Nové úlovky lovce českých posedů. Nechte se uhranout géniem myslivecké tvořivosti

Nové úlovky lovce českých posedů. Nechte se uhranout géniem myslivecké tvořivosti
Náměšť nad Oslavou, okres Třebíč
Čižatice, okres Košice-okolí – kazatelna na bývalém silu
Vržanov, zastávka na znamení - kazatelna vybudovaná na střeše bývalé autobusové zastávky, která byla dopravena na mez u lesa, okres Jihlava.
Sedlec, okres České Budějovice – rekreačně-lovecká kazatelna
Foto: Jan Holkup / Lovec Posedů / www.facebook.com/mysliveckeposedy, Koláž: Dan Poláček
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
29. 10. 2021 6:00
Fotografa Jana Holkupa (39) znají mnozí lidé z Facebooku nebo z Instagramu jako lovce posedů. Už více než deset let jezdí po Česku a Slovensku a dokumentuje svérázné myslivecké stavby. Teď začíná uvažovat o fotografické knize, která by celý jeho projekt završila. Čtenáři už se mohli s jeho tvorbou na stránkách Aktuálně.cz setkat. Ve fotogalerii přinášíme jeho nejnovější úlovky.

Vystudovaný inženýr Jan Holkup má ve své fotografické sbírce už stovky posedů. Fascinuje ho svoboda a kutilství, které stavbu těchto objektů  doprovázejí. "Najdou se mezi nimi opravdové originály, které jsou úplnými klenoty lidské tvořivosti," říká. 

Na začátku jeho vášně pro posedy bylo pár fotek, pak si ovšem uvědomil, že jde o zajímavé téma, kterému se ještě nikdo nevěnuje. Začal tedy tyto myslivecké stavby systematicky dokumentovat a mapovat jejich typologii. 

"Stále sháním tipy na zajímavé posedy, a pokud čtenáři o nějakém vědí, ať neváhají a napíšou mi," říká Jan Holkup. Jeho práce už se rozrostla natolik, že začal uvažovat o vydání knihy. "Celý projekt by se tím hezky završil," konstatuje.

Práci lovce posedů Jana Holkupa můžete sledovat zde:

Facebook: www.facebook.com/mysliveckeposedy
Instagram: www.instagram.com/janholkup

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy