Česko očima šestnáctiletého kluka. Dva roky mapuje krásné stavby, teď vydává bedekr

Česko očima šestnáctiletého kluka. Dva roky mapuje krásné stavby, teď vydává bedekr
V Dolních Břežanech by se lidé měli zastavit také u hřbitova, který vybudoval architekt Zdeněk Sendler. "Hřbitov je zakomponovaný do krajiny a tvoří její přirozenou součást. Kruhový tvar vymezený kamennými zdmi také symbolizuje keltský kříž, s nímž je obec spojená díky keltskému oppidu Závist," říká Ondřej.
Průvodce láká i k výletu do komplexu laboratoří LIKO-NOE, který pluje na vodní ploše ve Slavkově u Brna, od architekta Zdeňka Fránka. Dřevostavba je opláštěná svislými zahradami, má vlastní čističku a využívá solární energii.
Kaplička Čtyř svatých od ti2 architekti zase stojí u polní cesty ze Sobětuch do Rabštejnské Lhoty na Pardubicku. "Kaplička je svařena ze čtyř plechů. Čtyřka symbolizuje svět s jeho živly, ročními obdobími a světovými stranami. Pod kapličkou je umístěna nerezová schránka se vzkazem budoucím generacím od místních dětí a vedení obce. Objekt kapličky je doplněn lavičkou se štítkem stručně popisujícím její symboliku," zní popis na Rare Places.
Jede-li člověk na Valašsko, měl by se zastavit i v podbeskydské obci Trojanovice. Studio Kamil Mrva Architects v ní společně s tamním starostou rozvíjí architekturu po vzoru Švýcarska. Do popředí obce se současný starosta Jiří Novotný dostal díky iniciativě Naše Beskydy, jejímž cílem je chránit krajinu před těžaři. Tak trochu symbolicky stojí dnes nad údolím malá kaplička se zvonem, která připomíná, že "socialistickému skanzenu" (dolům) už na Beskydsku odzvonilo. Další Ondřejovy tipy na výlety, kterých je sto třicet, jsou na webu Rare Places.
Foto: Ondřej Filgas (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 9. 2022 5:59
Šestnáctiletý Ondřej Filgas se ještě během studia základní školy zamiloval do architektury. Zlomovým okamžikem pro něj byla návštěva Archeoparku Pavlov na Moravě, který ho uchvátil svou nevšední atmosférou. Začal se více dívat kolem sebe a rok nato s kamarádem založili online průvodce. Své tipy na domy, mosty, muzea nebo rozhledny chce teď vydat v knižní podobě.

Tištěný průvodce chce Ondřej Filgas vydat pro turisty, kteří rádi cestují bez telefonu. "Prostě ho šoupnete do kapsy a vyrazíte na cestu," popisuje mladý student. Online platforma i kapesní průvodce nesou název Rare Places a čítají asi sto třicet nevšedních míst v Česku a na Slovensku.

"V průvodci i na webu jsou různá místa, která se ve všemožném liší, ale jedno mají společné. Architekturu, design a charisma. Kromě hezkých fotek a nedlouhých textů v každém příspěvku nabízíme mapu, díky níž si člověk může naplánovat vlastní trasu," říká student ze Vsetínska.

Na vydání prvních tištěných bedekrů teď s kamarádem shání peníze. Pomoct jim může sbírka na crowdfundingové platformě HitHit, kterou vyhlásili koncem srpna. Výměnou za finanční příspěvek v ní nabízí různé druhy odměn. 

Podívejte se, která místa můžete s bedekrem navštívit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

"Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy