Zázračné a krásné Trojanovice. Starosta mění valašskou vesnici po vzoru Švýcarska

Zázračné a krásné Trojanovice. Starosta mění valašskou vesnici po vzoru Švýcarska
Do popředí obce se současný starosta Jiří Novotný dostal díky iniciativě Naše Beskydy, jejímž cílem je chránit krajinu před těžaři. Tak trochu symbolicky stojí dnes nad údolím malá kaplička se zvonem, která připomíná, že "socialistickému skanzenu" (dolům) už na Beskydsku odzvonilo.
Rukopis ateliéru Kamila Mrvy lze najít také na samotných Pustevnách. Jen pár desítek metrů od Libušína a Maměnky stojí moderní přestavba výstupní stanice lanové dráhy, která byla otevřena v roce 2017.
Mezi další oblasti v Trojanovicích, které se starosta s architektem snaží rozvíjet, patří malá nákupní čtvrť. Obci se od soukromníků podařilo odkoupit dům, v kterém do roku 1989 sídlil národní výbor, a využít ho pro potřeby obyvatel i vsi.
Kavárna a řeznictví fungují podle starosty dobře. "Pořád jsme ale na půl cesty, doufáme, že ještě letos doděláme veřejný prostor, kde bude například i tříapůlmetrová socha valacha s ovcemi. Dodá to tomu ten finální efekt," myslí si starosta.
Foto: Studio Toast
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 5. 2021 6:00
Obec Trojanovice se nachází na trase k Pustevnám v Moravskoslezském kraji. Má asi dva tisíce obyvatel a od roku 2006 také starostu Jiřího Novotného, který s architektem Kamilem Mrvou a jeho týmem navazuje na tradici valašských staveb a posouvá jejich styl do 21. století. Za 15 let se obci podařilo vykoupit řadu pozemků a domů, které se po obnově staly centrem a vzorem venkovské architektury.

Beskydy byly jediné hory, které po odtržení Sudet zůstaly na českém území. Místní jim proto přezdívají "živé hory", protože oproti jiným hraničním oblastem je podhůří Moravskoslezského kraje poměrně hustě osídlené, ulice lemují opravené fasády domů a za ploty štěkají psi. 

Příkladem novodobé moravské obce jsou Trojanovice na turistické trase k Pustevnám. O estetiku a architektonický styl veřejných staveb se tu stará starosta obce Jiří Novotný, skalní architekt Kamil Mrva a jeho tým.

"Někdo může brát naši spolupráci jako netransparentní. Veřejný sektor ale dlouhodobě pokulhává za soukromníky, a proto musí být starosta tak trochu diktátor. Veřejné soutěže neděláme, osvědčila se nám spolupráce s Kamilem Mrvou, a díky tomu stavíme jeden dům za druhým. Nedá se brát každý názor v potaz," říká Novotný.

Podívejte se, jak se Trojanovice postupně vyvíjí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy