Český venkov překvapuje. Krásné a pozoruhodné stavby najdete i v zapadlých vesničkách

Český venkov překvapuje. Krásné a pozoruhodné stavby najdete i v zapadlých vesničkách
"Trojanovice umí uchvátit. Je to skanzen moderní architektury. Očaruje vás nejkrásnější konzum v Česku, výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách, lesní hostinec nebo půvabná zvonička," píší v knize autoři. Obec poslední roky kultivuje starosta Jiří Novotný a architekt obce Kamil Mrva, který je autorem i výstupní stanice u Pusteven.
Ze středočeských obcí se vyplatí navštívit Líbeznice. Vesnice se za posledních deset let proměnila ve vlajkovou loď české architektury. "Prosazuje veřejnou architektonickou soutěž jako nástroj demokracie a veřejného blaha," píší autoři knihy a dodávají, že do staveb obec investovala přes 500 milionů korun. Základní školu na fotografii navrhlo studio projektil architekti.
Manželé dlouhodobě spolupracují s ateliérem OK Plan Architects, kteří proměnili i tuto starou horskou chatu v moderní penzion s wellness.
Srdcem Rychlebských hor je secesní budova neboli Tančírna v Račím údolí, kterou v roce 2007 koupila obec Bernartice a o sedm let později začala s její rekonstrukcí.
Foto: Matěj Chabera
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 4. 2021 6:00
Kniha nazvaná Možnosti vesnice je průvodce pro fanoušky architektury. Přináší dvanáct portrétů těch nejhezčích vesnic a ukazuje příklady povedených staveb. Sleduje vývoj malých i větších vesnic - od Šumavy přes Krkonoše, Frýdlantsko až po Beskydy a znojemskou vinařskou oblast - a popisuje přístup těch, kteří současnou architekturu vnímají jako způsob, jak zlepšit kvalitu života obyvatel.

Autory průvodce Možnosti vesnice, která vyšla v nakladatelství Meziměsto, jsou Michaela Hečková a Matěj Chabera. "Rozhovory jsme nahrávali na pozadí temných kulis pandemických časů. Venkov ale znovu překvapil. Stal se nám druhým domovem, encyklopedií příkladů dobré praxe i dobré nálady," říká Hečková k práci na knize.

Podívejte se, jaké stavby dnešní venkov nabízí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy