Cimrman ani Libuše se nenechávali spoutat předsudky

Kultura Kultura
29. 12. 2013 13:22
Výstava Já? Proměny identity v časech c. k. ukazuje českou portrétní fotografii do roku 1918.
Foto: Proměny identity v časech c. k.

Praha - Inscenované a aranžované - takové byly ateliérové fotografie 19. století. Přirozenost šla stranou, cílem bylo zachytit portrétovaného tak, jak se chtěl vidět on sám. Prvních osmdesát let fotografie v českých zemích komplexně zpracoval historik Pavel Scheufler.

Spolu s vydáním knihy Osobnosti fotografie v českých zemích do roku 1918 se v pražské Galerii AMU otevřela i doprovodná výstava. Její název Já? Proměny identity v časech c. k. odkazuje právě k hlavním znakům tehdejší fotografie. Snímky demonstrovaly chuť vystoupit z konvencí a nenechat se spoutat předsudky nebo upjatými názory.

„Děj na snímku se aranžoval," přibližuje autor. „Proto v ateliérech renomovaných fotografů bylo k vypůjčení tolik kostýmů a tolik různých pozadí a dekorací. Hry s vlastním zjevem ostatně souvisely i s přirozenou lidskou hravostí a rolí divadla ve společnosti 19. století," dodává. Desítky převleků plní v souladu s dobovými trendy i galerijní prostor.

V typické inscenovanosti jsou silné i národní motivy. „Mezi mnoha půvabnými je zvlášť pěkný snímek Jana Mulače, který zobrazuje živý obraz Pocta Palackému na scéně Národního divadla," vybírá Scheufler. „Nalezneme tam všechny významnější postavy z českých dějin - od Libuše po Karla IV. A možná je tam i Cimrman."

Přestože byli tehdejší fotografové omezení technikou (zejména nízkou citlivostí fotomateriálů), vybíral autor při tvorbě knihy z několika set osobností. V konečném součtu se pak dostalo na 143 medailonů. Scheufler do výběru zařadil živnostenské fotografy i fotoamatéry, a to oproti názvu nejen z českých zemí. Výraznou stopu u nás totiž zanechalo také několik zahraničních autorů.

Scheuflerovo dílo zaplňuje dosud málo vzpomínané období. „Byl bych rád, kdyby kniha dokázala, že inspirující česko-německo-židovské prostředí českých zemí sklonku epochy monarchie přineslo pozoruhodné fotografické výsledky, na nichž mnohdy mohla stavět fotografie meziválečné doby," dodává Scheufler.

Výstava je v Galerii AMU na Malostranském náměstí otevřena do 19. ledna 2014.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy