FOTO Cimrman v Africe. Nigerijci hráli Dobytí severního pólu

Magazín Magazín
25. 3. 2014 14:57
Publikum v hlavním městě Abuji se nejvíce bavilo u části, kde náčelník navrhuje sníst psy.
Severní pól je dobyt!
Severní pól je dobyt! | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Abuja - Sláva Járy Cimrmana a souboru stejnojmenného divadla začíná být vskutku celosvětová. Hru českého velikána a génia Dobytí severního pólu nyní nastudoval nigerijský divadelní soubor Jos Repertory Theatre.

Loni uvedlo Velvyslanectví ČR v nigerijské Abuji ve spolupráci s Jos Repertory Theatre hru Václava Havla Audience.

V letošním roce se na úspěšnou hru podařilo navázat nastudováním hry Divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909, informovaly stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV).

"Představení zhlédlo zhruba 180 hostů, včetně zástupců místního tisku. Po představení následovalo pohoštění v podobě českých domácích specialit," pokračuje web.

"Navrhuji sníst psy," pronesl náčelník a Nigerijci bouřili smíchy

Čtveřice Nigerijců dobývající severní pól tak Svěrákovo a Smoljakovo absurdní divadlo dotáhla k vrcholu. Denní teploty v Nigérii v probíhajícím období sucha dosahují 38 stupňů Celsia, sníh, led a lyže tu znají jen z filmů.

"K dobrému dojmu přispěly také improvizované, ale zručně vyrobené kulisy (sáně, lyže, sníh z polystyrenu). Publikum se nejvíce bavilo u části, kde náčelník výpravy navrhuje sníst psy," referuje web českého ministerstva zahraničí.

Etnický konflikt, divadlo a filmový festival, to je Jos

Jak MZV upozorňuje, soubor působí ve velmi složitých podmínkách. Jos je totiž hlavní město Plateau State, jednoho ze států nigerijské federace, a v zahraničních médiích se objevuje zejména v souvislosti s mezietnickým konfliktem.

Město Jos je ale rovněž známé díky svým kulturním aktivitám. Kromě toho, že zde působí jeden z mála nigerijských divadelních souborů, hostí také Národní filmový institut, kde v roce 2011 proběhl festival českých filmů, tzv. Nové vlny.

Jos Repertory Theatre od roku 1997 sdružuje zhruba 30 herců a tanečníků, kteří se divadlu věnují ve volném čase. Hru v anglickém znění zrežíroval zakladatel a režisér souboru Patrick-Jude Oteh.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy