Český venkov překvapuje. Krásné a pozoruhodné stavby najdete i v zapadlých vesničkách

Český venkov překvapuje. Krásné a pozoruhodné stavby najdete i v zapadlých vesničkách
"Trojanovice umí uchvátit. Je to skanzen moderní architektury. Očaruje vás nejkrásnější konzum v Česku, výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách, lesní hostinec nebo půvabná zvonička," píší v knize autoři. Obec poslední roky kultivuje starosta Jiří Novotný a architekt obce Kamil Mrva, který je autorem i výstupní stanice u Pusteven.
Ze středočeských obcí se vyplatí navštívit Líbeznice. Vesnice se za posledních deset let proměnila ve vlajkovou loď české architektury. "Prosazuje veřejnou architektonickou soutěž jako nástroj demokracie a veřejného blaha," píší autoři knihy a dodávají, že do staveb obec investovala přes 500 milionů korun. Základní školu na fotografii navrhlo studio projektil architekti.
Manželé dlouhodobě spolupracují s ateliérem OK Plan Architects, kteří proměnili i tuto starou horskou chatu v moderní penzion s wellness.
Srdcem Rychlebských hor je secesní budova neboli Tančírna v Račím údolí, kterou v roce 2007 koupila obec Bernartice a o sedm let později začala s její rekonstrukcí.
Foto: Matěj Chabera
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 4. 2021 6:00
Kniha nazvaná Možnosti vesnice je průvodce pro fanoušky architektury. Přináší dvanáct portrétů těch nejhezčích vesnic a ukazuje příklady povedených staveb. Sleduje vývoj malých i větších vesnic - od Šumavy přes Krkonoše, Frýdlantsko až po Beskydy a znojemskou vinařskou oblast - a popisuje přístup těch, kteří současnou architekturu vnímají jako způsob, jak zlepšit kvalitu života obyvatel.

Autory průvodce Možnosti vesnice, která vyšla v nakladatelství Meziměsto, jsou Michaela Hečková a Matěj Chabera. "Rozhovory jsme nahrávali na pozadí temných kulis pandemických časů. Venkov ale znovu překvapil. Stal se nám druhým domovem, encyklopedií příkladů dobré praxe i dobré nálady," říká Hečková k práci na knize.

Podívejte se, jaké stavby dnešní venkov nabízí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Slovenská policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám stíhaných bývalých vysokých úředníků

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

Další zprávy