FOTO Cimrman v Africe. Nigerijci hráli Dobytí severního pólu

Magazín Magazín
25. 3. 2014 14:57
Publikum v hlavním městě Abuji se nejvíce bavilo u části, kde náčelník navrhuje sníst psy.
Severní pól je dobyt!
Severní pól je dobyt! | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Abuja - Sláva Járy Cimrmana a souboru stejnojmenného divadla začíná být vskutku celosvětová. Hru českého velikána a génia Dobytí severního pólu nyní nastudoval nigerijský divadelní soubor Jos Repertory Theatre.

Loni uvedlo Velvyslanectví ČR v nigerijské Abuji ve spolupráci s Jos Repertory Theatre hru Václava Havla Audience.

V letošním roce se na úspěšnou hru podařilo navázat nastudováním hry Divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909, informovaly stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV).

"Představení zhlédlo zhruba 180 hostů, včetně zástupců místního tisku. Po představení následovalo pohoštění v podobě českých domácích specialit," pokračuje web.

"Navrhuji sníst psy," pronesl náčelník a Nigerijci bouřili smíchy

Čtveřice Nigerijců dobývající severní pól tak Svěrákovo a Smoljakovo absurdní divadlo dotáhla k vrcholu. Denní teploty v Nigérii v probíhajícím období sucha dosahují 38 stupňů Celsia, sníh, led a lyže tu znají jen z filmů.

"K dobrému dojmu přispěly také improvizované, ale zručně vyrobené kulisy (sáně, lyže, sníh z polystyrenu). Publikum se nejvíce bavilo u části, kde náčelník výpravy navrhuje sníst psy," referuje web českého ministerstva zahraničí.

Etnický konflikt, divadlo a filmový festival, to je Jos

Jak MZV upozorňuje, soubor působí ve velmi složitých podmínkách. Jos je totiž hlavní město Plateau State, jednoho ze států nigerijské federace, a v zahraničních médiích se objevuje zejména v souvislosti s mezietnickým konfliktem.

Město Jos je ale rovněž známé díky svým kulturním aktivitám. Kromě toho, že zde působí jeden z mála nigerijských divadelních souborů, hostí také Národní filmový institut, kde v roce 2011 proběhl festival českých filmů, tzv. Nové vlny.

Jos Repertory Theatre od roku 1997 sdružuje zhruba 30 herců a tanečníků, kteří se divadlu věnují ve volném čase. Hru v anglickém znění zrežíroval zakladatel a režisér souboru Patrick-Jude Oteh.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ital De Biasi je novým trenérem fotbalistů Ázerbájdžánu

Ital Gianni De Biasi se stane novým trenérem fotbalové reprezentace Ázerbájdžánu. Čtyřiašedesátiletý kouč se podle médií s tamním svazem dohodl na smlouvě platné do mistrovství světa v Kataru v roce 2022. De Biasi se pokusí dovést ázerbájdžánský výběr k premiérové účasti na závěrečném turnaji.

V minulosti už De Biasi dokázal vybojovat premiérový postup na velkou akci s reprezentací Albánie, kterou vedl v letech 2011 až 2017. V roce 2016 s mužstvem hrál na mistrovství Evropy. Na klubové úrovni působil v řadě italských celků jako Modena, Brescia, FC Turín či Udine, trénoval také ve Španělsku v Levante a naposledy v Alavésu, kde ale v roce 2017 vydržel ve funkci jen dva měsíce.

před 38 minutami

Energetickou skupinu Innogy koupila maďarská společnost MVM Group

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. SE, informoval mluvčí české innogy Martin Chalupský. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Společnost je největším distributorem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,3 miliardy Kč).

Innogy na konci loňského roku v Česku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

MVM mimo jiné vlastní v Maďarsku jadernou elektrárnu, paroplynové a solární elektrárny, provozovatele sítě a je také aktivní na trhu s plynem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy