Operetní freska Járy Cimrmana Proso míří do kin

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 7. 2013 13:51
Ukázky z Cimrmanovy operety uvede o víkendu 54 kin
Zdeněk Svěrák
Zdeněk Svěrák | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Do přímého přenosu prvního a jediného koncertního provedení slavných melodií odcizených z operetní fresky Proso Járy Cimrmana se zapojilo 54 kin v Čechách a na Moravě.

Koncert v podání Českého národního symfonického orchestru pod vedením dirigenta Libora Peška se v Obecním domě v Praze uskuteční 13. července večer v rámci hudebního festivalu Prague Proms a bude proložen odbornými výklady cimrmanologů Zdeňka Svěráka, Miloně Čepelky, Petra Bruknera a Roberta Bárty.

Kromě toho se zmínění pánové ujmou i hudebních partů. Zdeněk Svěrák zasedne v orchestru za violoncello, Miloň Čepelka zazpívá několik tenorových melodií, Petr Brukner zahraje na činel a Robert Bárta na housle. Zisk ze vstupného bude věnován charitativní organizaci Centrum Paraple, jehož dlouholetým patronem Svěrák je.

Slavné melodie z Cimrmanova rozkradeného Prosa, které se proslavily v operetách jiných autorů, zazní v podání sopranistky Adriany Kohútkové a tenoristy Tomáše Černého. Semináře budou věnované vzniku a rozboru této zapomenuté operetní fresky, jejíž fragmenty Žižkovské divadlo Járy Cimrmana představilo ve hře Hospoda Na mýtince.

Osudy fresky byly podle divadelníků vskutku pohnuté. U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského Riesenradu byla totiž vypsána soutěž o nejlepší operetu. Obeslal ji také Cimrman sedmihodinovým dílem Proso. Díky své snad jediné záporné vlastnosti, byl lakomý, nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což prý umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální dílo doslova rozebrali. Vědecký tým českých cimrmanologů chce na večeru posluchačům dokázat, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je právě Jára Cimrman.

Režie již druhého "cimrmanovského" přenosu do kin se opět ujme Jan Svěrák. Vstupenky do jednotlivých kin se prodávají za ceny od 300 korun.

První přímý satelitní přenos vysílaný z území České republiky byl loni v říjnu, v 63 českých a deseti slovenských kinech jej sledovalo téměř 11 tisíc diváků. Přenášeno bylo výroční představení České nebe, uváděné u příležitosti 45. narozenin Divadla Járy Cimrmana. Přes internetový stream přenos v pohodlí domova se dívalo 51 237 lidí, mnoho dalších pak představení vidělo v kinech ze záznamu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy