Cimrman ani Libuše se nenechávali spoutat předsudky

Kultura Kultura
29. 12. 2013 13:22
Výstava Já? Proměny identity v časech c. k. ukazuje českou portrétní fotografii do roku 1918.
Foto: Proměny identity v časech c. k.

Praha - Inscenované a aranžované - takové byly ateliérové fotografie 19. století. Přirozenost šla stranou, cílem bylo zachytit portrétovaného tak, jak se chtěl vidět on sám. Prvních osmdesát let fotografie v českých zemích komplexně zpracoval historik Pavel Scheufler.

Spolu s vydáním knihy Osobnosti fotografie v českých zemích do roku 1918 se v pražské Galerii AMU otevřela i doprovodná výstava. Její název Já? Proměny identity v časech c. k. odkazuje právě k hlavním znakům tehdejší fotografie. Snímky demonstrovaly chuť vystoupit z konvencí a nenechat se spoutat předsudky nebo upjatými názory.

„Děj na snímku se aranžoval," přibližuje autor. „Proto v ateliérech renomovaných fotografů bylo k vypůjčení tolik kostýmů a tolik různých pozadí a dekorací. Hry s vlastním zjevem ostatně souvisely i s přirozenou lidskou hravostí a rolí divadla ve společnosti 19. století," dodává. Desítky převleků plní v souladu s dobovými trendy i galerijní prostor.

V typické inscenovanosti jsou silné i národní motivy. „Mezi mnoha půvabnými je zvlášť pěkný snímek Jana Mulače, který zobrazuje živý obraz Pocta Palackému na scéně Národního divadla," vybírá Scheufler. „Nalezneme tam všechny významnější postavy z českých dějin - od Libuše po Karla IV. A možná je tam i Cimrman."

Přestože byli tehdejší fotografové omezení technikou (zejména nízkou citlivostí fotomateriálů), vybíral autor při tvorbě knihy z několika set osobností. V konečném součtu se pak dostalo na 143 medailonů. Scheufler do výběru zařadil živnostenské fotografy i fotoamatéry, a to oproti názvu nejen z českých zemí. Výraznou stopu u nás totiž zanechalo také několik zahraničních autorů.

Scheuflerovo dílo zaplňuje dosud málo vzpomínané období. „Byl bych rád, kdyby kniha dokázala, že inspirující česko-německo-židovské prostředí českých zemí sklonku epochy monarchie přineslo pozoruhodné fotografické výsledky, na nichž mnohdy mohla stavět fotografie meziválečné doby," dodává Scheufler.

Výstava je v Galerii AMU na Malostranském náměstí otevřena do 19. ledna 2014.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 4 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy