Cimrman ani Libuše se nenechávali spoutat předsudky

Kultura Kultura
29. 12. 2013 13:22
Výstava Já? Proměny identity v časech c. k. ukazuje českou portrétní fotografii do roku 1918.
Foto: Proměny identity v časech c. k.

Praha - Inscenované a aranžované - takové byly ateliérové fotografie 19. století. Přirozenost šla stranou, cílem bylo zachytit portrétovaného tak, jak se chtěl vidět on sám. Prvních osmdesát let fotografie v českých zemích komplexně zpracoval historik Pavel Scheufler.

Spolu s vydáním knihy Osobnosti fotografie v českých zemích do roku 1918 se v pražské Galerii AMU otevřela i doprovodná výstava. Její název Já? Proměny identity v časech c. k. odkazuje právě k hlavním znakům tehdejší fotografie. Snímky demonstrovaly chuť vystoupit z konvencí a nenechat se spoutat předsudky nebo upjatými názory.

„Děj na snímku se aranžoval," přibližuje autor. „Proto v ateliérech renomovaných fotografů bylo k vypůjčení tolik kostýmů a tolik různých pozadí a dekorací. Hry s vlastním zjevem ostatně souvisely i s přirozenou lidskou hravostí a rolí divadla ve společnosti 19. století," dodává. Desítky převleků plní v souladu s dobovými trendy i galerijní prostor.

V typické inscenovanosti jsou silné i národní motivy. „Mezi mnoha půvabnými je zvlášť pěkný snímek Jana Mulače, který zobrazuje živý obraz Pocta Palackému na scéně Národního divadla," vybírá Scheufler. „Nalezneme tam všechny významnější postavy z českých dějin - od Libuše po Karla IV. A možná je tam i Cimrman."

Přestože byli tehdejší fotografové omezení technikou (zejména nízkou citlivostí fotomateriálů), vybíral autor při tvorbě knihy z několika set osobností. V konečném součtu se pak dostalo na 143 medailonů. Scheufler do výběru zařadil živnostenské fotografy i fotoamatéry, a to oproti názvu nejen z českých zemí. Výraznou stopu u nás totiž zanechalo také několik zahraničních autorů.

Scheuflerovo dílo zaplňuje dosud málo vzpomínané období. „Byl bych rád, kdyby kniha dokázala, že inspirující česko-německo-židovské prostředí českých zemí sklonku epochy monarchie přineslo pozoruhodné fotografické výsledky, na nichž mnohdy mohla stavět fotografie meziválečné doby," dodává Scheufler.

Výstava je v Galerii AMU na Malostranském náměstí otevřena do 19. ledna 2014.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy