Český venkov překvapuje. Krásné a pozoruhodné stavby najdete i v zapadlých vesničkách

Český venkov překvapuje. Krásné a pozoruhodné stavby najdete i v zapadlých vesničkách
"Trojanovice umí uchvátit. Je to skanzen moderní architektury. Očaruje vás nejkrásnější konzum v Česku, výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách, lesní hostinec nebo půvabná zvonička," píší v knize autoři. Obec poslední roky kultivuje starosta Jiří Novotný a architekt obce Kamil Mrva, který je autorem i výstupní stanice u Pusteven.
Ze středočeských obcí se vyplatí navštívit Líbeznice. Vesnice se za posledních deset let proměnila ve vlajkovou loď české architektury. "Prosazuje veřejnou architektonickou soutěž jako nástroj demokracie a veřejného blaha," píší autoři knihy a dodávají, že do staveb obec investovala přes 500 milionů korun. Základní školu na fotografii navrhlo studio projektil architekti.
Manželé dlouhodobě spolupracují s ateliérem OK Plan Architects, kteří proměnili i tuto starou horskou chatu v moderní penzion s wellness.
Srdcem Rychlebských hor je secesní budova neboli Tančírna v Račím údolí, kterou v roce 2007 koupila obec Bernartice a o sedm let později začala s její rekonstrukcí.
Foto: Matěj Chabera
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 4. 2021 6:00
Kniha nazvaná Možnosti vesnice je průvodce pro fanoušky architektury. Přináší dvanáct portrétů těch nejhezčích vesnic a ukazuje příklady povedených staveb. Sleduje vývoj malých i větších vesnic - od Šumavy přes Krkonoše, Frýdlantsko až po Beskydy a znojemskou vinařskou oblast - a popisuje přístup těch, kteří současnou architekturu vnímají jako způsob, jak zlepšit kvalitu života obyvatel.

Autory průvodce Možnosti vesnice, která vyšla v nakladatelství Meziměsto, jsou Michaela Hečková a Matěj Chabera. "Rozhovory jsme nahrávali na pozadí temných kulis pandemických časů. Venkov ale znovu překvapil. Stal se nám druhým domovem, encyklopedií příkladů dobré praxe i dobré nálady," říká Hečková k práci na knize.

Podívejte se, jaké stavby dnešní venkov nabízí.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy