"Architektura je službou k životu." Česká ročenka zná 30 nejlepších staveb tuzemska

"Architektura je službou k životu." Česká ročenka zná 30 nejlepších staveb tuzemska
Štvanická lávka HolKa mezi Karlínem a Holešovicemi, Praha.
Knihovna a sál v Ostopovicích.
Sál Císařských lázní v Karlových Varech.
Rekonstrukce jatek pro městskou galerii v Ostravě.
Foto: Aktuálně.cz/BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 4. 2024 13:59
Zachráněná stará bažantnice, opravený areál keramičky, proměna jatek v galerii umění, lávky, mosty, ale i developerská výstavba. Tak vypadá výběr architekta Pavla Nasadila pro ročenku Česká architektura za rok 2022-2023. "Mým hlavním kritériem bylo soustředit se na takové stavby, které přispěly okolnímu prostředí a zlepšily život společnosti. Architektura má být službou k životu," říká.

Konkurence byla obrovská. Nasadil se při selekci musel zorientovat ve 220 přihlášených stavbách. Zhruba šedesátku jich navštívil osobně a setkal se tak s jejich uživateli nebo autory. "Je velmi cenné vidět stavby tak říkajíc naživo. Fotografie často zkreslují, buď jsou příliš dobré, nebo naopak," vysvětluje letošní editor ročenky ze studia FAM architekti. Jak dodává, tematicky hledal takové stavby, které přispívají svému okolí:

"Soustředil jsem se na stavby, které pracují s veřejným prostorem a slouží společnosti. Nejsou tam jen veřejné zakázky, ale i ty, co měly soukromé zadavatele - jsou tam například dva developmenty v Modřanech a v Holešovicích, které mají přidanou hodnotu směrem k městu, k prostředí a člověku."

Do ročenky se dostala i místa, u nichž se architekti snažili pracovat s okolní krajinou. Typickým příkladem je Bažantnice na jihu Čech. "Je to bývalý letohrádek, dnes soukromý rodinný dům, ale význam počinu a přesah rekonstrukce je v tom, že se společně s domem obnovuje identita celého anglického parku. Majitel tam čistí komunikace, obnovuje průhledy a voliéru pro bažanty čili dává tomu místu něco zpět," dodává Nasadil.  

Na všechny vybrané stavby se můžete podívat v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy