Žil jako Cimrman a také přišel pozdě. Prohrál s bratrancem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 5. 2013 16:21
Eugen Čihák stavěl letadla, většinu rozbil, létal a často padal
Vlevo Eugen Čihák, vpravo jeho slavnější bratranec Jan Kašpar.
Vlevo Eugen Čihák, vpravo jeho slavnější bratranec Jan Kašpar. | Foto: Národní technické muzeum

Praha - Když před pětapadesáti lety, 7. května 1958, zemřel jeden z průkopníků českého letectví Eugen Čihák, lámali si mnozí hlavy, kdo byl vlastně prvním českým pilotem.

Rok předtím totiž vyšla kniha Jak jsem létal a padal, v níž Čihák poprvé po půlstoletí zpochybnil prvenství svého bratrance Jana Kašpara. Nepředložil však žádné důkazy, a jeho tvrzení tak bylo později spolehlivě vyvráceno.

Přesto patří Čihákovi významné místo v dějinách české aviatiky, mimo jiné díky množství zkonstruovaných letadel, jichž se svým bratrem postavil podle dobového tisku 11, podle svých vzpomínek jich "postavil a také rozbil šestnáct".

Na rozdíl od Kašpara, s nímž léta spolupracoval, absolvoval Čihák úspěšně i obtížné mezinárodní zkoušky a v roce 1912 obdržel jako třetí český letec (po Janu Čermákovi a Boženě Láglerové) mezinárodní pilotní průkaz letecké federace FAI (s číslem 51). Shodou okolností se opět psal 7. květen.

Životopis à la Jára Cimrman

Čihákův životopis obsahuje řadu neuvěřitelných okamžiků, kromě zdarů i  řadu nezdarů a slepých uliček. Při jeho četbě na stránkách Národního technického muzea si Češi zřejmě vybaví osudy fiktivního českého génia Járy Cimrmana.

Evžen (Eugen) Čihák se narodil 31. května 1885 ve městě Vinkovci v dnešním Chorvatsku, kde jeho otec, Ing. František Čihák, pracoval ve službách rakousko-uherské dráhy.

Matka Marie Čiháková, rozená Kašparová, byla sestrou Františka Kašpara, otce Ing. Jana Kašpara, prvního českého aviatika.

Po nenadálé výhře 300 tisíc zlatých v turecké státní loterii v roce 1889 se celá rodina přestěhovala do Pardubic, kde Evžen vyrůstal se svými dalšími pěti sourozenci, o rok starším Hugem, mladší sestrou Valerií a bratry Františkem, Leem a Janem, a bratrancem Ing. Janem Kašparem a jeho sestrou Marií.

Evžen Čihák uskutečnil svůj první veřejný vzlet 16. července 1911 v Poděbradech, sám však tento let považoval za krátký a málo zdařilý, protože jej musel ukončit pro poruchu motoru.

Obrazem: 100 let prvního dálkového letu v Čechách:

Do první světové války předvedl pilotní umění celkem třiatřicetkrát, převážně na jednoplošníku vlastní konstrukce jménem Rapid.

Po válce provozoval s mladším bratrem nákladní autodopravu, pak pracoval jako letecký mechanik, později správce letiště ve Kbelích a Ruzyni.

Evžen Čihák zemřel 8. května 1958 v Praze.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy