Žil jako Cimrman a také přišel pozdě. Prohrál s bratrancem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 5. 2013 16:21
Eugen Čihák stavěl letadla, většinu rozbil, létal a často padal
Vlevo Eugen Čihák, vpravo jeho slavnější bratranec Jan Kašpar.
Vlevo Eugen Čihák, vpravo jeho slavnější bratranec Jan Kašpar. | Foto: Národní technické muzeum

Praha - Když před pětapadesáti lety, 7. května 1958, zemřel jeden z průkopníků českého letectví Eugen Čihák, lámali si mnozí hlavy, kdo byl vlastně prvním českým pilotem.

Rok předtím totiž vyšla kniha Jak jsem létal a padal, v níž Čihák poprvé po půlstoletí zpochybnil prvenství svého bratrance Jana Kašpara. Nepředložil však žádné důkazy, a jeho tvrzení tak bylo později spolehlivě vyvráceno.

Přesto patří Čihákovi významné místo v dějinách české aviatiky, mimo jiné díky množství zkonstruovaných letadel, jichž se svým bratrem postavil podle dobového tisku 11, podle svých vzpomínek jich "postavil a také rozbil šestnáct".

Na rozdíl od Kašpara, s nímž léta spolupracoval, absolvoval Čihák úspěšně i obtížné mezinárodní zkoušky a v roce 1912 obdržel jako třetí český letec (po Janu Čermákovi a Boženě Láglerové) mezinárodní pilotní průkaz letecké federace FAI (s číslem 51). Shodou okolností se opět psal 7. květen.

Životopis à la Jára Cimrman

Čihákův životopis obsahuje řadu neuvěřitelných okamžiků, kromě zdarů i  řadu nezdarů a slepých uliček. Při jeho četbě na stránkách Národního technického muzea si Češi zřejmě vybaví osudy fiktivního českého génia Járy Cimrmana.

Evžen (Eugen) Čihák se narodil 31. května 1885 ve městě Vinkovci v dnešním Chorvatsku, kde jeho otec, Ing. František Čihák, pracoval ve službách rakousko-uherské dráhy.

Matka Marie Čiháková, rozená Kašparová, byla sestrou Františka Kašpara, otce Ing. Jana Kašpara, prvního českého aviatika.

Po nenadálé výhře 300 tisíc zlatých v turecké státní loterii v roce 1889 se celá rodina přestěhovala do Pardubic, kde Evžen vyrůstal se svými dalšími pěti sourozenci, o rok starším Hugem, mladší sestrou Valerií a bratry Františkem, Leem a Janem, a bratrancem Ing. Janem Kašparem a jeho sestrou Marií.

Evžen Čihák uskutečnil svůj první veřejný vzlet 16. července 1911 v Poděbradech, sám však tento let považoval za krátký a málo zdařilý, protože jej musel ukončit pro poruchu motoru.

Obrazem: 100 let prvního dálkového letu v Čechách:

Do první světové války předvedl pilotní umění celkem třiatřicetkrát, převážně na jednoplošníku vlastní konstrukce jménem Rapid.

Po válce provozoval s mladším bratrem nákladní autodopravu, pak pracoval jako letecký mechanik, později správce letiště ve Kbelích a Ruzyni.

Evžen Čihák zemřel 8. května 1958 v Praze.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 6 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy