," přiblížil pedagog a fotograf Ondřej Durczak. Kniha zachycuje Ostravu ve třech hlavních kapitolách nazvaných Město, Každodenní život a svátky a Průmysl.

Mezi fotografy, jejichž snímky jsou v publikaci zastoupeny, jsou například Viktor Kolář (1941), Viktor Kolář st. (1898-1971), Gustav Aulehla (1931-2021), Rudolf Janda (1907-2000), František Krasl (1912-1998), Karel Kania (1923-1981), Věněk Švorčík (1919-1984), Květoslav Kubala (1928-2011) a Zdeněk Menec (1914-1998).

O knize: 

Zrození metropole, Ostrava ve fotografiích padesátých a šedesátých let 20. století. Autoři Ondřej Durczak a Jiří Siostrzonek. Nakladatel: FotoD, vázaná kniha, 224 stran, rozměr 19×24cm.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy