FOTO Cimrman v Africe. Nigerijci hráli Dobytí severního pólu

Magazín Magazín
25. 3. 2014 14:57
Publikum v hlavním městě Abuji se nejvíce bavilo u části, kde náčelník navrhuje sníst psy.
Severní pól je dobyt!
Severní pól je dobyt! | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Abuja - Sláva Járy Cimrmana a souboru stejnojmenného divadla začíná být vskutku celosvětová. Hru českého velikána a génia Dobytí severního pólu nyní nastudoval nigerijský divadelní soubor Jos Repertory Theatre.

Loni uvedlo Velvyslanectví ČR v nigerijské Abuji ve spolupráci s Jos Repertory Theatre hru Václava Havla Audience.

V letošním roce se na úspěšnou hru podařilo navázat nastudováním hry Divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909, informovaly stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV).

"Představení zhlédlo zhruba 180 hostů, včetně zástupců místního tisku. Po představení následovalo pohoštění v podobě českých domácích specialit," pokračuje web.

"Navrhuji sníst psy," pronesl náčelník a Nigerijci bouřili smíchy

Čtveřice Nigerijců dobývající severní pól tak Svěrákovo a Smoljakovo absurdní divadlo dotáhla k vrcholu. Denní teploty v Nigérii v probíhajícím období sucha dosahují 38 stupňů Celsia, sníh, led a lyže tu znají jen z filmů.

"K dobrému dojmu přispěly také improvizované, ale zručně vyrobené kulisy (sáně, lyže, sníh z polystyrenu). Publikum se nejvíce bavilo u části, kde náčelník výpravy navrhuje sníst psy," referuje web českého ministerstva zahraničí.

Etnický konflikt, divadlo a filmový festival, to je Jos

Jak MZV upozorňuje, soubor působí ve velmi složitých podmínkách. Jos je totiž hlavní město Plateau State, jednoho ze států nigerijské federace, a v zahraničních médiích se objevuje zejména v souvislosti s mezietnickým konfliktem.

Město Jos je ale rovněž známé díky svým kulturním aktivitám. Kromě toho, že zde působí jeden z mála nigerijských divadelních souborů, hostí také Národní filmový institut, kde v roce 2011 proběhl festival českých filmů, tzv. Nové vlny.

Jos Repertory Theatre od roku 1997 sdružuje zhruba 30 herců a tanečníků, kteří se divadlu věnují ve volném čase. Hru v anglickém znění zrežíroval zakladatel a režisér souboru Patrick-Jude Oteh.

 

Právě se děje

Další zprávy